Ce calitati are o matca selectionata?

Creat de Eugen B, August 12, 2016, 07:56:10 PM

« precedentul - următorul »

filip

http://www.youtube.com/watch?v=lZIKljXSANk
Interesant,desi eu prefer sa lucrez cu albine agresive dar productive. :D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dinupaltinis

Citat din: yulian din August 14, 2016, 05:08:51 PM
Matca selectionata..neselctionata...cum sporim productia de miere/ceara/polen in familii?? Consider ca reproducerea pentru productvitatea sporita a matcilor sa revina unor producatori autorizati, care sa faca inseminari artificiale/naturale si care sa ofere cele mai bune solutii pe zone geografice....cu alte cuvinte sa alegi directia. Ce vrei sa fi?? Crescator de matci sau producator - sa te preocupe indeosebi productia??  Eu de 3 ani sunt blocat in 35kg/miere/familie...pentru mine provocarea este sa cresc produticvitatea familiei, nu imbunatatirea matcilor. Momentan dau in jur de 6% - 2kg miere pentru o matca din productivitatea unei familii (fara alte beneficii, polen, propolis, etc), ceea ce nu ma determina sa imi consum energia cu cresterea/dezvoltarea de matci. Intrebarea este: cum maresc productivitatea?? Momentan sunt pe stup 10R+2x1/2!! Cine ma blocheaza?? Lada, matca, tehnica?? :cool:
Intreb.Cantitatea de 35 kg/miere/familie..este pe un an sau pe toti 3 anii?
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)