Impartire Dadant

Creat de leonardus, Iulie 10, 2016, 08:01:46 PM

« precedentul - următorul »

leonardus

Am vazut ca stupii orizontali au 2 urdinisuri, in general; Am vazut si cu unul singur. Inseamna ca acestia sunt pentru 2 familii de albine. Intre ele banuiesc ca se pune la mijloc o diafragma. Intrebarea mea este: trebuie sa fie perfect ermetica, adica sa nu lase deloc albina sa treaca dintr-o parte in alta, nici macar 2-3 mm ? Intreb asta pt. ca mi-au ramas de la un mos niste lazi de vreo 50 de ani care nu mai sunt ''echilibrate''; adica intr-o parte au o anumita burta, jos podeaua nu e uniforma, etc. Am facut cu greu diafragme sa se potriveasca cat de cat dar tot mai au locuri pe unde se poate strecura albina. Ca sa nu mai vorbesc ca daca mut diafragma 20 cm incoace sau incolo nu se mai potriveste. In rest stupii sunt in stare acceptabila. Ce ma sfatuiti ? Stima si respect.

Closcutz

Daca vrei sa tii doi roi trebuie sa fie perfect etansa...altfel, daca trece albina pe sub diafragma va ramane o singura matca! Nu e regula generala la un orizontal cu doua urdinisuri sa aiba 2 familii in el... de cele mai multe ori exista un urdinis principal iar celalalt se deschide vara in caz de cules abundent si canicula.

leonardus

Citat din: Closcutz din Iulie 10, 2016, 09:23:55 PM
Daca vrei sa tii doi roi trebuie sa fie perfect etansa...altfel, daca trece albina pe sub diafragma va ramane o singura matca! Nu e regula generala la un orizontal cu doua urdinisuri sa aiba 2 familii in el... de cele mai multe ori exista un urdinis principal iar celalalt se deschide vara in caz de cules abundent si canicula.
Aha, deci pentru asta am vazut orizontali cu 2 urdinisuri. Pentru ca am dat peste un tantalau ''mare stupar'' care imi tot zicea: ''pentru ce dracu tot ai 2 urdinisuri la orizontali ? Ca sa bagi 2 familii........'' Sa ai sanatate.

MIHALACHE

Se pot bate an cuisoare stinghi subtiri de lemn pe fundul si pereti stupului care sa blocheze fiafragma si pe ambele parti daca e nevoie.


leonardus

Citat din: MIHALACHE din Iulie 11, 2016, 02:43:11 PM
Se pot bate an cuisoare stinghi subtiri de lemn pe fundul si pereti stupului care sa blocheze fiafragma si pe ambele parti daca e nevoie.
Da, e o solutie. Dar am o intrebare: e deajuns spatiu pentru o familie pe 8-9 rame cat ramane ?

MIHALACHE

Nu este suficient spatiu pentru 2 familii dar cand acest spatiu se umple poti folosi 2 lazi verticale sau poti scoate o singura familie si muta an lada separata unde se pot adauga magazi sau rame noi dupa posibilitati si dorinte.