Matca noua nucleu nu depune oua

Creat de leonardus, Iunie 26, 2016, 07:15:19 PM

« precedentul - următorul »

leonardus

Va salut,

Solicit din nou ajutorul si parerile dvs., intrucat am facut cateva nuclee clasice cu adaugare regina imperecheata si am observat ca la cateva matca ubmla de colo pana colo si nu vad oualarve. Nucleul este compus din 2 rame, 1 rama puiet capacit de la familia donatoare, 1 rama miere si pastura si 1 rama pusa la cladit. Dau continuu sirop 1:1, vad miere depusa in alveole dar nu si oua. Sunt sigur ca matca a fost imperecheata. Nucleul e cam slab intrucat nu voiesc a cladi deloc rama respectiva. In nalte nuclee apare o alta problema: rama zidita aiurea, ceva gen falduri langa falduri, si/sau partea de jos nezidita deloc. Nu stiu care ar fi motivele si ce sa fac, sunt cam ''noob''. Sa nu fie suficienta albina ? Nu cred, pentru ca am observat ca si la familia donatoare, foarte puternica, ramele puse la cladit unele sunt zidite 80%, altele 60%, niciodata FULL sim totdeauna lasata partea de jos.......ce spuneti ?
Stima si sanatate multa.

yulian

Salut,
Esti sigur pe matca ca este imperecheata doar in momentul in care depune oua. Ramele se cladesc...la zidiri sunt alti mesteri  =)). Rama este necladita pentru ca nu are destula albina care sa cladeasca pana jos...mai bine mai stranse decat sa zburde albina libera pe rame. Incearca, pana in momentul in care ai stupii suficienti de puternici sa pui rama pentru cladit ultima. Dupa ce iti cladeste o fata, o intorci...eu la roiuri pe 5 rame am spart cuibul si fara sirop (este cules f bun) au cladit de pe o zi pe alta, cum trebuie si ouata dupa 2 zile.  :hi:

leonardus

Citat din: yulian din Iunie 27, 2016, 08:49:42 AM
Salut,
Esti sigur pe matca ca este imperecheata doar in momentul in care depune oua. Ramele se cladesc...la zidiri sunt alti mesteri  =)). Rama este necladita pentru ca nu are destula albina care sa cladeasca pana jos...mai bine mai stranse decat sa zburde albina libera pe rame. Incearca, pana in momentul in care ai stupii suficienti de puternici sa pui rama pentru cladit ultima. Dupa ce iti cladeste o fata, o intorci...eu la roiuri pe 5 rame am spart cuibul si fara sirop (este cules f bun) au cladit de pe o zi pe alta, cum trebuie si ouata dupa 2 zile.  :hi:
Ultima, ce inseamna ? Ultima la rand dupa celelalte rame ca pozitie, sau ultima ca introducere in nucleu...?

yulian


leonardus

Citat din: yulian din Iunie 28, 2016, 01:35:28 PM
Ultima ca si pozitie  :hi:
OK. mersi. Imi poti spune si de ce, te rog ?

yulian

Pentru ca albina are tendinta sa puna mierea pe ultima rama inainte de puiet...astfel, daca ai suficienta albina pe penultima rama, ea va muta mierea de acolo pentru a face loc matcii pentru a o oua si va fi nevoita sa construiasca rama.