Imperecherea urbana a matcilor

Creat de oroles, Mai 21, 2016, 08:51:40 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Pentru ca nu am facut prea multe in privinta evitarii consangvinizarii in stupina mea m-am gandit sa mai duc ceva matci la imperecheat in alte zone. Cum sunt mai "nastrusnic" din fire, am zis sa iau un nucleu cu mine la Bacau. In fiecare primavara am vazut albine multe in fata blocului meu (pe salcami si in alti copaci) si ma intreb unde au stupul, mai ales ca stau chiar in centrul orasului si pe o raza de 5 km sunt numai blocuri si fabrici. Candva era langa liceul unde am invatat eu (foarte aproape de unde locuiesc eu) o casa cu o curte foarte mica unde ingramadea cineva vreo 15 stupi. Acum insa stiu ca a murit detinatorul si nu mai exista niciun stup.

Am vreo sansa sa mi se imperecheze matca in "buricul targului"? A mai incercat cineva asa ceva? :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Incercarea moarte nu are.Eu cred ca se va imperechea.
Sanatate tuturor apicultorilor

bucovineanu

Are toate sansele sa se imperecheze.

xvader

prin toate orasele mai sunt familii de albine...eu am prins anul trecut un roi langa piata victoriei ...in buricul targului

tavy

Eu locuiesc langa targul saptamanal al orasului Pitesti si in fiecare an imi aduceam nuclee pentru a putea avea grija de ele (anul asta mi-a fost lene) si am imperecheat matci cu succes. Daca orasul este plin de albine cand sunt flori (mai ales la tei) nici nu mi-am facut probleme ca nu se vor imperechea, plus ca au iesit matci foarte bune. Am avut nuclu ca cele ale lui nea Marin care, daca nu am avut nevoie de matca din el, la floarea soarelui era pe 10 rame dadant. Nici acum nu-mi dau seama cum pentru ca nu avea de unde sa preia albine fiind pus singur in balcon. Poate doar de la stimulare si matca buna.

Cristel

Pot sa confirm ca albinele urbane sunt la fel de bune precum cele de la tara. Am fost chemat sa prind un roi secundar in sectorul 2 si l-am imperecheat intr-o zona de case din sectorul 6!  :P  A confirmat valoarea sa prin faptul ca putea sa urce matca in 3 caturi Dadant - 2 cu puiet-  fara sa-i vina gandul de plecare... Are deja 3 ani si inca ponteaza bine. Se pare ca la oras e distractia mai mare. :bzz:
Am cumparat de la altii niste "taranci" care nici nu apuca sa termine 10 rame de puiet si se gandesc sa o uscheasca... :D
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)