Variatiune metoda Jay Smith ("Better queens")

Creat de merak, Mai 09, 2016, 02:53:41 PM

« precedentul - următorul »

merak

Pentru amatorii care isi produc singuri regine - o metoda usoara si sanatoasa de a face matci.

http://beesource.com/resources/elements-of-beekeeping/raising-queen-cells-without-grafting-cut-cell-method/

Pentru ca imi vine tot mai greu sa transvazez am recurs si anul asta la metoda asta sarind insa peste primii pasi cu foita si bla bla.

Starterul il fac rapid dintr-o familie puternica pe 2 corpuri ME, scuturand aproape toate ramele printr-o gratie hanneman ca sa nu mai caut matca. Mai las ceva albina si in corpul cu ramele de puiet si matca, corp pe care il pun langa stupul original(care e acum starterul) cu urdinisul in partea opusa.

Corpul de jos ramane cu o rama plina de pastura si alte 2-3 de miere. Dupa 2 ore le dau larvele(de fapt intre doua reprize de ploaie si vijelie :)). A doua zi(sau pana in a patra zi) pun corpul cu puiet si matca la loc, gratia si apoi "starterul".

Am folosit si starter in cutie pe 5 rame aerisita si in regim inchis dar parca varianta asta mi se pare mult mai comoda. Am mai folosit si varianta Cloacke insa nu imi place ca sunt prea multe pregatiri si dureaza prea mult ca sa faci un starter care poate fi indoielnic ca si cantitate de albina.

Poate foloseste cuiva.

oroles

Rama cat o tineti la curatit inainte de a le da larvele? E suficient doua ore sau o tineti cu mai mult timp inainte de formarea starterului?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

merak

#2
Am tinut si o zi si mai putin si deloc si a mers. Nu stiu daca conteaza asa de mult treaba asta. Important e ca albinele sa fie motivate.

De fapt ma refeream la transvazare, ca la metoda asta nu ai ce lasa la curatit decat lemnul(nonsens).