Un nou inceput

Creat de prisecarul, Mai 28, 2016, 09:11:04 AM

« precedentul - următorul »

prisecarul

In anul 2014, datorita unor imprejurari, am fost nevoit sa renunt la aceasta nobila meserie. am vandut majoritatea familiilor de albine, pastrand numai 3 familii, pentru momentul in care voi avea conditiile necesare cresterii albinelor in conditii corespunzatoare! le-am lasat in grija unei rude, dar dupa 1 an nu mai erau, nu are rost sa detaliez. au fost 2 ani in care, cu toate ca nu am avut albine, am urmarit activitatea pe forum. mi-a fost greu caci odata ce te-ai infectat cu virusul acesta, nu mai ai leac. am fost si pe la  targurile din bucuresti si campina( sunt mult mai aproape de ultimul) insa timpul nefavorabil a facut sa stau putin si nu am mai recunoscut prea multi din cei ce veneau frecvent.si nici targurile nu mai sunt ceea ce eruau odata. toata lumea pe fuga, putini mai stiu sa atraga stupari in jurul lor asa cum facea GICA sau cum face JANESE cand vine. asta este!
dar sa revin, mi-a fost tare greu, investitiile facute mi-au secatuit veniturile pentru inca vreo 3 ani de aici inainte si nu am putut sa mai achizitionez albine!
acum vreo 2 saptamani am reusit sa intru in posesia unui roi pe 2,5 rame pe care l-am adus in noua locatie din dambovita unde m-am mutat, si de atunci parca viata a capatat alt sens. dimineata de dimineata sunt langa el, iar majoritatea drumurilor pe care le fac prin curte, duc catre el.
asta este inceputul, va fi greu, am de asteptat, dar stiu ca voi reusi din nou.rabdare am, timp am, asa ca mergem inainte. repet a fost o bucurie nespus de mare cand am vazut iarari in curtea mea albine!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

ciucur

Dumnezeu sa va ajute si sa aveti multe satisfactii de la albinute!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

prisecarul

multumesc, sunt convins ca vor veni si satisfactiile!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

MirceaCalin

#3
Citat din: prisecarul din Mai 28, 2016, 11:21:00 AM
multumesc, sunt convins ca vor veni si satisfactiile!

Păi se pare că unele au apărut deja !!!

Citat din: prisecarul din Mai 28, 2016, 09:11:04 AM
... a fost o bucurie nespus de mare cand am vazut iarari in curtea mea albine!

Mult succes !
:hi:

prisecarul

Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

mape 48-petru manea

Asta este boala fara leac  :) ---am trecut si eu prin faza asta ---si din 4 familii primite de la 2 prieteni am ajuns in 5 ani la o suta ---urdinisul mai mic si sirop din 2 in 2 zile face minuni
SUCCES !

prisecarul

deja am micsorat urdinisul, iar siropul il administrez din doua in doua zile!
:thanks:
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

prisecarul

as  vrea sa divizez aceasta "familie". a ajuns pe 6-7 rame, iar miere are cam 7-8 kg, majoritatea din sirop. daca nu isi trage botca, dupa o perioada, pot sa aduc inapoi albinele fara probleme? care ar fi metoda cea mai buna pentru divizare?
multumesc anticipat!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

corneliuhrom

o parere nu il divizati e cam tirziu cumparati o matca [de preferinta imperecheata] periati [scuturati] albina in stup nou [cu atentie sa nu luati si matca]  pe rame fara puiet [mai multa albina sa ramina cca 2rame cu albina ] dupa 24 ore dati matca in colivie intre ramele cu albina ramasa urmariti eliberarea matcii cind vedeti oua depuse il ajutati de la fam de baza cu orama cu puiet capacit intre ramele cu albina  si o rama cu miere [fara albine] astfel nu afectati fam de baza prea mult.