Cresterea matcilor cutia Nicot

Creat de Claudiu95, Aprilie 25, 2016, 08:56:30 AM

« precedentul - următorul »

Claudiu95

    Salut, recent am achizitionat cutia Nicot si as dori sa imi fac si eu cateva matcute , tin sa precizez ca sunt incepator.In mare parte am intelesc cum se foloseste cutia Nicot ,dar as mai avea cateva nelamuriri ,cum arata larva care este perfecta pt transvazat ,am vazut cateva imagini pe net dar as mai dori sa vad daca are cinvea din propria galerie foto.Cat timp tinem larvele in starter 24 h sau 24-36.
    Si inca o nelamurire ,daca introduc matca in cutia Nicot in ziua 1 , in ziua 4 pot preleva larvele, nu?,am citit undeva ca incepea cu ziua 0 si in ziua 4 preleva, deci 5 zile..?
    Stupul fara matca in am deja din data de 23.04 ,iar larvele le voi introduce in el pe data de 02.05

    Video cu stupina : https://www.youtube.com/watch?v=YuO3lG018Ho

   Multumesc! :paște:

mape 48-petru manea

Grea treaba cu nicotul---am folosit cutia de cativa ani si reusita a fost cand temperatura sa stabilizat la peste 20 gr. ziua si 14 gr. noaptea ---anul asta am izolat matca in cutie in 14 aprilie si in 18 aprilie nu am gasit nici un ou---am eliberat matca si  astept veeme mai buna ---tu esti tanar si trebuie sa cresti matci prin tranzvazare ca ai vederea buna ---lanteta daca nu ai ,poti face dint-o sarma otelita batuta cu ciocanu ,polizata si indoita in asa fel incat sa poti scoate larva usor din celula

gore

La mine in cutia jenter a ouat matca, dupa 24 ore am eliberat-o, apoi am lasat inca 3 zile pentru a fi luate in crestere. La vizita am constatat ca albinele nu luasera nici un ou in crestere, cred ca e ceva legat de temperatura, adica acel plastic e prea rece pentr a fi crescute larvele, chiar daca in cuib e cald. Sapatamana aceasta fac transvazare manuala. O sa mai incerc cand se incalzeste noaptea la 12-15 grade.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

oroles

La mine la stupina lapoveste si voi vreti sa cresteti regine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: oroles din Aprilie 25, 2016, 10:09:58 PM
La mine la stupina lapoveste si voi vreti sa cresteti regine.
Si eu sunt cu grija vremii conform prognozei meteo maine noapte -4C...
Fiecare cu grija lui.

Citat din: Claudiu95 din Aprilie 25, 2016, 08:56:30 AM
    Salut, recent am achizitionat cutia Nicot si as dori sa imi fac si eu cateva matcute , tin sa precizez ca sunt incepator.In mare parte am intelesc cum se foloseste cutia Nicot ,dar as mai avea cateva nelamuriri ,cum arata larva care este perfecta pt transvazat ,am vazut cateva imagini pe net dar as mai dori sa vad daca are cinvea din propria galerie foto.Cat timp tinem larvele in starter 24 h sau 24-36.
    Si inca o nelamurire ,daca introduc matca in cutia Nicot in ziua 1 , in ziua 4 pot preleva larvele, nu?,am citit undeva ca incepea cu ziua 0 si in ziua 4 preleva, deci 5 zile..?
    Stupul fara matca in am deja din data de 23.04 ,iar larvele le voi introduce in el pe data de 02.05

    Video cu stupina : https://www.youtube.com/watch?v=YuO3lG018Ho

   Multumesc! :paște:

Aveti aici un link unde puteti face o simulare pentru cresterea reginelor.

http://www.cmuntean.ro/site/apicultura/documente/257-calculator-transvazare

La Nikot, trebuie ca sa lasati cutia atasata de rama cateva zile in familia a carei regina doriti sa o multiplicati pentru uniformizarea mirosului si a se obijnui albinele cu ea.
Apoi, pe vreme ca aceasta capricioasa, familia aleasa trebuie sa acopere foarte bine ramele din stup, si pentru imbunatatirea sanselor trebuieste stimulata cu sirop zilnic cu 2-3 zile inainte de a inchide regina in Nikot.Pulverizati sirop si pe cutie inaintea introducerii reginei insa nu mult. Sa nu uitati sa faceti posibila iesirea reginei din cutie (luati capacelul din spate si puneti Apifonda sau ceva echivalent) altfel va oua mai multe oua in aceeasi cupula si va fi si familia mai agitata. Eu verific cutia Nikot in a patra zi de cand am introdus regina, larva ideala e cat mai mica, hranita cu laptisor cat mai mult si translucid.

Eu consider ca mult mai important e sa formezi corect starterul si sa alegi corect regina ce urmeaza a fi 'multiplicata' si finisorul. La inceput trantorii nu prea sunt luati in seama, dar si ei merita atentie in ce familii sunt crescuti. La inceput e greu sa le programezi toate, in timp va formati o metoda de lucru.
Parerea mea, din putina mea experienta.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Claudiu95

Cutia o am in stup de cateva zile ,joi voi introduce matca in cutie si sa vedem ce o sa iasa..

gore

La mine pe rama unde am cutia, albinele au format coroana cu miere proaspata gata de capacit, putin polen si degeaba.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming