Problema de intretinere ME

Creat de struan, Iunie 11, 2016, 04:06:21 PM

« precedentul - următorul »

tuturicius

Eu ma gandesc tot timpul ce face matca inainte de a face o manevra.
Ca sa nu intre in friguri matca trebuie sa aiba spatiu de ouat in orice moment. bagand un corp gol la mijloc matca a ramas intr-unul dintre corpurile de puiet, l-a umplut, si pana cand s-o fi gandit ea sa merga 2 corpuri mai sus, sau doua corpuri mai jos, sau in corpul din mijloc, ca sa isi continue ponta, a trecut timp in care ponta a fost redusa si ca urmare au aparut doici somere, carora le-au venit idei.
Eu as fi ridicat doua-trei rame cu larvar in corpul 3 si as fi pus rame goale in locul lor.
Matcile iau un avant foarte mare, la inceputul sezonului, cu ouatul intr-un cuib de doua corpuri ME, pt ca este mare. Ideea e ca atunci cand o lasa mai moale, asta sa nu se intample brusc.
Si indiferent de ce faci, mai conteaza si cat de pronuntat e instinctul de roire la albinele tale.
Ca sa nu te atingi de rame trebuie sa ai matci cu super genetica sau un sezon foarte bun, sau cel putin bun. Nu le ai, mai pui mana si pe rama.

struan

Citat din: tuturicius din Iunie 14, 2016, 02:34:11 PM
Eu ma gandesc tot timpul ce face matca inainte de a face o manevra.
Ca sa nu intre in friguri matca trebuie sa aiba spatiu de ouat in orice moment. bagand un corp gol la mijloc matca a ramas intr-unul dintre corpurile de puiet, l-a umplut, si pana cand s-o fi gandit ea sa merga 2 corpuri mai sus, sau doua corpuri mai jos, sau in corpul din mijloc, ca sa isi continue ponta, a trecut timp in care ponta a fost redusa si ca urmare au aparut doici somere, carora le-au venit idei.
Eu as fi ridicd intample brusc.
Si indiferent de ce faci, mai conteaza si cat de pronuntat e instinctul de roire la albinele tale.
Ca sa nu te atingi de rame trebuie sa ai matci cu super genetica sau un sezon foarte bun, sau cel putin bun. Nu le ai, mai pui mana si pe rama.
Aveti dreptate, cateodata nu poti evita sa pui mana si pe rama. Oricat am dori noi sa ne simplificam munca, trebuie sa facem si compromisuri, n-avem incotro. Poate era mai bine daca in corpul cu care am spart cuibul, masam ramele crescute la mijloc si nu pe margini. Ma gandesc ca foitele din mijloc au actionat ca o diafragma pana au fost crescute si intr-adevar, atunci s-a produs fenomenul descris de dvs.

tuturicius

Un corp gol e oricum un corp gol. Intotdeauna matca va oua mai repede langa o rama pe care este deja puiet. Albinele incearca sa isi tina cuibul cat mai compact.