Ce calitati are o matca selectionata?

Creat de Eugen B, August 12, 2016, 07:56:10 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Vreau sa ne dam cu parerea sau si mai bine din practica, ce calitati concrete trebuie sa aiba o matca buna una selectionata. Cum o putem obtine, cine are asa ceva si tot ce stim si vrem sa impartim cu colegii si cei interesati.
Stiu ca poate cel mai mult conteaza puietul , dar conteaza si rezistenta la daunatori, frig, cantitate de nectar adunat. Stupi recordisti in toata regula.
Din pacate selectie se face de peste 100 ani. Am gasit ceva idei din anul 1905 . O sa fac si o poza cu o carte foarte interesanta zic eu de crestere a matcilor.

Eugen B


bmdna

Zic si eu ceva, desi poate nu e chiar la obiect. Undeva la rusi exista un fel de CAP care avea cam 3000 de familii de albine. Si-au produs matci din cateva familii recordiste o perioada si au constatat ca de la un timp productia de miere s-a dus mult in jos. Asa ca au ajuns la concluzia ca cel mai bine este ca fiecare familie sa-si creasca matca pentru sezonul urmator, iar familiile slabe sa fie desfiintate. Parerea mea e ca daca un stupar isi creste singur matci nu e bine sa transvazeze de la un numar foarte mic de familii, pentru ca slabeste fondul genetic.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

iosifpascu

la o matca selectionata trebuie sa urmaresti in primul rand ponta, sa vezi daca umple rama, sau doar cateva celule si daca si acele celule sunt de trantor, e clar ca e matca proasta si nu merita sa o ti in stupina.

O matca buna se remarca prin faptul ca oua foarte bine si mult, intr-o forma organizata pe rama.
Pasiunea ta poate deveni o afacere profitabila.

www.lectiiapicultura.ro

oroles

Citat din: bmdna din August 12, 2016, 08:39:23 PM
Zic si eu ceva, desi poate nu e chiar la obiect. Undeva la rusi exista un fel de CAP care avea cam 3000 de familii de albine. Si-au produs matci din cateva familii recordiste o perioada si au constatat ca de la un timp productia de miere s-a dus mult in jos. Asa ca au ajuns la concluzia ca cel mai bine este ca fiecare familie sa-si creasca matca pentru sezonul urmator, iar familiile slabe sa fie desfiintate. Parerea mea e ca daca un stupar isi creste singur matci nu e bine sa transvazeze de la un numar foarte mic de familii, pentru ca slabeste fondul genetic.
Sunt interesat de sursa experimentului rusilor. Ma puteți ajuta?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Rusii au cativa apicultori foarte in varsta si foarte respectati. In afara sezonului apicol acestia sint invitati sa tina lectii. Aceste live-uri sint o sursa extraordinara de cunostinte, practice poti absorbi ce a facut el bine si ce a iesit rau, astfel incat sa nu te duci pe drumuri infundate.

Unul dintre acesti apicultori valorosi este Kashkovski. Lectiile lui se pot gasi pe youtube. Inca un experiment interesant: se stie ca exista albinele caucaziene care au trompa mai lunga. Nu insiste aici asupra avantajelor si dezavantajelor (de ex. la un moment dat in carti scria ca datorita trompei lungi, aceste albine pot culege din flori inaccesibile albinei europene. Cum era pe vremea sovietica, a venit un ordin sa se doteze stupinele cu albino caucaziana. A fost un fiasco si a trebuit sa arda pur si simplu acele familii, pentru ca productia a fost mai proasta decat la albinee locale). Dar nu asta vreau sa spun. Avand ei acele familii caucaziene, au facut un experiment interesant. Au luat rame cu oua din familii de albine locale (cu trompa scurta) si le-au pus in familii caucaziene (cu trompa lunga). Si viceversa, oua din familii caucaziene (cu trompa lunga) puse in familii locale (cu trompa scurta). Dupa ce albinele au iesit din acele oua, au fost colectate si li s-au masurat trompele. A rezultat faptul ca albinele iesite din oua locale, dar crescute de caucaziene aveau trompe mai lungi decat suratele lor iesite in familia locala. In schimb, albinele din oua caucaziene iesite in familii locale aveau trompa mai scurta decat surorile lor crescute in propria familie. Acest eveniment dovedeste un lucru important, stiut de crescatorii de matci. Si anume, caracteristicile de familie se transmit si prin hrana! De asta este foarte important ca atat starterul cat si finisorul sa fie familii cu caracteristici pe care dorim sa le replica. Nu este sufficient sa folosim oua din recordiste pe care sa le punem intr-un starter dintr-o familie oarecare. La ei apicultorii in varsta, cu vasta experienta sint respectati. La noi, pentru ca societatea dispretuieste tot ce este competent si capabil, apicultorii cu experienta nu au decat sa-si dezvaluie experienta in cerc restrains, unor oameni care vor aprecia sau, mai rau, sa o tina pentru ei.

Sigur, nu toate lucrurile spuse acolo se potrivesc la noi, pentru ca acest apicultor si-a desfasurat activitatea in ultima parte a vietii in Siberia, dar este interesant sa-l asculti.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Eugen B

#6
Eu sunt foarte de acord cu voi, sunt multe lucruri care trebuie sa le invatam si sa le si practicam in stupinele noastre.
Eu anul asta am facut transvazari in vreo 5-6 familii. Si la anul o sa fac din si mai multe. Sunt convins ca avem fiecare dintre noi destul de multe matci de calitate in stupina.
E normal ca daca facem din 2-3 matci facem consangvinizare in timp si nu e bine.
Cu mare grija cred ca putem face ceva bun.
Eu personal ma ocup de 3-4 ani de stupi, dar lucrez intr-o stupina unde sunt stupi de zeci de ani, peste 50 de ani, poate chiar 70.
Si va zic ca anul trecut am omorat tot ce am gasit slab si batrana si anul asta sa vazut diferenta, dupa 1-2 ani de selctie sper sa mai cresc cateva procente la productie.
Si matcile selectionate cu adevarat sunt putin mai greu de obtinut, dar cred ca efortul va merita.
E bine sa scrie aici ce stim si luam ce putem de la fiecare coleg si ne facem selectiile cum vrem.
Ma bucur ca unii dintre noi scriu aici si vor sa ne ajutam reciproc, in toamna asta voi incerca sa fac o reteta personala de protifil dupa ce voi studia mai atent plantele.
Si inca ceva, eu din 2 in 2 ani vreau sa cumpar 2-3 matci selectate de la stupari de incredere, si facut selectie si de acolo. Sa nu avem acelasi material sa ajungem la consangvinizare. Cred ca putem gasi solutii.

tinumaftei

Eu fac selectie dupa urmatoarele criterii:
1. Productia - criteriu definitoriu. Fara nota maxima, nici nu se merita sa faci selectie. La mine productia este de miere. Cei care produceau laptisor de matca in anii '80 ajunsesera de asemeni la niste linii selectionate de la care obtineau cantitati mari de laptisor.
2. Un instict de roire cat mai scazut, daca se poate absent.

Cantitatea si dispunerea puietului nu sunt relevante, fiindca adeseori se intalnesc familii bogate in puiet, cu puiet compact care sunt slab productive datorita unui instinct mai slab sau a unei slabe vitalitati. Este important ca in cules albinele sa traiasca cu 2-10 zile mai mult decat media pentru ca zilele petrecute in cuib de catre albina sunt aceleasi.

Sigur mai sunt si alte criterii : Blandete, rezistenta la boli, dar acestea au o valoare de apreciere mai putin obiectiva. Ce mi se pare mie agresiv, poate parea altcuiva dimpotriva..

oroles

Poate ar trebui sa luam in calcul si ce spune epigenetica. Eu cred ca aceasta teorie se aplica si albinelor. Genele matcii donatoare nu se exprimă intotdeauna si la fiica, asa ca aproape degeaba facem noi selectie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

E clar ca productia e foarte importanta, poate cea mai importanta. Eu voi face la anul transvazare de la stupul de cantar. Avea maxim 14-15 rame de albina si baga miere grupa mare.
Oroles crezi ce vrei. Nu vreau sa scriu altceva la comntariul tau. Fi sigur ca si daca stam si nu facem nimic nu vor aparea matci bune in stupina

tinumaftei

Citat din: Eugen B din August 13, 2016, 11:01:03 PM
E clar ca productia e foarte importanta, poate cea mai importanta. Eu voi face la anul transvazare de la stupul de cantar. Avea maxim 14-15 rame de albina si baga miere grupa mare.
Oroles crezi ce vrei. Nu vreau sa scriu altceva la comntariul tau. Fi sigur ca si daca stam si nu facem nimic nu vor aparea matci bune in stupina

Sigur ca in lipsa unei linii selecionate matcile se vor face din cel mai bun stup. Rezultatele nu vor fin insa satisfacatoare. De altfel nici nu ai avea de unde sa iei, de la cel mai slab.
Tipul asta de selectie se numaste selectie de masa. Cam asa am procedat si eu cu liniile autohtone si chiar si cu importurile.
1. Selectezi minim 5 familii care indeplinesc criteriile. Se poate adopta si un sitem de notare.
2. Se obtine o prima generatie de fice. De regula mai mult de 10. La acest prim pas se verifica, atat transmiterea insusirilor cat si ponderea acestora. Se pastreaza din acestea 5 familii pentru etapa urmatoare.
3. Etapa 2 se reia cu inca 4-5 generatii, dupa care apare un fenomen de stabilizare a insusirlor, de regula mult peste media stupinei.

Asta cere timp.
De asemeni, recordistele care mai apar intre timp pot fi incluse in programul acesta si eventual scoase familiile/liniile care dau o variabilitate mare  a rezultatelor.
Insa niciodata nu se pastreaza o singura linie. Trebuie sa ramana minim 2-3 linii altminteri fenomenul consangvinizarii poate face ravagii. In prezent eu am patru linii, din care una singura este ceva mai roitoare (mai degraba potential de roire, decat roire propriuzisa).
Insa ca sa poti stapani fenomenul acesta si sa ajungi la rezultate cu mult peste media generala a stupinelor cu eforturi proprii iti trebuie 10-15 ani inainte de a avea rezultate stabile.

yulian

#11
Matca selectionata..neselctionata...cum sporim productia de miere/ceara/polen in familii?? Consider ca reproducerea pentru productvitatea sporita a matcilor sa revina unor producatori autorizati, care sa faca inseminari artificiale/naturale si care sa ofere cele mai bune solutii pe zone geografice....cu alte cuvinte sa alegi directia. Ce vrei sa fi?? Crescator de matci sau producator - sa te preocupe indeosebi productia??  Eu de 3 ani sunt blocat in 35kg/miere/familie...pentru mine provocarea este sa cresc produticvitatea familiei, nu imbunatatirea matcilor. Momentan dau in jur de 6% - 2kg miere pentru o matca din productivitatea unei familii (fara alte beneficii, polen, propolis, etc), ceea ce nu ma determina sa imi consum energia cu cresterea/dezvoltarea de matci. Intrebarea este: cum maresc productivitatea?? Momentan sunt pe stup 10R+2x1/2!! Cine ma blocheaza?? Lada, matca, tehnica?? :cool:

Porfy66

Cred ca te blocheaza baza melifera! Eu cam tot atat scot de la un stup. Dar de cativa ani duc albinele la cules de la zmeura. Acolo am scos in medie 40 kg/stup. Si uite asa am ajuns de la 30-35 kg miere/stup pe tot sezonul la 60 kg/stup.. Baza melifera este ff importanta..

Eugen B

Conteaza foarte mult si numarul de stupi. Daca ai baza pentru 20de stupi si si 100 nu faci nimic. Cu un numar mic dd stupi ai sanse mari sa faci treaba buna.

bmdna

Profesorul de care aminteam mai sus considera ca, in afara de zestrea genetica urmatorii sint factorii determinanti in obtinerea unor matci de calitate:
1.   Puterea familiei in care este crescuta
2.   Integritatea biologica a familiei (inseamna o familie echilibrata, cu matca, albine si trantori. Pentru calitate maxima albinele familiei crescatoare trebuie sa fie toate fiicele aceleiasi matci. Familiile imputernicite cu rame din alte familii au integritatea biologica afectata, deci matcile obtinute astfel nu vor fi de calitate maxima)
3.   Temperatura aerului exterior (pentru matci de calitate – (24-28 C)
4.   Existenta unui cules in natura (cel putin100g pe zi)
5.   Prezenta in familie a puietului necapacit. Daca matcile sint crescute in absenta puietului capacit, acestea vor rezulta de calitate mai slaba.
6.   Varsta de la care larva a fost luata in crestere (cel mai bineeste ca varsta larvei sa fie de maxim 60 de ore)
7.   Numarul de matci crescute in acelasi timp

Un sistem de crestere performant, in opinia sa, ar trebui sa tina cont de toti acesti factori. Pentru a evita saracirea genetica, larvele date in crestere trebuie sa fie de la cat mai multe familii din stupina. Ideal ar fi ca in stupina sa nu existe familii slabe si sa fie crescuta cate o matca din fiecare familie.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!