inmultirea roiurilor

Creat de LAZAR VASILE-CORNEL, Aprilie 17, 2016, 11:11:57 AM

« precedentul - următorul »

LAZAR VASILE-CORNEL

buna ziua si va salut am o intrebare am o familie cu puiet pe 6 rame si nu stiu daca pot deja sa fac un roi sau sa il mai las voi ce spuneti multuesc,.
SANATATE SI MULT NOROC.

oroles

Daca ai doar o familie si nu ai nici botci de roire si totusi vrei sa inmultesti poti practica metoda puturosului din apicultura: Iei o cutie noua in care scuturi toata albina din acel stup pe care il ai (inclusiv matca). In noua cutie pui din cea veche o rama cu miere, una cu miere si pastura si una cu puiet capacit. In cea veche lasi neaparat rame cu miere si cu larve. Culegatoarea dusa cu noul stup se va intoarce pana seara la vechea locatie lasand matca cu doica. Dupa 4 zile rupi toate botcile capacite din cel orfan si lasi doar ce e necapacit (preferabil macar doua botci). Dupa 30 de zile ar trebui sa ai regina noua imperecheata. Bafta!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

LAZAR VASILE-CORNEL

am 3 famili dar au numa cite 4 rame cu puiet capacit larve si oua.poate ar trebui sa le mai las pina dupa salcim.
SANATATE SI MULT NOROC.

Paraschivescu Teodor

La fel ca si tine si io sunt ancepator parerea mea e ca ai mai putea astepta e timp suficient pentru anmultire .Macar sa ai de unde diviza sati ramana suficienta albina sa poata angriji independent fiecare roi nou format.A si anca ceva multa papa sirop la greu.

oroles

Citat din: LAZAR VASILE-CORNEL din Aprilie 17, 2016, 06:20:14 PM
am 3 famili dar au numa cite 4 rame cu puiet capacit larve si oua.poate ar trebui sa le mai las pina dupa salcim.
Eu am o regulă: Nu înmulțesc niciodată cand au mai puțin de 6 rame cu puiet.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

relutu

Rabdare ca inca suntem in aprilie...este timp destul ptr roiuri.

filip

Salcamul se fructifica,roi inainte ori in timpul salcamului doar daca nu e alta cale.
Dupa salcam daca se fac roi pana in toamna e suficienta vreme sa intre puternici in iarna daca te ocupi de ei.
Acum dezvoltai la maxim,chiar si in magazii sa ai puiet,astfel incat sa nu faci roi anemici cu care sa te chinui.
Bafta multa!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

xvader

Nu te grabi cu inmultitul, un roi bunicel se face pe macar 2 rame de puiet capacit, o rama de larve si una sau doua rame cu mancare, bineinteles acoperite cu albine...la care dai matca sau botca...cand poti asigura asa ceva, atunci merita sa faci roi.
Daca ii faci mai slabi , te cam chinuiesti cu ei sa ii faci buni de ierna
Bafta si butoaie pline.

LAZAR VASILE-CORNEL

va multumesc la toti pentru indrumare o sa mai astept pina mai incolo sanatate si butoaie pline.
SANATATE SI MULT NOROC.

virgiliu

#9
regula mea este așa: întâi vițea, apoi junică și la urmă vacă. Nu se poate ca o vacă să fete tot vacă, că atunci vaca ce a fătat rămâne o vacă leșinată, poate chiar mai slabă decât o junică, iar cea fătată este cel mult tot o junică. Vițeaua din primăvară, în toamnă va fi junică și în primăvara viitoare o vacă cu potențial plus că am vaca inițială pe care o mulg un an. 

LAZAR VASILE-CORNEL

acesta e roiu facut in aprilie 23 mai 2- 3 zile si iasa matca roi pe 3 rame de puiet capacit larve si oua www.youtube.com/watch?v=3ZV0GxVk35g  multumesc va urez multa sanatate si butoaie pline.
SANATATE SI MULT NOROC.

oroles

Un mic sfat: Cand ai botca pe rama nu o scuturi ci o periezi. Cred ca nici tie nu ti-ar conveni sa fii dat cu capul de toti peretii. Asta daca nu vrei sa iti iasa o matca cu probleme psihice sau sa nu iti mai iasa deloc... :rotfl: =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

LAZAR VASILE-CORNEL

ok bos asta nu am stiut dar nu am scuturato asa tare.mersi de sfat
SANATATE SI MULT NOROC.

corneliuhrom

o parere d llazar  ;evitati formarea si cu puiet deschis[larve ouo] poate suferi din lipsa de apa [nu are culegatoare] si mai bine impachetat deasupra si lateral[mai ales a ti avut botca jos .[la multe roiuri cu matci din 2016.]

LAZAR VASILE-CORNEL

Citat din: corneliuhrom din Mai 09, 2016, 09:51:34 PM
o parere d llazar  ;evitati formarea si cu puiet deschis[larve ouo] poate suferi din lipsa de apa [nu are culegatoare] si mai bine impachetat deasupra si lateral[mai ales a ti avut botca jos .[la multe roiuri cu matci din 2016.]
doar un singur roi am facut in aprilie pe 23 si sia tras mai multe potci dar am lasat numa acea de jos restu leam rupt jos .
SANATATE SI MULT NOROC.