reteta protofil

Creat de dragos2006, Octombrie 09, 2007, 02:02:41 AM

« precedentul - următorul »

D006

La 70 gr. risti sa provoci o intoxicatie cu alcool.

TDI

Din punctul meu de vedere ai din rezultatele din administrarea practica, cantitatile mici de sirop cu tinctura nu intoxica albina(200-300ml) administrate odata la 2-3 zile.
Logica e simpla, dorim ca albinele sa consume siropul si substanțele din tinctură.
Eu personal am adăugat cam 20-30% tinctura de propolis la tinctura din plante, iar concentratia finala de alcool a fost de 67-72 grade de tărie alcoolica. Siropul cu tinctura nu l-am adaugat-o in hrănitor ci pe ramele adăugate la mărirea cuibului. Am observat o ameliorare a cantitatilor de puiet.

mmacreanu

nu pune nimeni muguri de pin in protofil?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

thomas

Referitor la concentratia de alcool a Protofilului, s.au mai efectuat teste, pentru a se stabili concentratia exacta? Inclin sa cred ca nu are cum sa fie de 70%. Cunosc pe cineva care prepara de zeci de ani diferite retete de bitter suedez pt uz uman. Nu stiu in cate grade extrage substantele din plantele respective, dar intodeauna produsul final destinat vanzarii nu are mai mult de 40*.

Aurel

  Pai si protofilul in final trebue adus la 40 grade.In reteta se spune foarte clar.

Eugen B

thomas trebuie studiata chestia asta. Eu in urma studiilor fac cu alta concentratie a acoolului. Aurel are dreptate , dupa ce macerezi plantele faci dilutie cu apa distilata si ajungi la conc. de 40% alcool.

-Cristi-

Eu avand putine familii,nu o sa folosesc 2l de protofil. Expira,fermenteaza? Dupa o vreme?

Eugen B

De obicei cam 2 ani ar trebui sa fie valabile, dar eu cred ca se poate si mai mult. Daca ai putini stupi nu prea se merita sa iti faci protofolul.

incepator2016

Si eu voi face protofil in iarna asta pentru al folosi in primavara.
Pentru cei doritori am alcool dublu rafinat de 70 grade facaut acasa din corcoduse si masurat cu alcoolmetru. Pret 35 litru.

Cristel

Astazi am vrut să cumpăr protofil si mi- au cerut să vadă inregistrarea la DSV... acum trebuie sa pleci la cumparaturi de extract alcoolic doar dacă ai dosarul cu tine! Asa ca trecem pe rețete clasice!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Eugen B

E ceva topic cu protifil home made, cred ca acolo o sa ai ceva ajutor

Cristel

După ce i- am spus că în cazul in care vor incepe cu birocrația pentru nimicuri vor risca falimentul, mi- a scos un produs Apifito- vit, presupun ca are ceva similar protofilului, vad ca la dozaj e similar cu acesta. Sigur ma apuc sa fac in casă protofil, asa cum face Dragos, cred ca ies si mai sanatos si mai ieftin!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

stefan1

  Apifito-vit cred ca este un extract hidric din plante, adica un fel de ceai concentrat la pret apropiat de Protofil. Adica o smecherie, ca unele principii active din plante sunt solubile numai in alcool, nu in apa. S-a inlocuit alcoolul cu apa (ca e mai ieftin, nu?) si il vinde cam la pretul Protofilului!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

LYX

 Eu folosesc tuica de 40-42 de grade , plantele le pun intr-o sticla de plastic de 10 litri , peste care pun tuica- in luna octombrie-noiembrie, las la macerat pina in ptrimavara cind strecor protofilul iar plantele ramase le folosesc la ceai.

Cristel

pe eticheta scrie ca ar avea alcool etilic farmaceutic de 96 grade - 14 g si apa pana la 100 ml.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)