De la libertate la fascism

Creat de Kov iulian, Septembrie 24, 2016, 12:02:18 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Primul clip e un interviu al unui Domn ce sa invartit o perioada in cercurile celor ce conduc lumea.
Al doilea este un film realizat de acesta .

PS: Cei ce au tradus filmele in Romana (niste romani) au pus la inceput niste comentarii care reflecta credintele dansilor.
Nu ei au realizat clipurile deci nu le judecati pe baza acelor comentarii de la inceput.
Nici chiar filmele nu trebuie luate ca fiind 100% adevar, luati din ele doar ce sunteti convinsi ca e adevar .

http://www.youtube.com/watch?v=E1Y8Q9Vr1Qo

http://www.youtube.com/watch?v=vPJv-mAUTRk

Adrian.B.

Cunoastem lucrurile astea, cu guvernul mondial,conpiratia de la carciuma, evreii conduc lumea, extraterestrii.....bla bla bla. Mai bine ne-am uita in ograda proprie, la cine ne saraceste . Oameni cu dosare penale iar altii chiar si condamnati pentru coruptie sunt votati in veselie de romani. Pana la Noua ordine mondiala ,sa rezolvam noi cu paduchii nostrii care ne -au saracit.

oroles

Citat din: Adrian.B. din Septembrie 26, 2016, 12:40:30 PM
Cunoastem lucrurile astea, cu guvernul mondial,conpiratia de la carciuma, evreii conduc lumea, extraterestrii.....bla bla bla. Mai bine ne-am uita in ograda proprie, la cine ne saraceste .

Am incercat, dar nu am reusit!
A se vedea cazul Laurei Codruta Kovesi, spionata de angajati sau fosti angajati ai MOSSAD, deghizati in angajati ai firmei Black Cube. Oare asta nu spune nimic? E clar ca sefa DNA deranjeaza...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

#3
Citat din: Adrian.B. din Septembrie 26, 2016, 12:40:30 PM
Cunoastem lucrurile astea, cu guvernul mondial,conpiratia de la carciuma, evreii conduc lumea, extraterestrii.....bla bla bla. Mai bine ne-am uita in ograda proprie, la cine ne saraceste . Oameni cu dosare penale iar altii chiar si condamnati pentru coruptie sunt votati in veselie de romani. Pana la Noua ordine mondiala ,sa rezolvam noi cu paduchii nostrii care ne -au saracit.

Se spune ca uneori cea mai buna metoda de a ascunde ceva e de a pune acel lucru la vedere, la fel si cu adevarul.

Se intampla uneori, incercand sa il ascunzi sa il secretizezi cineva tot afla ceva. ( Vezi cazul Snowden )
Nu mai bine lasi sa se scurga informatii trunchiate?

Parti de adevar si parti inventate asa incat oricine va afla nu va crede indiferent ca aude ulterior versiunea  adevarata.
Iar daca ai si control asupra canalelor media iar cei pe care ii controlezi au grija zi de zi sa manipuleze masele succesul e garantat.

Vezi si cazul tehnologiilor aviatice (poate chiar spatiale) dezvoltate in secret de SUA.

Ba mai scot un clip cu un extraterestru ce e e casapit, ba mai apar vaci eviscerate, ba incep unii sa isi aminteasca nu stiu ce experiente de rapire dupa ce probabil au fost drogati bine cu LSD sau cine stie ce alte prostii.

Prin ani 70 au fost de cateva ori pe luna apoi timp de 45 de ani pauza nu se mai aude nimic.
Si totusi miliarde, zeci si sute de miliarde sunt subtilizate pentru nu se stie ce scopuri dar inca nu vedem rezultatele acelor cheltuieli.

vulpea

ca sa ai sansa sa afli adevarul,totdeauna trebuie sa rumegi ce ti se spune si mai ales atunci cand ti se insinueaza adevaruri insidioase.

Adrian.B.

Nu contest ca nu exista interese ascunse si nocive pentru omenire ,ale anumitor cercuri de interese. Dar e cale lunga pana la a face din asta o conspiratie   impotriva Romaniei. Singurii care chiar ne doresc raul sunt rusii. Nu u.e nu SUA. Noi traim intr-o tara libera cu posibilitatea de a circula in aproape toata lumea . Ca lucrurile merg prost ,e din cauza politicienilor romani. Unu ca nastase a vandut mare parte a economiei pe nimic. Si nu a vandut europenilor ca sa-i acuzam de escrocherie. Combinatul siderurgic Galati vandut indienilor cu 24 milioane de dolari. Daca il listau la bursa scoteau cel putin 250 milioane. ALRO Slatina , CS Targoviste vandut rusilor, Petromidia, Petrobrazi vandute  cazacilor, CSiderurgic Hunedoara vandut gratis catre indieni ,dat la pachet cu Laminorul Roman,singurul institut de cercetare agricol vandut lui Dan Voiculescu cu 2,5 milioane de dolari ,iar numai terenurile acestui institut sunt evaluate la 60 milioane de euro. Contracte obtinute de Sebastian GHITA de la stat in valoare de 380 milioane de euro. Si pot continua la nesfarsit. Cine a praduit Romania ?!!Sa nu ziceti ca Europa ne-a facut piata de desfacere. NU.Pentru ca 80% din marfa adusa in  Romania este adusa de firme romanesti, pentru ca Romania este deocamdata deficitara la multe produse. Nu producem. De ce ? Pentru ca statul roman nu a facut investitii aproape in nimic. Apa si canalul de la tara (asa putin cum e) e facut cu bani UE. Fondurile pe agricultura in jur de 50 miliarde in 10 ani ,bani UE. Daca doreau sa ramanem piata de desfacere nu alocau atatia bani agriculturii. Romania produce astazi de 3 ori mai multe cereale decat in timpul lui Ceausescu.Romania a fost tara cea mai saraca din Europa in 1989(exceptie Albania) Astea sunt cifre reale care se pot verifica.

stefan1

  Te contrazic doar in privinta lui Voiculescu. Au mai fost aici discutii nesfarsite pe acest subiect. Poate le-ai citit, poate nu. Eu zic ca impresia generala e iarasi un rezultat al propagandei staruitoare care vad ca prinde la lumea de toate categoriile. O fi Voiculescu vinovat de 100 de pacate, dar acel proces prin care a fost inchis e clar ca lumina zilei un proces politic orchestrat de Basescu si oamenii lui din justitie care atunci si partial si acum il asculta. Acel prejudiciu a fost de cel putin 10 ori supraevaluat. Dovada ca nu poate recupera nimic din el. Acum nu mai e al lui Voiculescu. De ce nu il vinde sa recupereze prejudiciul, pentru ca el avea ponderea cea mai mare? Normal este sa recuperezi prejudiciul din bunurile 'furate' si abia apoi sa acoperi restul prejudiciului din alte bunuri ale 'furaciosului'. Ei s-au repezit la sediul Antenelor cu somatie de evacuare in 5 zile. Dupa scandal si o pasuire greu acceptata, aia s-au mutat. De ce nu a vandut sediul? De ce nici macar nu l-au pus in vanzare? Acum nu se mai grabesc sa recupereze? Ba cheltuiesc cu paza cladirii dezafectate zeci de mii de euro. Cine raspunde de toate astea?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Adrian.B.

Iar eu pot interpreta exact pe dos. ANAF-ul este o gasca de mafioti care nu se grabesc sa recupereze prejudiciul. Dar ,fara grija ,banii vor fi recuperati . Si chiar daca prejudiciul a fost supraevaluat, el ca un mare roman cum se lauda ,nu trebuia sa intre in cardasie cu ceilalti mafioti,gen Mincinicopschi, si trebuia sa ramana ICA, nu desfiintat .

stefan1

  Saracul Mencinicopschi! Un mare mafiot sarac! Cum nu avem rabdare sa vedem situatia reala si nu cea pe care vor unii sa ne-o induca? Acest batran este un om de stiinta care nu a umblat dupa afaceri. Institutul sau a intrat in datorii si era amenintat sa intre in faliment si sa fie vandut pe un leu, cum de fapt au fost vandute intreprinderi mult mai mari, care apoi s-au demolat bucata cu bucata. Mencinicopschi s-a simtit salvat cand a vazut ca Voiculescu ii va plati datoria si penalitatile si ii va asigura un sediu unde isi poate continua activitatea (deci sa fie salvat de la faliment). El nu a primit nici un avantaj personaldin aceasta intelegere, sau oricum instanta nu a putut demonstra nici cel mai mic folos personal. In general coruptia se face ca sa obtii foloase necuvenite. El a fost o victima colaterala absolut necesara pentru ca Voiculescu sa fie condamnat. Voiculescu a cumparat (de fapt cum atunci s-au cumparat sute de intreprinderi), o institutie aflata in insolventa. Acuzatia a fost ca a fost vanduta prea ieftin. La marile intreprinderi sau companii nationale vandute pe nimic ni se explica ca valoarea unui bun este data de capacitatea lui de a produce profit si nu de valoarea insumata a activelor. In cazul asta aceasta regula nu s-a mai respectat.
  Spui ca o sa se recupereze prejudiciul. Iti garantez ca nu o sa se recupereze. Pana la urma va trebui sa se vanda activele (pe care Voiculescu nu le-a instrainat si sunt intacte) si atunci se va vedea ca supraevaluarea lor este absolut inadmisibila si cineva ar trebui sa raspunda.
  Spui ca ANAF face jocurile cuiva si nu vrea sa scoata la licitatie acele bunuri. De ce nimeni nu mai preseaza sa se recupereze prejudiciul?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Corupția nu înseamnă neapărat să obții niste avantaje de orice fel; poți să fii corupt doar administrând prost si pe ochi frumoși. Menci era vicepreședinte la Partidul Conservator!!
Dacă se uita in ziar la data la care a vândut ICA ar fi văzut că l-a vândut la valoarea unui apartament mai bun din București. Nu trebuia să fii nici doctor, nici director ca să îți dai seama de asta. Întâmplător cunosc locul: ha de teren pe malul lacului Băneasa la 0,5km de șoseaua către aeroportul Băneasa.
Menci avea o soluție în cazul în care situația îl depasea: demisia și venea altul mai bun.
Schema asta cu îndatorarea si apoi vânzarea pe nimic s-a aplicat în mii de locuri. Dar Menci a avut ghinion ca crucisatorul își pusese lentila pe Varan.
Ce nu înțeleg eu este faptul că profesorul este încă la fereală deși dușmanul lui acum da din colț în colț!

bmdna

Domnilor, coruptia in Romania este generalizata. Din aceasta cauza tot ce face justitia este arbitrar. L-au inchis pe voiculescu, desi, si eu il consider unul dintre cei mai putin vinovati. El a luat institutul si acest institut a continuat sa existe. Dar sint mii de cazuri cand intreprinderi de stat au fost preluate si desfiintate complet si nu a venit nimeni sa faca o reevaluare din care sa rezulte ca activele au fost subevaluate. E foarte usor sa comentezi de pe margine cand nu ai avut treaba cu justitia. Sa faci personalizari de genul varanul, crucisatorul, guzganul rozaliu, etc. In romania procurorii nu trebuie sa demonstreze afimatiile lor si nu raspund NICIODATA pentru erorile pe care le fac. Statul va vinde activele lui voiculescu si va constata ca nu va recupera prejudiciul. Nu se va intampla nimic cu procurorul care l-a acuzat pe voiculescu, desi se va dovedi ca nu a avut dreptate. Procurorul in romania face acuzatii pe care nu e nevoie sa le demonstreze si oamenii sint condamnati pe baza acestor acuzatii. Acuzatul nu are nicio sansa sa aiba castig de cauza, oricate dovezi ar aduce.

Si ca sa vedem inca odata cat de arbitrara este justitia,m sa luam cazul Blaga. Ce, PDL este singururl partid care s-a finantat pe principiul spagilor??? Hai sa fim seriosi. Toate partidele faceau si fac la fel. Daca ar exista o justitie corecta, toti cei care au fost in conducerea partidelor ar trebui pusi sub acuzare. Nici macar nu ar fi nevoie de mai multe procese. Ar fi suficient unul singur. Dar nu, la noi totul este asemanator cu ce se intampla in rusia in epoca stalinista. Ai cazut in dizgratie, te-ai dus pe copca. Imi si vine sa rad cand il aud pe Blaga ca zice ca e nevinovat si va demonstra asta. Nu are nicio sansa.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

stefan1

Citat din: tinumaftei din Septembrie 29, 2016, 08:09:25 AM
Corupția nu înseamnă neapărat să obții niste avantaje de orice fel; poți să fii corupt doar administrând prost si pe ochi frumoși. Menci era vicepreședinte la Partidul Conservator!!
Dacă se uita in ziar la data la care a vândut ICA ar fi văzut că l-a vândut la valoarea unui apartament mai bun din București. Nu trebuia să fii nici doctor, nici director ca să îți dai seama de asta. Întâmplător cunosc locul: ha de teren pe malul lacului Băneasa la 0,5km de șoseaua către aeroportul Băneasa.
Menci avea o soluție în cazul în care situația îl depasea: demisia și venea altul mai bun.
Schema asta cu îndatorarea si apoi vânzarea pe nimic s-a aplicat în mii de locuri. Dar Menci a avut ghinion ca crucisatorul își pusese lentila pe Varan.
Ce nu înțeleg eu este faptul că profesorul este încă la fereală deși dușmanul lui acum da din colț în colț!

Stii datoria istorica pe care a platit-o Voiculescu? Stii ca el s-a angajat sa asigure sediu si conditii de functionare a institutului, conditii pe care le-a respectat, institutul, de altfel foarte util, functionand. Menci a aderat, din cate stiu eu, dupa aceea la Partidul Conservator si nu ca sa faca cariera politica si nici sa faca afaceri profitand de functie. Toate astea se pot verifica. El a fost fericit ca si-a putut continua activitatea de o viata, datorita manii intinse de Voiculescu.
  Referitor la terenuri, sunt pe net fotografii aeriene cu acest teren cu cladirile dezafectate si un teren vecin, cam de aceeasi suprafata, care s-a vandut cu un milion de dolari, fata de vreo 60 milioane cat a fost evaluat asta in proces.
  Spui sa fi venit alt director la institut. Ala de unde scotea banii sa il scoata din faliment? Nu s-au gasit bani pentru intreprinderi cu adevarat rentabile care s-au vandut pe un leu si au disparut fara a fi cineva tras la raspundere. Ce rentabilitate sa aiba un astfel de institut? El ar trebui sa fie considerat un obiectiv strategic, si sa aiba un mai mare rol in analiza a fel si fel de produse care circula pe piata la noi si care imbolnavesc oamenii fara ca autoritatile sa intervina.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Nu mă substitui nici instanței nici evaluatorului. Cer este ca imobilul a fost vândut la preț subevaluat? De ce nu a făcut Menci o evaluare corectă? Că ziceți că nu putea să doarmă de grijă institutului!
Apropo, ICDA este la mai puțin de un kilometru de ICA si pe mine ma doare sufletul când trec pe acolo. În cazul ICA, statul s-a aparat până la urmă de hoți. La ICDA nu va răspunde nimeni! Sau cine știe!
În ce privește despăgubirile 60 mil mi se pare mult. Eu am avut de primit 25000 de lei si prin instanță și executor am primit 57000. Asta dupa patru ani de procese. În cazul ICA dosarul a ținut cred că peste zece ani și din cei 60 mil, nu cred că prejudiciul concret la data faptei a fost mai mare de 15 mil. Restul sunt dobânzi, penalități..
Eu nu cunosc imobilul din fotografii ci din teren, si face si astăzi multe milioane. Sigur statul nu va lua 60, pentru că la valoarea imobilului au fost adăugate dobanzi, iar vânzarea la licitație este totdeauna una proastă. Dumneavoastră dacă vreți să vindeți cu preț bun o casă așteptați până vine cineva care vă oferă prețul cerut. La licitație, prin executor, Bunul se vinde la suma oferita la o anumită dată. Cert mult mai mică.
Si corupția și incompetenta se plătesc. Uneori prea ușor. A fost condamnat la 8 ani și a făcut 2. Dar am înțeles că i-au confiscat o casă evaluată la 450000euro.
Adică el avea o casă de 450k si ICA a vândut-o cu 100k!

vulpea

in cazul ICDA,tm."sperando cacando"! statul nu va interveni niciodata si asta doar pentru faptul ca Asoc.Cresc. Albine(ACA) a fost si a functionat precum pe vremuri CENTROCOOP = ca o organizatie obsteasca.si ce sa faca statul ?(parchetarii!).ca sa se faca ceva la ICDA se poate numai daca sunt dispusi cei din interior sa faca 'razmerita'.SINGURA INTREMARE A JUSTITIEI ESTE CAND TOTI MAGISTRATII DIN JUSTITIE,INCLUSIV PARCHETARII, VOR RASPUNDE MATERIAL PENTRU ABUZURILE SI ERORILE PROFESIONALE PE CARE ASI PERMIT SA LE COMITA !am prins perioada Dej.isto-Stalin.ista cand se practica,fara jena,politia  politica = ca acum ce practica DNA,in mare parte din cazuri.

Kov iulian

Citat din: Kov iulian din Septembrie 26, 2016, 03:01:09 PM
Citat
Ma dau batut, aveti dreptate. Dar trebuie gasit un STAT(guvern) care sa sara in ajutor la fiecare basina a fiecarui roman.

Asa e, statul actual prefera mai mult basinile strainilor care aduc prea putina valoare in tara in schimb iau tot ce pot de aici.

materie prima, forta de munca ieftina, materie cenusie etc

Dragi colegi, nu sunteti doar producatori de miere ci si mijlocul prin care comunitatea si statul beneficiaza de servicii de polenizare gratuite care valoreaza de pana la 50 de ori mai mult decat productia voastra de miere .
Citat din: Adrian.B. din Septembrie 26, 2016, 03:09:16 PM
Mai bine te-ai uita la hotii romani, astia care s-au facut multimilionari . Si din contra ,companiile straine au creat locuri de munca si aduc plus valoare prin plata taxelor catre statul roman. (tva si impozit pe profit) Fara acesti straini ,Romania era acum feuda unora ca nastase si voiculescu.

http://www.zf.ro/companii/ionut-misa-anaf-identificat-miliard-euro-scos-tara-preturi-transfer-exportul-profit-face-achizitii-supraevaluate-pachete-salariale-nejustificate-onorarii-milioane-euro-avocati-consultanti-15527756

Hopa ce avem noi aici companii straine care scot din tara miliarde prin inginerii financiare ?
Si ce fac Domni de la fisc se gandesc cum sa ia pielea in 2017 de pe PFA-urile care nu isi permit nici macar un contabil in schimb ii lasa in pace pe cei ce isi permit armate de contabili, juristi, avocati si consultanti?