ICDA - Institutul Contra Dezvoltarii Apiculturii

Creat de Porfy66, Septembrie 12, 2016, 10:42:51 AM

« precedentul - următorul »

Porfy66

Deschid acest subiect despre ICDA in ideea de a pune ceva presiune pe acest institut de a se preocupa in dezvoltarea si scoaterea pe piata de noi tratamente si noi forme de administrare a acestora in concordanta cu ce se petrece in tarile din vest, in SUA, Canada etc.
In alte tari se folosesc pe scara larga acizii organici (in special acidul formic, oxalic) cu o eficienta foarte buna, iar ICDA a ramas la acelasi Varachet si Mavrirol, iar ceea ce a schimbat e doar pretul nesimtit de mare.  :mad:

Porfy66

Asadar haideti sa lansam niste idei cam ce ar trebui sa faca ICDA pentru apicultura romaneasca!
Eu as propune ca periodic si de cate ori se impune, acest institut sa formuleze si sa difuzeze un fel de buletin inromativ cu principalele probleme aparute in apicultura romaneasca, gradul de infestare cu varoua, prognoze, instiintari avertizari si recomandari de tratamente adecvate, etc etc..

oroles

Eu as zice vreo doua dar iarăsi spui ca iar ma iau de toata lumea care stie apicultura. La aceasta discutie convoci pe toata lumea sau doar pe cei din ligile superioare?

Sunt de acord cu tine, dar nu uita ca sunt colegi care tin partea ICDA (nu dau nume) si nu stiu ce raspunsuri pertinente vor da. De exemplu, nu inteleg de ce naiba costa asa de mult VF?! Ca sa nu mai spunem ca acest produs e eficient atat timp cat tehnicianul care l-a facut a amestecat bine ce trebuie si in cantitățile care trebuie. Una peste alta e un tratament bun. E vandut si in străinătate. La fel si Protofilul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

#3
Dincolo de pretul mare,el lipseste cu desavarsire in unele zone.
Spre exemplu Varachet si Mavrirol nu se gaseste in farm veterinare.
Unele mag APICOLA au infintat o farm la nivel de municipiu,dar aceasta farm vinde doar loco.
Magazinul Apicol are subfiliale,acestea nu au voie sa vanda medicamente.Medicul veterinar spune ca el nu face tratamente la albine.
Multi apicultori nu stiu de unde sa mai cumpere tratament,drumul face mai mult decat tratamentul.
Multi au cumparat Mavrik F2 la fiole cu 4 lei fiola,dar dozajul e o problema mare pentru multi........Asta se gaseste peste tot ))/
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=5174.0
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Din cate filmulete am vizionat in toate am vazut ca apicultorii fac tratamentele la albine.
Cine cunoaste filiera pe prin care tratamentul ajunge in posesia apicultorului,ma refer in strainatate.
Daca tot se doreste ca tratamentul sa fie obtinut prin farm veterinara atunci sa se dea un fel de  vauchere in baza caror tratamentul sa fie subventionat.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Cred ca politica vanzarii cu prescrcriptie medicala convine mult celor de la ICDA. De fapt cred ca această politica a fost creata de ICDA pentru a justifica scumpirea medicamentului. Interesant este ca daca ma duc la farmacie veterinara si cer Scabatox imi da fără nicio problema. Daca cer Varachet imi baga placa aia cu prescriptia. Daca cer Mavrik 2F de la fitofarmacii nu imi trebuie nicio prescriptie. Atentie, vorbesc de cele doua substante diin compozitia VF. La fel si daca cumperi Varatraz! Nu te întreabă nimeni de prescripție de la veterinar. Nici pe nebunul care stropeste cu ce vrea muschii lui pomii si / sau culturile cu pesticide periculoase pentru albine nu il intreaba nimeni de prescriptie. Daca dai cu DDT sau vrei sa iei de pe piata asa ceva nu te întreabă nimic. Cererea de VF mai mare decat disponibilul pe piata este o  alta "justificare" pentru cresterea pretului.

De asemenea, sunt necesare schimbari de mentalitate. Nemtii se lauda că tin bine sub control varroa cu ceva ieftin: acid oxalic aplicat prin fumigare. Nu necesită cine stie ce tehnologii... E totusi mai greu de umblat la mentalitatea si obisnuintele apicultorului.

Chiar daca s-ar introduce o tehnologie noua la noi in tara, aceasta va fi exagerat de scumpa. Mi-am facut singur furetto cu 80 de ron. Un cunoscut a dat 1400 ron pe el. Ce naiba are, aur?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Closcutz

Eu am dat 1300 pe furetto italian. Pe varachet si mavrirol voi da 0 lei! Atat merita ICDA 0 barat si multa sanatate! Dc vrei matci n-au, roi la pachet nema, preturi umflate cat incape! In rest ii doare in cot de fraieri si au contributie ce tinde spre 0 la dezvoltarea apiculturii!

pharaonu75

Citat din: Closcutz din Septembrie 12, 2016, 03:53:34 PM
Eu am dat 1300 pe furetto italian. Pe varachet si mavrirol voi da 0 lei! Atat merita ICDA 0 barat si multa sanatate! Dc vrei matci n-au, roi la pachet nema, preturi umflate cat incape! In rest ii doare in cot de fraieri si au contributie ce tinde spre 0 la dezvoltarea apiculturii!

Au ajuns o umbra a ceea ce era pe vremuri acel institut. Se multumesc sa comercializeze vesnicele api-cosmetice si protofil, cu cateva variatii de compozitie si denumire, plus varachet si mavrirol. In rest, comisioane, taxe pt aparitii la tv si bataie mare pe introducerea produselor in lista cu cele decontate la fonduri europene sau PNA.
Din cate stiu eu, se numeste inca INSTITUT... DE CERCETARE... SI DEZVOLTARE... unde sunt rezultatele activitatii prodigioase care ar trebui sa se desfasoare acolo? In revista lor "de casa" nu vad nimic, in afara unor reclame la produsele enumerate de mine mai sus, reclame care ocupa cam jumatate din paginile revistei.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Dan Pașca

Tin sa precizez ca si eu sunt membru ACA,dar nu stiu dc,cred ca cei care conduc destinele acestei asociatii habar nu au ce inseamna o asociatie(cooperativa) si pt ce sunt infintate aceste cooperative.Ei au impresia ca prin asociere inseamna sa platesti cotizatia de membru si sa platesti dublu produsele care le poti cumpara de la alte magazine la jumate de pret.Chiar nu ii vad rostu,sa ne ajute in pastoral sa nu ne mai certam intre noi,NU, sa ne ajute sa ne putem desface produsele la un pret mai bun ,NU....pentru PNA imi fac eu absolut tot si ei preiau dosarul.Cum zicea si colegul mai sus Matci nu mai vand,sau nu vand la oricine?!!!  Varachetul si Protofilul l-au facut la un pret astronomic :(((  halal asociatie,. La mine o sa fie ultimul an ca membru ACA,.   PS  in loc sa ne apere interesele ei incearca sa bage bete in roate.   Fetea la adunare de doi ani incoace taraganeste cu NEONICOTINOIDELE si atat,asta e marea problema,,,o fi da nu astea duc in derizoriu apicultura romaneasca.Eu nu cred ca Neo a facut mierea 6,5 lei kg,de vina sunt cei de la ACA SI RESTUL PROCESATORILOR SI FOREMLE ASOCIATIVE CARE APARA INTERESELE LOR ,NICIDECUM ALE MEBRILOR.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Si pana acum mergeau... crezi ca Monsanto erau sfinti ?!?!?!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 15, 2016, 05:58:51 PM
Si pana acum mergeau... crezi ca Monsanto erau sfinti ?!?!?!
Sa vad acum politica UE in domeniu dupa aceasta tranzactie?
Pana acum interesele erau in doi poli diferiti,acum Germania o sa traga focul inspre oala ei.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ciucur

Citat din: Porfy66 din Septembrie 12, 2016, 10:42:51 AM
iar ICDA a ramas la acelasi Varachet si Mavrirol, iar ceea ce a schimbat e doar pretul nesimtit de mare.  :mad:

As zice ca  ICDA nu a ramas nici macar la acelasi Varachet. In loc de 6,5 ml in sticluta sunt maxim 6 ml - am masurat cu seringa.
Si da, cu pret nesimtit de mare.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

sebyman

asa este sticluta de varachet este pe jumatate nu stiu daca e apa de ploaie dar sigur nu are 6,5 ml cat scrie pe ambalaj ,am desfacut ieri una.Oare se incadreaza la furt , inselaciune ,sau fals in declaratii :qp:,