Inlocuire matci la salcam

Creat de oroles, Mai 22, 2016, 06:43:10 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Maine imi ecluzioneaza prima serie de matci.
Ce metoda ati opta pentru inlocuirea unei matci. Am vreo cateva care nu merg chiar bine si mi-as dori sa imi valorific in acelasi timp culesul de salcam. Este stiut ca daca au puiet mai putin, vor pleca la cules.

Eu as face astfel: As prinde matca si as scoate-o (De regula nu le omor deoarece mi-e mila. O arunc in iarba si o las sa moara.). As baga in cusca o regina neimperecheata in cusca cu dop de serbet. E bine asa sau mai bine astept sa simta ca sunt orfane? Am custi din acestea si vreau sa le folosesc:



Daca aveti alte propuneri va rog sa imi spuneti! Exista riscul de a-mi omori matca in varianta propusa de mine?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Daca le lasi sa se simta orfane isi vor trage botci de salvare
Mai sigur este sa indepartezi matca si sa altoiesti o botca imediat---botca este bine sa o protejezi cu o foita de staniol mai putin varful ( 3-4 mm lasi liber)
Eu de obicei fac nuclee cu o rama cu puiet in curs de eclozare care a stat intr-un stup deasupra diafragmei cel putin 5 zile (sa nu mai aiba puiet necapacit ),mai scutur albine depe 1-2 rame cu puiet larvar si pun o botca ---sau pun o matca eclozata recent in bigudiu ---dupa 24 h scot dopul si pun faguras in locul lui gaurit cu un cui subtire ---dupa eliberare si acceptare nu mai fac nimic 15 zile ,decat sirop
---dupa ce matca sa inperechiat si depune oua  ajut roiul cu puiet capacit in curs de eclozare 1-2 rame ---rama care o dau sta afara 10-15 minute saplece albina batrana (o parte ) dupa care o pun la 3 cm de cea cu puiet din roi si folosesc ceva pentru uniformizarea mirosului ---spre seara apropii ramele si gata ---daca nu este cules de intretinere -stimulare cu sirop

oroles

Citat din: mape 48-petru manea din Mai 22, 2016, 07:39:02 PM
Daca le lasi sa se simta orfane isi vor trage botci de salvare
Mai sigur este sa indepartezi matca si sa altoiesti o botca imediat---botca este bine sa o protejezi cu o foita de staniol mai putin varful ( 3-4 mm lasi liber)
Eu de obicei fac nuclee cu o rama cu puiet in curs de eclozare care a stat intr-un stup deasupra diafragmei cel putin 5 zile (sa nu mai aiba puiet necapacit ),mai scutur albine depe 1-2 rame cu puiet larvar si pun o botca ---sau pun o matca eclozata recent in bigudiu ---dupa 24 h scot dopul si pun faguras in locul lui gaurit cu un cui subtire ---dupa eliberare si acceptare nu mai fac nimic 15 zile ,decat sirop
---dupa ce matca sa inperechiat si depune oua  ajut roiul cu puiet capacit in curs de eclozare 1-2 rame ---rama care o dau sta afara 10-15 minute saplece albina batrana (o parte ) dupa care o pun la 3 cm de cea cu puiet din roi si folosesc ceva pentru uniformizarea mirosului ---spre seara apropii ramele si gata ---daca nu este cules de intretinere -stimulare cu sirop
Nu voi avea botci ci matci neimperecheate in bigudiu. Credeti ca o vor accepta daca o dau imediat?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

La inlocuirea unei matci batrane cu una neiperecheata probabilitate de succes nu depaseste 10%. Doar nucleele mici accepta matci neimperecheate.

oroles

Am 8 stupi goi si pot sa fac roiuri. Mai am 16 nuclee. Pentru inceput ar trebui sa fie suficient. Ceva tot o sa experimentez... Ideea e ca nu am experienta la facut nuclee.Sper sa imi iasa.

Stupii care ii am sunt orizontali. Ma gandeam sa ridic o rama doua din cuib si sa fac un nucleu in partea unde au mai putina albina, la mijloc bagand o diafragma.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

merak

Matcile neimperecheate nu se dau in cusca ci direct. Daca sunt proaspete albinele nu le baga in seama. Un nucleu fara matca de o zi teoretic accepta matca. Teoria spune ca sansele de acceptare cresc cand albinele au cules sau sunt bine hranite cu sirop. La o familie puternica as ucide matca batrana si as baga o botca. Eu folosesc doar botci. E mai simplu.
Teoretic, iara, daca bagi o botca in magazie la o familie puternica si asiguri un urdinis superior sunt sanse foarte mari ca acea matca sa se imperecheze si sa functioneze in paralel cu cea batrana.

merak

O regina lasata in iarba in mod sigur isi va gasi un stup in care sa intre, virgina sau batrana. :)

oroles

#7
Citat din: merak din Mai 23, 2016, 07:47:24 AM
Matcile neimperecheate nu se dau in cusca ci direct. Daca sunt proaspete albinele nu le baga in seama. Un nucleu fara matca de o zi teoretic accepta matca. Teoria spune ca sansele de acceptare cresc cand albinele au cules sau sunt bine hranite cu sirop. La o familie puternica as ucide matca batrana si as baga o botca. Eu folosesc doar botci. E mai simplu.
Teoretic, iara, daca bagi o botca in magazie la o familie puternica si asiguri un urdinis superior sunt sanse foarte mari ca acea matca sa se imperecheze si sa functioneze in paralel cu cea batrana.
Eu la o familie puternica nu i-as schimba matca...  :rotfl: =))
De cate ori am dat o matca neimperecheata in cusca sau bigudiu nu au fost probleme. Ba am o performanta de 100 la imperechere.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

merak

E mai bine sa o schimbi daca e in al doilea an. Sansele de a roi sunt mult mai mici si prolificitatea e mai mare la una tanara.

bismark

   Normal, o matca mai batrina de 2 ani produce fiice sa-i ia locul.Deci in concluzie o matca la doi ani va roi.Asta este regula la mine si de aceea incerc sa le schimb tot la doi ani,dar nu este o regula,ca de multe ori baba este mai apreciata decit una tinara si aici intervine riscul, una tinara iti poate duce mai departe familia dar si poate da chix.Deci multi spun ca o matca batrina si prolifica e mai buna decit una tinara care poate suferi anumite defecte.Anul acesta m-a durut inimia cite matci frumoase tinere le-am sucit gitul.La fiecare roi cite 4-5 matci care mai blonde care mai negruta si bine dezvoltate am fost nevoit sa le rup gitul ca erau  prea multe.Albinele stiu sa faca selectia,ca la fiecare roi vezi dimineata multe matci in fata urdinisului.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

merak

Daca faci nuclee de imperechere pe 2 rame normale(cu tratament de paduchi in a 21-a zi de la formare) poti face o evaluare reala a matcii. Facusem acum 2 ani niste mini nuclee din lemn insa ieri le-am facut surcele pt. aprins focul.

Si eu cred ca am facut niste rateuri anul asta, judecand dupa marimea botcilor,  insa e timp sa mai fac pana in August. Mai greu e pana se stabilizeaza nucleele.

Deocamdata am ucis doar doua pe anul asta. Restul care s-au dezvoltat mai greu le-am jumulit de am facut nuclee. Le tratez si le mai dau o sansa(sa nu fie de la paduchi).

oroles

Ieri am facut nuclee pe rame 1/1. Am plecat sa verific ecluzionarea matcilor si inainte sa plec am fost anuntat de socrul meu ca a iesit un roi. Am facut o ora pana acolo. Am pregatit tot ce trebuia ca sa il prind. Intre timp, sub eminenta unei ploi a plecat si dus a fost. Nu am vazut niciodata roi mai hotarat sa plece ca asta. Nu stiu unde a plecat si din care stup a plecat asa ca...

Nuclee am facut dupa mai multe metode, dar la toate am folosit metoda de introducere a lui nea Marin, care pare foarte interesanta. Matca nu o ia la fuga. Albinele sunt mai preocupate sa o linga de miere decat sa o omoare. Recunosc ca am fost maiblan la naclaire decat nea Marin. Desi nu stiu daca e bine am marcat matcile neimperecheate (asa cum am vazut la IWF.de). Oricum, am procedat la marcarea cu mare atentie ca sa nu ii afectez capacitatea de zbor. Am ridicat rame cu albina de la mai stupii care se pregateau de roit si care mai aveau oua (anul acesta cred ca vor roi mai multi pentru ca am gasit multe botci. Daca nu am distrus sute de botci si tot cred ca mai scapa cate una). Reginele facute de mine au inceput sa iasa exact dupa calendar in a 12-a zi. La doua am zis sa le ajut eu sa iasa si am gasit in botcil respective regine imature (cum trebuiau sa arate acum 4 zile). Cred ca era vorba de botci rasuflate. Oricum cel tarziu azi trebuiau sa fie ecluzionate toate dupa calendarul apicol. Ce ziceti, rezista in bigudiuri pana vineri seara? Pana atunci se anunta ploi cu spume si nu am cand sa fac nuclee si roiuri.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

merak

Foloseste cu incredere botcile  de roire. Ceva mai bun nu exista. Pacat de ele sa le distrugi.