Cei mai iubiti sportivi romani

Creat de stefan1, Septembrie 01, 2016, 05:41:47 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

 
 
"  IRES: Hagi, Nadia Comăneci şi Simona Halep, cei mai admiraţi sportivi de către români

Institutul Român pentru Evaluare şi Strategie a întocmit un raport de cercetare din care reiese că Gheorghe Hagi (32%), Nadia Comăneci (16%) şi Simona Halep (14%) sunt primii trei sportivi sau foşti sportivi admiraţi de către publicul din România.
Gimnasta Nadia Comăneci este considerată cel mai mare sportiv român al tuturor timpurilor (32%), urmată în sondaje de Gică Hagi (26%), Ilie Năstase (6%), Simona Halep (6%), Ivan Patzaichin (3%), Nicolae Dobrin (3%), Ion Ţiriac (3%). Helmuth Duckadam (1%), Iolanda Balaş (1%) şi Gabriela Szabo (1%).
Cu toate că românii au ales 9 nume în clasamentul celor mai mari sportivi din istorie, doar Simona Halep se află în activitate.
Din străinătate, cei mai apreciaţi sportivi de către români sunt Lionel Messi (23%), Cristiano Ronaldo (20%), Pele (4%), Diego Maradona (4%), Novak Djokovic (3%), Roger Federer (3%) şi Maria Şarapova (3%).
Dintre sportivii prezenţi la Jocurile Olimpice, românii îi preferă pe Marian Drăgulescu (20%), Cătălina Ponor (16%), Horia Tecău (7%), Cristina Neagu (7%) şi Ana Maria Popescu Brânză (4%). Simona Halep, deşi nu a fost prezentă la Rio de Janeiro, apare în clasament pe locul şase, cu 2% din preferinţe."

 
  Daca ne uitam mai bine, avem cateva surprize:
1. Nadia Comaneci; numele e cel mai raspandit in jud Brasov, apoi Alba si Bacau. E derivat din Coman, care inseamna 'cuman'
2. Gica Hagi e machedon
3. Ilie Nastase unii zic ca tatal lui este tigan dar dinspre mama sigur este rus, bunica lui nu a invatat niciodata bine romaneste
4.Simona Halep - aromana
5. Ivan Patzaichin - lipovean
6. Nicolae Dobrin - oltean blond
7. Ion Tiriac - nume rar, cel mai raspandit in Salaj si Harghita
8. Hemuth Duckadam - probabil svab
9. Iolanda Balas - un amest6ec de cel putin 3 natii
10.Gabriela Szabo - maghiara

  http://www.tribuna.ro/stiri/sport/ires-hagi-nadia-comaneci-si-simona-halep-cei-mai-admirati-sportivi-de-catre-romani-119215.html
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

#1
Ce demonstrează acest lucru? Eu zic ca sunt mai romani decat mulți dintre noi. Si numele meu este de influență slava si sunt roman. Era o poza pe internet cu nationala Frantei din vremea lui Platini si dedesubt o poza cu nationala Frantei de astazi. In prima poza nu era niciun jucător de culoare, in a doua erau mai toti. Concluzia era ca de vina e incalzirea globala. :) Acum, cred ca stiti ca foarte multi dintre romani, sub ocupația austro-ungara in Transilvania au fost nevoiti sa isi maghiarizeze numele. Exemple sunt numetoase. Avem numele Balas si noi romanii pe care l-au schimbat in Balasz. Sabau era schimbat in Szabo. Si in perioada anterioară ocupatiei austro-ungara, in Evul Mediu a fost acest fenomen. Familia de nobili romani Candea si-a maghiarizat numele si e cunoscuta ca Kendeffi. Daca ne uitam pe placi memoriale care amintesc de romani morti in WWI te intrebi de de Janos s-a batut cu maghiarii.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Ca sa nu mai spunem ca romanii nu au avut nume de familie pana la reforma lui Cuza. In Ardeal aveau datorită faptului ca existau registre pentru nasteri inca din vremea habsburgilor. Au facut ce-au vrut cu numele românesti. Eu am un strabunic se numea Barna, fara nicio legătură cu Csibi. =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vulpea

nu cred ca sondajul reflecta o realitate corecta si obiectiva(depinde f. mult de calitatea/pregatirea intervievatilor).dupa mine,si ma consider un intelectual nu neaparat erudit,la intern cel mai din toate timpurile e Dobrin,iar la extern fara discutie Pele.de fapt cei doi,dupa mine,apartin aceleiasi stirpe.de remarcat ca exista tendinta,fireasca zic eu,de a uita fenomenalii de mai dedemult.exemplu ?:Iolanda Balas e cu f. mult fata de Hagi(inca in viata).

filip

Notorietatea e data de rezultate si aparitiile la TV.
Dar avem si sportivi mai putin vizibili cu rezultate extraordinare.Sa inoti 18 ore........dar mai bine cititi aici:
http://www.agerpres.ro/romania-colorata/2016/08/30/bibliotecarul-avram-iancu-a-reusit-sa-traverseze-inot-canalul-manecii-13-14-23
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Numele de "român"  si România  nu sunt mai vechi de 200 de ani, în accepțiunea de azi.
Eu cred că a fost un efort politic major ca aceasta forma sa fie adoptată. Pentru urechea mea numele de România seamănă mai mult cu denumirea greceasca a imperiului bizantin!!!!
Si aceia își spunea tot romani, deși era evident că romani erau locuitorii Romei.
Evident si noi "vorbim" limba locuitorilor Romei, însă este puțin ciudat că numele țării noastre vine de la limba si nu de la originea lor.

vulpea

poare vine dela ROM.i cum a catadicsit 'stralucitoarea' tiganca  Udrea.ca doar pe frunza scrie clar ROMania si nimeni nu observa nimic ! si am mai dat si bani la greu pentru idiotenia asta.

stefan1

Citat din: tinumaftei din Septembrie 01, 2016, 11:21:12 PM
Numele de "român"  si România  nu sunt mai vechi de 200 de ani, în accepțiunea de azi.
Eu cred că a fost un efort politic major ca aceasta forma sa fie adoptată. Pentru urechea mea numele de România seamănă mai mult cu denumirea greceasca a imperiului bizantin!!!!
Si aceia își spunea tot romani, deși era evident că romani erau locuitorii Romei.
Evident si noi "vorbim" limba locuitorilor Romei, însă este puțin ciudat că numele țării noastre vine de la limba si nu de la originea lor.

  RUMÂNÍE (‹ rumân) s. f. (În Ev. med., în Țara Românească) Condiție a țăranilor dependenți de stăpânul feudal al moșiei (domn, boieri, mănăstiri). Rumâniile constituiau o obște cu drept de folosire a pământului, dar datorau stăpânului feudal dijma din produsele pământului lăsat în folosința lor (numită găleată) și dijma din vite (numită datul), precum și diferite prestații în muncă. R. privea numai pe bărbați, nu și pe femei. A fost desființată prin reforma lui Constantin Mavrocordat din 1746.
Sursa: DE (1993-2009)

  La noi, in copilarie, am mai auzit forme de adresare amicala de forma : "Ce faci, ma rumâne?"  Eu consider ca e un cuvant foarte vechi. Transformarea lui u in o pentru a se apropia de Roma este un efort mai recent. De fapt in majoritatea limbilor, in special in cele slave, denumirea romanilor se pronunta tot cu 'u'.

 
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: oroles din Septembrie 01, 2016, 08:26:14 AM
Ca sa nu mai spunem ca romanii nu au avut nume de familie pana la reforma lui Cuza. In Ardeal aveau datorită faptului ca existau registre pentru nasteri inca din vremea habsburgilor. Au facut ce-au vrut cu numele românesti. Eu am un strabunic se numea Barna, fara nicio legătură cu Csibi. =))

  In zona Moldovei, a Bacaului dar si mai sus, s-au asezat de-a lungul timpului destul de multi secui. Relatiile lor cu ungurii au fost in general incordate, indatoririle lor in special militare fata de coroana erau mari, asa ca multi au trecut carpatii, unde regimul era mult mai lax. De fapt si in Tara Romaneasca, pana spre Bucuresti au fost preparate sate sau chiar targulete locuite de secui. Chiar lunile trecute, sinuciderea patronului de la Hexi Pharma am inteles ca s-a facut langa localitatea Secuieni, in apropiere de Bucuresti.
  Deci numele de Barna (brun) ar putea insemna ca ai ceva stramosi 'ardeleni'. De fapt Ardealul de-a lungul intregului Ev Mediu a fost o sursa de populatie pentru Tarile Romane. Migratie a fost si in sens invers, dar in proportie mult mai mica. Explicatia este ca permanent nivelul de trai a fost ceva mai bun in Ardeal si mortalitatea infantila era mai scazuta si deci rata de crestere a populatiei era mai mare. Daca au avut nume unguresti nu e obligatoriu sa fi fost unguri sau secui, ca si romanii din Ardeal au luat unii nume unguresti si emigrantii le-au dus cu ei.
  Cat despre Sabau si Szabo, trebuie sa vedem in ce limba acest nume are un inteles si cel mai probabil de acolo isi are originea. Szabo in maghiara inseamna croitor.
  Uite aici o lista de nume romanesti venind din maghiara, dar nu-s toate:
  https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_nume_rom%C3%A2ne%C8%99ti_de_origine_maghiar%C4%83
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Rumân și român în accepțiunea originară nu sunt decât paronime, adică cuvinte asemănătoare ca formă și diferite ca înțeles. Rumân înseamnă de 600 de ani de cat este atestată folosirea lui "om simplu, de rând". Nu are nici o legătură cu Roma.
Cat privește numele ungurești, singura semnificație este ca strămoșii purtătorilor lor au avut tangență cu spațiul ungar unde, de la cățel la purcel, toata lumea avea nume unguresc.
Pentru mine român înseamnă "locuitor din România" si nu cine știe ce buric al pământului, fiind de fapt o amestecătură de popoare, unele dispărute de mult. Si de ce ne-am rușina de asta? SUA au o structura etnică de aceeași natură și sunt în fruntea națiunilor de vreo sută de ani fară ca să își revendice cine știe ce origini nobile.
Așa că numele purtate astăzi nu mai spun mare lucru și sunt mai mult o condiție administrativă.