despre matci

Creat de dragos2006, Ianuarie 08, 2010, 09:15:17 PM

« precedentul - următorul »

D006

.Apicultori, sunteti invitati la o conferinta la Cluj Napoca
Pentru a deveni cu adevarat apicultor European, trebuie sa invatam din culisele si experienta marilor apicultori europeni, prin modul cum ei reusesc in economia de piata dura europeana, a modului cum practica apicultura rentabila in conditiile agriculturii intensive, nu numai de existenta (ca la noi), ci de prosperitate. Poate aflam cum sunt ei sprijiniti cu subventii. Dupa ce i-am vizitat standul de 3 ori "Le Rochez de l'Escoutay" la Expozitia  organizzata de Congresul Apicultorilor din Montpellier 2009 - Franta, unde am participat, am avut curajul sa-l invit in Romania la o consfatuire. Rares Pintea, ne-a fost intermediar, un absolvent de zootehnie a USAMV Cluj, care lucra in stupina sa de 2 ani. Am dat mana cu Pascal Thiry, si mi-a spus ca este deosebit de incantat de invitatie. Pascal Thiry practica apicultura din 1977 in sud-estul Frantei, in localitatea Montelimar, unde detine 700 de familii de albine, deci o ferma europeana, pe care am vazut-o in film, destinata productiei de miere si nu numai, produce matci selectionate, roi artificiali, si isi completeaza veniturile din polenizare. Dispune de 1500 de nuclee de imperecherede matci cu o capacitate de 4000-6000 bucati. Isi proceseaza si valorifica direct productia pe piata. Ar fi multe de spus despre Pascal Thiry, dar il asteptam la Conferinta de la Cluj pe data de 11 ian. 2010-ora 17 la care invitam pe toti cei interesati,in aula facultatii din Cluj, iar pe data de 12 ian. 2010, la Blaj.
Apicultor: Oros Iosif
Tel Vodafone 0723168045
E-m