Vinde cineva mâtci de schimb liniștit in zona Hunedoara?

Creat de Nemo, Iunie 17, 2016, 09:24:34 AM

« precedentul - următorul »

Nemo

Știți persoane de încredere in zona HD care sa vanda mâtci de schimb lin?

ciucur

Citat din: Nemo din Iunie 17, 2016, 09:24:34 AM
Știți persoane de încredere in zona HD care sa vanda mâtci de schimb lin?

Salut!

Reginele de schimb linistit sunt rare si apreciate de apicultori.
Nu cred ca o sa gasesti la vanzare asa ceva. Eu cel putin nu am auzit in zona noastra (sunt din Deva).
Poti gasi insa regine ce au ca mama o regina provenita din schimb linistit.
Majoritatea celor care vand regine spun ca reginele comercializate de ei au anecbalia in sange. Poate da, poate ba.

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

yulian

Apoi ce rost are sa cumperi o regina pe care schimba linistit?? Oricum aia e...pe duca dintr-un motiv. Saptamana asta mi-a iesit din unul matca..dar nu am vazut-o...doar pe ma-sa care oua linistita in continuare  :P

stefan1

  Fii mai explicit! A iesit o matca tanara cu roi si batrana e inca in stup? Asta-i o apicultura pe care nu o cunosc. Adica asa ceva nu exista! /  A iesit numai regina noua si nu s-a mai intors? Asta ar fi un caz de schimbare linistita, cu matca batrana neomorata de cea noua, dar din pacate cea noua nu s-a mai intors de la zborul de imperechere, insa dca cea veche inca oua, isi va face alte botci de schimbare linistita sau chiar de roire, ca inca ar mai fi timp. 
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

yulian

Va salut. Familia respectiva nu are mai mult de 6 rame....am luat ca sa-i ajut pe altii. Matca batrana va convietui o vreme cu cea tanara, dupa care cel mai probabil o va omori. Nu stiu daca a iesit la imperechere, pentru ca deabia ce a iesit saptamana asta. Ma mir ca nu ati mai intalnit asa ceva. Cele bune!  :hi:

Nemo

Cred ca merita o reformulare întrebarea mea.
Cunoașteți persoana de încredere de unde pot achiziționa mâtci cu instinct de roire scăzut si din familii recordiste? Stiu ca e important sa fie matca adaptata la zona din care sunt. In cazul asta ar fi munte. Nu as vrea inseminate artificial.

stefan1

Citat din: yulian din Iunie 18, 2016, 06:12:12 AM
Va salut. Familia respectiva nu are mai mult de 6 rame....am luat ca sa-i ajut pe altii. Matca batrana va convietui o vreme cu cea tanara, dupa care cel mai probabil o va omori. Nu stiu daca a iesit la imperechere, pentru ca deabia ce a iesit saptamana asta. Ma mir ca nu ati mai intalnit asa ceva. Cele bune!  :hi:

  Confuzia a fost ca ai spus "mi-a iesit din unul matca". Eu am inteles ca a iesit matca din stup si nu stiam daca cu un roi sau a iesit pentru imperechere si nu s-a mai intors. Tu ai vrut sa spui doar ca a iesit din botca, adica a eclozat. Este un caz de anecbalie, cand matca se schimba linistit si, uite, ca nu a omorat-o pe cea batrana. Se poate sa o omoare inainte de fecundare sau dupa fecundare sau sa convietuiasca pana toamna sau,mai rar, chiar pana anul urmator. Sunt si cazuri cand matca batrana roade botcile inainte de eclozare, chiar daca imediat dupa aceea isi trage alte botci.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

yulian

Aha...da..scuze..a iesit una din botca...era ros capacelul frumos...  :cool:
Pentru Nemo...mai toti producatorii iti vand luna de pe cer...cel mai bine este sa ti faci tu singur selectia...daca ai timp din familiile adaptate si recordiste  :hi:

Nemo

@yulian. Eu am toate familiile cu mama,bunica obținute din roire. Acu ceva timp am făcut un compromis si din matca originala inițial luata am încercat sa forțez un schimb liniștit prin ciuntirea mâtcii. Rau mi-a mai părut si albina nu a vrut sa schimbe deloc.nu mau fac.prin orfanizarea familiei trag niste votci de salvare destul de mici si anemice.
Cum pot sa fac din țânțar armăsar?

ciucur

Citat din: Nemo din Iunie 18, 2016, 11:50:47 AM
Cred ca merita o reformulare întrebarea mea.
Cunoașteți persoana de încredere de unde pot achiziționa mâtci cu instinct de roire scăzut si din familii recordiste? Stiu ca e important sa fie matca adaptata la zona din care sunt. In cazul asta ar fi munte. Nu as vrea inseminate artificial.

Stati linistit ca alea inseminate artificial nu se gasesc pe toate gardurile si sunt si scumpe. Alea au alt rost pe lume decat ce cautati dvs.
In rest, cum spune yulian.

Citat din: yulian din Iunie 18, 2016, 07:30:28 PM
Pentru Nemo...mai toti producatorii iti vand luna de pe cer...cel mai bine este sa ti faci tu singur selectia...daca ai timp din familiile adaptate si recordiste  :hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MirceaCalin

Citat din: Nemo din Iunie 19, 2016, 01:41:34 AM
...prin orfanizarea familiei trag niste votci de salvare destul de mici si anemice...

Nu pot să nu mă gândesc cum ar fi cu nişte votci mari şi zdravene !!!
=)) =)) =))

GLUMESC !

Nemo

Multumesc pentru lamuriri! Mulțumesc yulian, am luat de la giovany,sa vedem cum se descurca.
Ele botci, noi votci:).

virgiliu

matca pe care o cauti este in strupina ta. prin lucrarile pe care le executa stuparul se poate evita roirea, iar atunci cand matca este epuizata va apela la SL. rabdare. Orice matca super selectionata este doar un hibrid. daca nu se continua selectia, in 7-8 generatii se va ajunge inapoi la starea ei naturala, iar anecgbalia se regaseste la starea naturala.