Miere ne capacita in stupi .

Creat de ionel07196555, Iunie 30, 2016, 07:27:11 PM

« precedentul - următorul »

ionel07196555

Am o intrebare pentru cunoscatori sau pentru cine a mai intinpinat asa ceva.
Am aproape 45 de stupi care au foarte multe rame cu miere { cred ca nectar ca curge din rama ] si nu mai are cine o capaci stupi au ramas daca restring la aceasta data 30-06 - 2016 pe maxim 7 rame .
Ce pot sa fac cu 7 > 10 rame in stup care nu sint capaite si curge din ele , nu are cine sa mai faca treaba aceasta din pacate .
Am stupi care au ramas pe 5 rame si au foarte putina mincare fara coronite 14 la numar.

Closcutz

Te cam contrazici, dar din cat am pot eu sa inteleg din ce ai scris este sa iei din ramele necapacite si sa dai la cei 14 care nici macar coroane nu au. Cate o rama la fiecare pe saptamana. Cei cu multa miere o vor capaci dar in timp.

ionel07196555

Citat din: Closcutz din Iulie 01, 2016, 12:30:43 PM
Te cam contrazici, dar din cat am pot eu sa inteleg din ce ai scris este sa iei din ramele necapacite si sa dai la cei 14 care nici macar coroane nu au. Cate o rama la fiecare pe saptamana. Cei cu multa miere o vor capaci dar in timp.
Multumesc de sfat .
asa am inceput sa fac de azi .
Cei 14 au fost restrinsi la 4 > 6 rame si au primit dupa diafragma cite o rama sa o traga in cuib.
Cele de jumatate am inceput sa le schimb capacite cu cele ne capacite cu ajutoru unui prieten .
Cele capacite trebuiau extrase dar nu am centrifuga la aceasta stupina .
Tot ce am facut nu e cea mai buna varianta dar stupi sint depopulati foarte tare in comparatie cu stupi de la cealalta vatra care se afla la Fetesti . Un mic acident .

bucovineanu

Acum familiile de albine ar trebui sa fie cu dezvoltarea la apogeu. Care e cauza unei depopulari asa drastice? Daca se merge in continuare cu cu depopularea in ritmul acesta, pana in toamna raman stupii goi.

bismark

   Cauza depopularii nu este inexistenta florei.In sezon de FS chiar cu o mortalitate din cauze chimice tot ar trebui sa fie cules.Nu exista o martalitate spontana daca familia produce puiet la timp.Deci daca exista mortalitate mare trebuie vazuta cauza.Cu respect ^:)^ :bzz: :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ionel07196555

Citat din: bismark din Iulie 01, 2016, 11:05:09 PM
   Cauza depopularii nu este inexistenta florei.In sezon de FS chiar cu o mortalitate din cauze chimice tot ar trebui sa fie cules.Nu exista o martalitate spontana daca familia produce puiet la timp.Deci daca exista mortalitate mare trebuie vazuta cauza.Cu respect ^:)^ :bzz: :bzz:
Cauza exista si o cunosc dar asta e alta discutie .
Eu incercam sa mai salvez putin situatia .
Daca lucrurile persista vor ramine si cele cu puet fara acoperire .

bucovineanu

Depopularea e din cauza varoa sau e alta cauza?

marian sima

Fata de alti ani atacul varoua este minimal,o problema a fost lipsa culesului ,in lipsa culesului (acolo unde nu sa facut stimulari) albina a omorat trantori,acest fapt nu a ramas fara urmari ,zici ca albina sa pregatit de pe acum de iarna astfel incat mierea a fost depusa la greu in jurul cuibului desi in stup au destule rame goale,aceasta inmagazinare a nectarului in jurul cuibului a redus spatiul de ponta,daca nu se sparge cuibul cu faguri goi populatia va fi mult diminuata in toamna.


ionel07196555

#8
Doar atit a mai ramas in cei 14 stupi de poliuretan din rastel orientati spre SUD .
Cind sa inceapa culesu la o verificare pe citiva am aruncat si catu 2 de recolta si aia au 6 intervale de albina .
Dupa cum se vede crescaturile [ urme ] pe rame arata ca mai am si in cat 1/2 doua intervale de albina si pot sa va spun ca sint si 2 rame unflate cu miere .
Ramele la care faceam referire mai sus sint in stupi de lemn in caturi 1/1 si nu mai are albina decit in cuib .
Azi am controlat sa vad daca au tras ceva de dupa diafragma si nu sa atins de vro rama .
am inceput sa le deformez rama cu furculita sa vedem dar nu se duc pe acele rame.
Singura solutie a fi extactia si pus totu la butoi peste fructe la fermentat .
Am inca cules 1Kg la zi .

bucovineanu

Si totusi care e cauza depopularii?

dan sebastian

Colegii nostrii care vin cu pavilioane si la orientare cauta ca nebunii care e culoarul de zbor sa isi instaleze pavilioanele acolo, sa ii rupa in doua pe cei cu stupii stationari din sat, presupun.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionel07196555

Cam asa arata stupi echipati pina sa inceapa culesu la floare .
Acum pot sa le dau catu jos la cei din lemn .In caturi am miere dar nu e capacita si albina nu e pe acele rame .


clabescu.marius


ionel07196555

Citat din: clabescu.marius din Iulie 04, 2016, 09:19:56 PM
Citat din: bucovineanu din Iulie 03, 2016, 08:20:33 AM
Si totusi care e cauza depopularii?
Greu de zis pe post .
mai bine voi desena.
Am reusit sa indrept situatia cu ramele ne capacite .
Totusi multa miere va ajunge la T cu pretu oferit pe Kg de angrosisti .
Acest pret de 8 >10 lei va pune presiune si pe BORCAN .
Mai jos se vede cine a terminat treaba [ capacit ]