reteta protofil

Creat de dragos2006, Octombrie 09, 2007, 02:02:41 AM

« precedentul - următorul »

buya

Citat din: prisecarul din Februarie 10, 2013, 11:09:58 AM
Citat din: tassevasi din Februarie 10, 2013, 11:03:24 AM
Cum ai facut azi?
  Protofilul  se obtine dupa  minim 14 zile  de stat la macerat .
  Cu restul planelor le arunci .
plantele se pot folosi la ceai!
cum se face ceaiul respectiv?gramaj plante la litru de apa?daca stie cineva?
Multumesc!
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

SPYKAL

Am si eu o intrebare. Am primit 2 l tuica de cazan de 60 grade. Merita incercat sa fac protofil ? Cei drept c-am miroase a.....tuica  :P :P . Astept un raspuns pertinent...  :) :) :) :) fara glume :D :D :D .Stiu ca poate fi folosita si pt....uz intern :wink: :wink: :wink:

Bistriteanul

Citat din: SPYKAL din Iulie 10, 2014, 10:17:33 AM
Am si eu o intrebare. Am primit 2 l tuica de cazan de 60 grade. Merita incercat sa fac protofil ? Cei drept c-am miroase a.....tuica  :P :P . Astept un raspuns pertinent...  :) :) :) :) fara glume :D :D :D .Stiu ca poate fi folosita si pt....uz intern :wink: :wink: :wink:
Eu numai cu tuica il fac, consider ca tuica din productie proprie e mult mai sigura decat alcoolul vindut la negru.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

SPYKAL

Citat din: Bistriteanul din Iulie 10, 2014, 02:15:03 PM
Eu numai cu tuica il fac, consider ca tuica din productie proprie e mult mai sigura decat alcoolul vindut la negru.
Deci sa inteleg ca este foarte bun chiar daca va mirosi probabil a tuica. Multumesc pt raspuns. Stima si respect!!!

Kov iulian

Citat din: SPYKAL din Iulie 10, 2014, 10:17:33 AM
Am si eu o intrebare. Am primit 2 l tuica de cazan de 60 grade.

Cu ce se poate testa cate grade are un alcool ?

Daca tot vorbim de protofil ati vazut ca sa schimbat si concentratia la protofil ?
Acum se foloseste 20 ml la litru nu 17 cum era inainte .
Parca se mai plangea cineva pe aici ca sa schimbat si concentratia varachetului. :) :)

oroles

Cu un banal alcoolmetru. Se gasesc la rusi. Am si eu unul pentru tuica. :D

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Vreau sa ma apuc si eu sa fac protofil dupa reteta originala .:) :)

fiug1970

alcoolmetrul se foloseste intr/o anumita cantitate de alcool,sau nu conteaza?stiind ca indica gradele alcoolice in X%alcool in volum.indica aceeasi concentratie alcoolica,intr/un litru ca si intr/o galeata?stiu ca tata avea alambic de tuica si când masura gradele alcoolului folosea o sticla de  lapte de un litru.o folosea doar fiindca era larga la gat si intra alcoolmetrul sau gradele respective erau intr/un litru?e bine de stiut pt.cei ce vor sa stie cate grade are tuica daca e totuna sa masori intr/un litru sau intr/o damigeana.....

Cubby

Nu conteaza in ce recipient e solutia de alcool. Alcoolmetrul masoara densitatea solutiei, astfel determinand concentratia alcoolului.
http://www.scientia.ro/component/jooanswers/details/Cum-functioneaza-un-alcoolmetru-_739.html

fiug1970

Aha.Stiam ca se bazeaza in legea lui Arhimede,dar nu eram sigur ca doar cu asta...inseamna ca se folosea de sticla de lapte pt.ca avea gatul larg si profunditatea necesara ca alcoolmetrul sa pluteasca.

pharaonu75

Formula de calcul a volumului de apa si alcool folosite,  in vederea stabilirii concentratiei finale a solutiei, o gasiti AICI
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ady iulian

#192
Citat din: oroles din August 26, 2014, 08:37:54 AM
Cu un banal alcoolmetru. Se gasesc la rusi. Am si eu unul pentru tuica. :D



Unul la fel am gasit cu 3 lei in piata  moldo ei  la focsani

bio

..daca puteti luati-va alcoolmetru de la mama lor , de la "Termodensirom" poate este mai scump decit la rusi dar cred ca este mai precis.

http://www.tdr.ro/detalii-produs.php?cat=2&subcat=57&prod=62


Acum multi ani mi-am luat de la rusi un alcoolmetru si nu prea i8mi placea ce indica si mi-am mai luat inca un alcoolmetru de la rusi ....apoi inca un alcoolmetru .....si inca unu si asa am luat 5 alcoolmetre care indicau fiecare diferit.

Acum am alcoolmetru de la Termodensirom si fata de ce au rusii este lucru mult mai bun.  In primul rind gradatiile la scala se pot citii usor...

..uitasem sa va spun,... cind mi-am luat alcoolmetru de la Termodensirom mi-am luat 3 bucati ca sa vad daca nu arata fiecare altceva si toate trei aratau aceeashi gradatie.

mosunick

Citat din: Kov iulian din August 26, 2014, 01:07:39 AM
Citat din: SPYKAL din Iulie 10, 2014, 10:17:33 AM
Am si eu o intrebare. Am primit 2 l tuica de cazan de 60 grade.

Cu ce se poate testa cate grade are un alcool ?

Daca tot vorbim de protofil ati vazut ca sa schimbat si concentratia la protofil ?
Acum se foloseste 20 ml la litru nu 17 cum era inainte .
Parca se mai plangea cineva pe aici ca sa schimbat si concentratia varachetului. :) :)
Dupa masuratorile mele Protofilul ar avea 70 de grade. Eu stiam ca trebuie sa aiba pe la 40 de grade. Ceva nu bate. Stiri voi ce?
Ref. la 20 in loc de 17 asta am observat si eu de curand.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone