Stupi SH

Creat de dragos2006, Aprilie 07, 2009, 09:46:12 PM

« precedentul - următorul »

D006

Cum am mai mentionat inainte asteptam sa-mi aduca Clyde, un apicultor mai mare local, o incarcatura de 100 de lazi le la cineva care face polenizare. $3 bucata.
Duminica a venit si ieri am fost si am incarcat 22 de cutii in camionul meu.
Locatia lor e superba. Un mic canyon la 3 km de marginea metropolei.
Parau de apa aproape dar si-au pus teava in pamant si au apa lor.
Doi parteneri care lucreaza vreo 400 de famili.
Au avut la migdale 260 de famili si am gustat ieri mierea de migdale care are un gust deosebit. Pe o bucata mai lina de deal si-au construit un atelier superb dupa planuri similare cu ale mele.
Au pus 3 containere metalice de 12m in forma de U si au facut un acoperis metalic.
In unul din ei e sala de extractie cu echipament noi de inox.
In cel din spate borcane goale si borcane pline ei avand 6 magazine de desfacere.
Interesant ca din ceara produc singuri cosmetice si lumanari naturale.
In al treilea container au lazi noi si incarca descarca paleti cu miere.
Au camion cu platforma de 9m si autostivuitor frumos foc.
De la migdale au dus 100 de famili la avocado si 150 la portocali.
Au construit o casa modesta si frumoasa si cat am stat acolo pasari colibri veneau pe prispa si o randunica isi hranea puii.
Cutiile sunt excelente pt acest pret. Au 80% rame in ele si chiar daca au molie de ceara prin ele ramele arata de cel putin un an.
Unele au si fund de stup atasat.
Culmea dar o magazie avea ceva miere in ea.
Aventura norocoasa a fost ca in drum, pe autostrada cauciucul din spate sa decapat dar aerul nu a iesit si am mai mers asa inca 10km.
Mers pe drum de tara si pietroaie si trecut prin parau si sa spart cauciucul din fatza.
Aveam doar o rezerva dar gasisem o roata aruncata si culmea e ca sa potrivit perfect.
Mai am de luat 40 de cutii si maine mergem cu doua camioane si poate fac si poze.
Cutiile le voi scufunta in saramura la care adaug un gallon de clorine si de acolo curatirea si ceva reparati si vopsirea. Sunt toate albe.

D006

Ce  intimplare  fericita :rotfl: .AndreiRN am sa-ti trimit  o  forfeca,sa  mai  tai  putin. :rotfl:  :rotfl:

D006

Primele magazi terminate.

balasbebe

Vad ca ai ramele prinse cu holzsuruburi. Eu am incercat la lazi. Din pacate a fost proasta calitatea si s-au tensionat. Aproape toate s-au rupt din pacate. Nu am folosit cuie, ca nu voiam sa iasa. Din cauza climei si a umiditatii pur si simplu ies cuiele, sau se rup suruburile. Chiar si la capac, se intampla sa iasa cuiele.
Pentru polenizare, nu este prea putin 3 $? Poate nu am inteles eu bine.

filip

Citat din: AndreiRNPrimele magazi terminate.
Ce nu am inteles eu.
De ce ai trecut numele tau si anul?
Anul mi se pare normal sa-l treci sa sti vechimea ramului,dar numele?
Exista un punct de extractie comun ,unde ajung toate ramele?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: balas
1. Vad ca ai ramele prinse cu holzsuruburi. Eu am incercat la lazi.
2. Pentru polenizare, nu este prea putin 3 $? Poate nu am inteles eu bine.
1. Da, sunt adeptul holsuruburilor si nu am folosit cuie de ani de zile. La aceste rame noi am tinut la saramura lemnul peste noapte si apoi am pus o picatura de lipici si holsurub. A mers fara sa pierd nici o bucata. Lazile le fac numai cu holsuruburi dar fac gaura cu burghiul inatai. Ramele noi le-am scufundat in ceara fierbinte cu putin de ulei vegetal.
2. Am cumparat 50 de cuti pe 10 rame care sunt in conditi bunicele si pe total sunt vreo 400 de rame folosibile. Da, cu $3 lada. Acuma lazile le curat un pic si le tin 2-3 zile in saramura cu clor. Am scos primele 6 si le las sa se usuce la soare inainte de a le vopsi frumos cu doua straturi. Ramele vechi le-am curatat si pus la sare 30 de min si le-am curatat cat mai bine si cand s-au uscat un pic le-am pus fundatie de ceara.

D006

Citat din: filip
Citat din: AndreiRNPrimele magazi terminate.
De ce ai trecut numele tau si anul?
Anul mi se pare normal sa-l treci sa sti vechimea ramului, dar numele?
Hmmmm, pai e un fel de semnatura traditionala pe aici.
Stupi si ramele SH au numele proprietarului engravate frumos in lemn.
Fiecare are extractorul propriu.

stefan1

Citat din: AndreiRNFiecare are extractorul propriu.
Tu ce extractor ai?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Hmmmm, manual pt 4 rame luat de la Dick.
Clubul ne pune la dispozitie unul electric mai mare daca avem nevoie.

stefan1

Si eu am tot asa. Pana nu ai un numar f mare de stupi - merge si asa. In plus iti poti adapta turatia in functie de toti factorii posibili (temperatura, calitatea fagurilor, felul mierii de extras etc). Miere multa de extras numai sa fie, ca nu va ramane in faguri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Pai miere inca nu am sau ce am o las la albine sau o folosesc la formarea roilor deocamdata. S-au inmultit la 11 familii acuma dar de fapt 5 sunt inca roiuri pe 5 rame.
La inceputul lui Mai pun albine in cutiile nou vopsite si de acolo sa se dezvolte ele din plin.

D006

Deci pana la urma m-am ales cu 70 de cutii SH la $210.
Cu aceste cuti am primit si vreo 400 de rame in stare bunicica care incep sa arate bine dupa curatire si puse in apa sarata cu clor si intinderea sarmei la unele din ele. Vreo 5 din cutii sunt de fapt 2 nuclee in aceeasi cutie si una are deja un roi in ea. Cutiile stau in apa sarata cate 3 zile cate 3 de o data si dupa o saptamana la uscat sunt date cu ..... "disc abraziv" si dupa mici reparati sau chituire sunt vopsite cu o vopsea de piscina albasta ca cerul primavara. E o vopsea pe gratis si extrem de adeziva si se usuca ff repede cu un luciu frumos. O sa fac niste poze cu primul set de stupi dubli curand.

Cristian IONITA

ai grija cu vopseaua prea lucioasa, in fctie de ce umiditate e afara poate sa faca condens

D006

Citat din: Cristian IONITAai grija cu vopseaua prea lucioasa, in fctie de ce umiditate e afara poate sa faca condens
Explica  putin  chestia  asta si  cind se  face  condens(in  ce  anotimp).

D006

Pai e vopsit doar pe exterior si la mine nu exista condens deoarece sunt cu plasa fundurile.