Pastrare matci neimperecheate

Creat de viorel@, Mai 15, 2016, 06:37:23 PM

« precedentul - următorul »

viorel@

Cat timp se pot pastra matcile neimperecheate si unde (cum) se realizeaza acest lucru?
Le pot tine cateva zile in rama port-botci din finisor? Daca da cate zile?
Multumesc anticipat oricui are bunavointa sa-mi de-a o lamurire in acest scop.

stefan1

  Bun venit pe Forum!
  Ca principiu, reginele e bine sa fie introduse cat de repede in roiurile, nucleele sau chiar familiile de destinatie. Pana atunci, e preferabil sa fie tinute intr-o familie sau roi fara regina si suficient de populat cu albina de calitate (bine hranita, deci sa aiba si culegatoare). Se pot tine si in finisor sau un nucleu. Ca timp, trebuie sa stim ca varsta optima de iesire la zbor a reginelor este de 5-10 zile si cu cat se depaseste aceasta varsta, sansele de reusita a imperecherii scad. Daca tinem cont ca mai este o perioada de acceptare a reginei in familia sau nucleul de imperechere, care de la caz la caz poate dura de la cateva ore la cateva zile, eu zic sa nu tinem reginele mai mult de 4-8 zile inainte de a le folosi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

merak

Cu cat sunt mai batrane cu atat scad sansele de a mai fi acceptate.

Cristel

Atentie ca familia in care sunt tinute custile cu reginele virgine sa nu aiba botca proprie pentru ca vor nenoroci virginele! Anul trecut le-au lasat pe ale mele fara picioare- probabil au tras prin gaurelele custii nikot, nu mi-a trecut prin cap sa pun o sita mai deasa- asa ca s-a dus pe apa sambetei o sarja de regine... ))/
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

oroles

Citat din: Cristel din Mai 27, 2016, 05:49:08 PM
Atentie ca familia in care sunt tinute custile cu reginele virgine sa nu aiba botca proprie pentru ca vor nenoroci virginele! Anul trecut le-au lasat pe ale mele fara picioare- probabil au tras prin gaurelele custii nikot, nu mi-a trecut prin cap sa pun o sita mai deasa- asa ca s-a dus pe apa sambetei o sarja de regine... ))/
Eu le-am pus in custile de transport cu orificiul pentru albine deschise. Vad maine ce se intampla cu ele, daca mi le mananca sau nu. Oricum stau cam demult saracele inchise si nu am avut ce sa le fac. Marti cred ca au eclozat si abia maine sa fac roiuri sau ceva cu ele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani