Familie cu multe botci (roire sau schimbare linistita)

Creat de MOTANUL, Mai 20, 2016, 09:36:23 AM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Am mai multe situatii de familii cu multe botci (4-5 botci pe rama - 8 rame din 10).
Ce sa fac pentru a evita roirea?
Varianta 1: astept sa descapaceasca prima botca - si daca gasesc matca nefecundata elimin restul botcilor (asta inseamna extrem de mult timp pierdut)
Varianta 2: las eu din start 2-3 botci mai frumoase si restul le elimin
Varianta 3: las sa iasa cele ~30 de matci si selectia o fac albinele nu eu (caz in care vor si roi mai mult ca sigur).
Varianta 4: astept sugestii...

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cipi

Am rupt si eu botcile si tot ai roit... m-am saturat de atatia roi. Dimineata am gasit un roi in cires, l-am scuturat in cutie, l-am lasat sa se linisteasca si au roit din nou, de data asta in parul vecinului, acum sunt la servici, daca le mai gasesc dupa-amiaza, bine, nu... duca-se unde vor ele.

andrei_georgian

Citat din: MOTANUL din Mai 20, 2016, 09:36:23 AM
Am mai multe situatii de familii cu multe botci (4-5 botci pe rama - 8 rame din 10).
Ce sa fac pentru a evita roirea?
Varianta 1: astept sa descapaceasca prima botca - si daca gasesc matca nefecundata elimin restul botcilor (asta inseamna extrem de mult timp pierdut)
Varianta 2: las eu din start 2-3 botci mai frumoase si restul le elimin
Varianta 3: las sa iasa cele ~30 de matci si selectia o fac albinele nu eu (caz in care vor si roi mai mult ca sigur).
Varianta 4: astept sugestii...

:hi: Daca au botci deja capacite le poti rupe cat vrei ca tot roiesc, la fel daca lasi sa iasa toate cele 30 de matci o sa se divida familia de baza pana ramai cu un pumn de albine, o sa gasesti roi prin pom doar cu o mana de albine
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

serban

Citat din: MOTANUL din Mai 20, 2016, 09:36:23 AM
Am mai multe situatii de familii cu multe botci (4-5 botci pe rama - 8 rame din 10).
Ce sa fac pentru a evita roirea?
Varianta 1: astept sa descapaceasca prima botca - si daca gasesc matca nefecundata elimin restul botcilor (asta inseamna extrem de mult timp pierdut)
Varianta 2: las eu din start 2-3 botci mai frumoase si restul le elimin
Varianta 3: las sa iasa cele ~30 de matci si selectia o fac albinele nu eu (caz in care vor si roi mai mult ca sigur).
Varianta 4: astept sugestii...

serban


MOTANUL

#5
@ Andrei gand la gand cu bucurie. Prin familiile prin care am trecut am inceput sa las 2-3 botci mai frumoase si pe restul sa le elimin.
M-am saturat de roi cu 4-6-8 matci.
Am mai gasit situatii in care aveam matca nefecundata acceptata + botci. Aici am fost in dubiu (am lasat si matca si 2-3 botci).
Nu stiu cum e mai bine (sa las doar matca si sa scot toate botcile?).

@ Serban
Am citit metoda Taranov. Pare cea mai buna solutie cu o singura conditionare legata de particularitatea asezarii stupilor mei.
(eu ii am pusi unul langa altul si nu pot sa pun langa un stup). Ma gândeam sa pun deasupra stupului cutia doar cu FA.


Varianta Taranoff


Metoda mutării simple

A => B; B => alt loc; N => A

Este recomandată pentru prevenirea roirii. Se bazează pe împărţirea familiilor în grupe de câte două familii A şi B familii care sunt foarte puternice (pot fi chiar şi în frigurile roitului).

Aducem apoi un stup nou N curat şi gol, cu urdinişul închis, pe care îl aşezăm lângă familia A, căreia i se închide şi ei urdinişul şi luând ramele una câte una, măturăm în stupul N albinele şi matca. Ramele măturate de albine le punem înapoi n stupul din care le-am scos, urdinişul rămânând în continuare închis. Stupul A fără albină va fi mutat în locul stupului B, i se deschide urdinişul (A -> B) şi i se dă o matcă împerecheată în cuşcă pe care o eliberam după 24 de ore, sau o botcă căpăcită (după 48 ore). Aceasta metoda dă rezultate foarte bune la familiile puternice şi sănătoase, activându-le şi mai mult şi asigură o înmulţire de 50 % fără prea multe pregătiri.

Albinele cu stupul B se muta pe un alt loc în stupină, care va însemna locul ei definitiv. B -> alt loc.

Pe vechiul loc al familiei A aşezam stupul nou, care conţine numai albinele pe care le-am măturat şi care au venit astfel pe locul lor de la început. N -> A. Roiului format pe locul A va primi două rame cu provizii, rame goale şi rame cu faguri artificiali. Dacă privim cele trei familii de albine, fiecăreia îi lipseşte ceva. În câteva zile însă toate vor reveni la normal.

Varianta Taranoff

Constă din:
•aşezarea unui plan înclinat în faţă stupului, la o distanţă de 10 cm de scândura de zbor;
•se scutură pe acesta toate albinele din stup. Un roi cu matcă se va instala sub planul înclinat;
•se suprima botcile în afară de una;
•se ia roiul şi se creşte separat.
•Metoda de roire prin mutare simplă şi varianta Taranoff, pot fi practicate cu succes ca metode de prevenire a roirii.


Vad cu nu este obligatoriu sa fac roiul chiar langa familia veche (desi este lesne de inteles ca ar fi recomandat).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Acolo unde ai lasat o regina + cel putin o botca exista toate sansele sa roiasca.

stefan1

  Daca e regina batrana poate roi, ca aceasta ar fi omorata de cea noua daca o mai gaseste in stup. Daca regina ramasa este una tanara, si mai are doar o botca, se poate sa nu mai roiasca sau isi va mai trage alte botci si va roi mai tarziu. Reginele tinere au mult mai putina substanta de matca, iar aceasta substanta de matca are mare rol in coeziunea albinelor din roi. De aceea roii cu matci tinere sunt de obicei cu mai multe regine, iar daca sunt cu o singura regina, sunt roi moco chiar daca familia-mama este bine populata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Am încercat metoda Taranoff pe 2 familii: cea cu multe mătci (4-5 cel putin) + botci la care deja erau roase un pic de matca - a iesit bine. In sensul ca o parte consistenta din albine a ramas sub scandura (atrasa de matci). Am lasat o matca nefecundata in cutia veche + am lasat toate celelalte matci intr-o cutie noua cu albinele de sub scandura.
Am scos toate botcile.

Al doilea nu imi este clar ce a facut (cert este ca sub scandura au ramas foarte putine albine); Nu am stat cu ochii pe el sa vad daca de acolo au plecat albinele ajunse in copac sau nu. Situatia era diferita in sensul ca aici nu aveam multe matci (una singura era + multe botci in stadii diverse). Probabil matca a zburat in stup si din acest motiv abinele de afara au plecat.



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

marian_6777

Va salut din nou. Azi la un control facut de baiatul meu la o familie de albine, a gasit patru botci mari dispuse pe rame diferite, dar undeva catre extremitati, una fiind in partea de jos, la jumatea ramei. Dupa numar ar fi schimbare linistita dar dupa pozitie aduc a roire. Matca este de anul trecut din botca de roire. Ponteaza compact, si cu un bun randament. Mai mult nu pot spune pentru ca sunt cu munca prin Olanda si nu cunosc mai multe detaliii. Intrebarea este: schimbare sau roire? Luminati-ma si pe mine va rog. Va multumesc anticipat. 
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

bucovineanu

Nu e obligatoriu ca botcile de schimbare linistita sa fie plasate clasic. E posibil sa fie in partea de jos si sa nu fie de roire. Dar tinand cont de faptul ca regina e de anul trecut si e din botca de roire cred mai de graba ca familia respectiva se pregateste de roit. Probabil cele 4 botci sunt inchise si mai vizibile. E posibil sa mai aiba multe alte botci cu oua sau larve si nu au fost observate.

tinumaftei

Citat din: marian_6777 din Mai 22, 2016, 10:13:34 PM
Va salut din nou. Azi la un control facut de baiatul meu la o familie de albine, a gasit patru botci mari dispuse pe rame diferite, dar undeva catre extremitati, una fiind in partea de jos, la jumatea ramei. Dupa numar ar fi schimbare linistita dar dupa pozitie aduc a roire. Matca este de anul trecut din botca de roire. Ponteaza compact, si cu un bun randament. Mai mult nu pot spune pentru ca sunt cu munca prin Olanda si nu cunosc mai multe detaliii. Intrebarea este: schimbare sau roire? Luminati-ma si pe mine va rog. Va multumesc anticipat.
Daca albina din familie este in exces, foarte probabil sa fie de roire. Insa cel mai probabil, matca are un defect si albinele vor sa o schimbe. Matcile de un an roiesc foarte rar si numai in conditii de suprapopulare serioasa.

marian_6777

Bucovineanu, Tinu, va multumesc. Aproape sigur sunt de schimbare. Daca erau de roire mai aveam oua de o zi pe rame???
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

filip

Citat din: marian_6777 din Mai 23, 2016, 10:36:11 PM
Bucovineanu, Tinu, va multumesc. Aproape sigur sunt de schimbare. Daca erau de roire mai aveam oua de o zi pe rame???
Matca depune oua pana inainte de plecare,cand prima botca e capacita sunt intrunite conditiile de roire.
In ce stadiu sunt BOCILE?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marian_6777

Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.