Pret miere 2016

Creat de Eugen B, Aprilie 15, 2016, 08:06:32 PM

« precedentul - următorul »

varza

Un lucru e clar fie ca vrem sa recunoastem sau nu exista o cerere mult mai mica decat oferta. Daca va uitati chiar si la cei care vand miere anul acesta vedeti preturi clar mai mici in comparatie cu cele de anul trecut iar asta spune ceva . Dar eu tot raman la idea ca productia s-a marit per ansamblu. Idea este ca abordand strategii ,,agresive,, pentru productia mierii am reusit sa ne furam caciula singuri.....  iar acum trebuie sa producem mai mult pentru acelasi nivel de trai.

oroles

 
Citat din: bucovineanu din Mai 20, 2016, 10:54:21 AM
Mierea romaneasca era considerata o miere de calitate superioara si era foarte apreciata la export. Asta pana la intrarea in tara a mierii din alte parti la un pret de dumping si a tot felul de siropuri si maglavaisuri. Cantitati mari de astfel de posirci au ajuns in mierea autohtona pe diferite cai. Si asa importatorii si-au pierdut increderea in mierea romaneasca si de aceea nu mai vrea nimeni sa cumpere de la noi. Asta e cauza pentru care intermediarii  au stocuri pe care nu au cui sa le vanda. Vinovati pentru acest lucru sunt atat unii apicultorii cat si asa zisii procesatori. Dar de suferit au numai apicultorii care vor sa mai  produca miere adevarata.
=D>

Am spus si eu cam acelasi lucru in urma cu doi ani.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ursulescu

 Acuma, daca chiar ma-ti provocat: sa incepem - dispozitivul antivarroa arata asa cum il vedeti in urmatoarea postare - e cel cu cablul atasat

ursulescu



  Asa arata montat

ursulescu


  Nu intru in prea multe detalii. Am destui opozanti ( sa le spun elegant). Asa arata un intrus in apicultura romaneasca, o regina austriaca; a determinat grave evolutii in apicultura Ro, cu toate ca nu este compatibila cu Albina de Banat reuseste sa produca mari mutatii in genetica Carpatinei (Institutul sunt convins, stie de ce).

ursulescu


  Si acum o premiera: Albina de Banat a fost "recuperata". Este la subsemnatul, la cativa reprezentanti ai clerului (pentru seriozitatea lor) si in cateva manastiri... ca siguranta.
  Aceasta poza apare publica dupa 40 de ani de la disparitie. Aceasta mentiune nu este comerciala. Voi dona gratuit proprietarului site-ului 5(cinci) regine din RASA DE BANAT, pana cel tarziu la 01.08.2016. Le va folosi cum doreste, va trebui sa spuna adevarul, sigur în 2017.
  "Recuperarea"(scuzati exprimarea ne academica), suntem pe un site de popularizare, a durat aprox. 20 de ani si multi, foarte multi Km in zona montana a Banatului. A meritat.

romikele

Ai reusit sa ma faci curios si nerabdator.
Abia astept sa vad daca "banateana" se va impaca cu "buzoiana" si mai ales daca o va intrece.
Sper sa nu fiu internat in acea perioada, dar oricum, am ajutoare de nadejde.  :smile:
:hi:

ursulescu

 
   Si acum ce spune istoria, dar si o precizare - sunt pe standardul din 1937 (Romaia era o tara normala atunci (nu una in genunchi ca acum), ALBINA DE BANAT va fi disponibila din 2017 pentru multi dintre cei interesati. Acum e la nivel de micropopulatie, consagvinizarea si nosemele fac prapad , e necesara multa atentie dar si pricepere. Nu am spus ca un moft ca e obligatoriu sa gandim un alfel de apicultura, mierea naturala va fi tot mai greu de produs.

ursulescu


  Stimate domnule romikele,
 
Cu tot respectul pentru Buzau ( mai aveti acolo rosii - noi le spunem paradaisi - de buna calitate), e la fel ca la rosii, soiul face productia.
                                          Cu mult respect, ing.D Ursulescu

  Ps. Nu crezi ca ar fi bine sa postezi cu numele tau, nu ca nu ar fi cinstit. Ar trebui sa militam pentru o Romanie normala, sa abandonam mlastina desnadejdii, sa credem in valori. (E un an greu in apicultura, in 1984 am pierdut cea mai buna familie cu salcamul inflorit - fiind un adversar anticomunist pentru mine nu era niciodata zahar)

ursulescu


Stimate d-le oroles,

  Dispozitivul va costa 48 de lei, fara taxe, dar voi face public modul de confectionare pentru cei care au cunostinte in domeniul electric si doresc sa-l faca singuri. Voi posta pe internet "cum se face". In acest moment se proceseaza (asa sa spune acuma) datele din a treia stupina. Sa speram ca varroa a fost distrusa si in a treia stupina.  De ce nu postezi cu numele tau?

romikele

Citat din: ursulescu din Mai 20, 2016, 11:48:22 PM
  Stimate domnule romikele,

... Nu crezi ca ar fi bine sa postezi cu numele tau...
Numele meu de utilizator are o mica istorioara, si l-am ales, nu la intamplare, pe vremea cand am facut primii pasi in lumea Linux.
Activam pe forumul revistei Chip, cu un nume de user legat de XP_SP2.
Din curiozitate frecventam foarte intens rubrica de Linux, unde am fost corupt de cativa useri cu vechime si experienta bogata, care au avut rabdare sa-mi explice cu exemple comenzile de baza din consola (nu prea se folosea pe atunci interfata grafica) si asa am devenit fan Linux.
Acum a trebuit sa aleg alt nume de utilizator, si am ales "romikele" - ro de la Roman, mikele de la Mihai (asa ma striga un colaborator din Italia de cate ori ne intalneam).

bucovineanu

Citat din: ursulescu din Mai 21, 2016, 12:08:44 AM

Stimate d-le oroles,

  Dispozitivul va costa 48 de lei, fara taxe, dar voi face public modul de confectionare pentru cei care au cunostinte in domeniul electric si doresc sa-l faca singuri. Voi posta pe internet "cum se face". In acest moment se proceseaza (asa sa spune acuma) datele din a treia stupina. Sa speram ca varroa a fost distrusa si in a treia stupina.  De ce nu postezi cu numele tau?
Cum s-a facut verificarea eficientei dispozitivului la ceele 2 stupine?

oroles

Citat din: ursulescu din Mai 21, 2016, 12:08:44 AM

Stimate d-le oroles,

  Dispozitivul va costa 48 de lei, fara taxe, dar voi face public modul de confectionare pentru cei care au cunostinte in domeniul electric si doresc sa-l faca singuri. Voi posta pe internet "cum se face". In acest moment se proceseaza (asa sa spune acuma) datele din a treia stupina. Sa speram ca varroa a fost distrusa si in a treia stupina.  De ce nu postezi cu numele tau?
Eu zic ca nu e chiar atat de important atat de mult numele si prenumele pe acest site, mai ales ca ne cunoastem intre noi si ne stim numele. Atat timp cat postez filmulete de pe contul de Youtube de pe contul personal cu numele si prenumele meu am considerat ca e suficient. Ca sa nu mai zic ca aproape toti in sectiunea "Acestia suntem noi", pe pagina fiecaruia ne-am prezentat cu nume si prenume. Pentru dumneavoastra am sa o fac din nou. Ma numesc Ovidiu Craiu si nu am studii in domeniul apiculturii (ca sa va linistesc!). In apicultura am facut doar un curs si am citit destul de mult ca sa zic ca am un stoc suficient de cunostinte.

Apreciez ca exista si oameni cu preocuparile dumneavoastra. Stiu ce inseamna albina de Banat. Am citit cate ceva despre ea din mai multe carti. Am si eu in stupina niste corcituri de "banateana" cu moldoveneasca, datorita cuiva care si-a adus ceva albine de acolo. M-ati facut si mai curios cand ati spus ca aveti aceasta rasa si v-ati ocupat de selectia si conservarea ei.

Legat de dispozitiv, ma inclin in fata dumneavoastra. Putini sunt cei care sunt dispusi sa dea gratuit patente si sa nu fim nevoiti sa le furam noi asa cum fac chinezii.  :rotfl: =)) Am mai spus-o si cu alta ocazie ca produsele protejate de patente fac mai mult rau. Au murit oameni din cauza ca nu si-au permis medicamente protejate de patente. Astept cu nerabdare sa vad acel dispozitiv. Ar mai fi o intrebare legata de usurinta punerii in practica a tehnologie. Este usor de pus in practica? Pentru o stupina cu 20 de stupi imi trebuie 20 de dispozitive? Nu stanjeneste munca apicultorului (nu te incurci in fire prin stupi)?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ursulescu

 
   Nu, dispozitivul nu incurca cu nimic, firele pentru conexiunea electica sunt foarte subtiri, dispozitivul consuma 11-17 wati. Montarea se face usor. Faptul ca cineva are studii de specialitate nu inseamna ca e si bun apicultor, spre exemplu. Apoi nimeni nu detine monopolul ideilor, indiferent de pregatire.
  Evaluarea efectului dispozitivului s-a facut si se face luand doua grupe de familii, fiecare grupa cu 20 de stupi. La una se face tratament conform uzantelor iar la cealalta nu se face tratament antivarroa. Primavara cand ramele claditoare sunt capacite se verifica infestarea prin descapacirea lor si evaluarea rezultatelor. Anul acesta am folosit rame claditoare cu celule de trantor pentru a grabi obtinerea rezultatelor.
  Sigur, in ciuda rezultatelor foarte bune, mai sunt necesare experimentari. Din compararea experimentelor cu cele doua grupe de stupi pot afirma cu certitudine ca a intervenit rezistenta la acaricidele pe care le folosim.

ursulescu


  Stimate d-le Balasbebe

Faptul ca nu am dat sirop si nu dau a fost facut pentru a obtine prin selectie familii care sa nu necesite acest lucru. Pe o stupina cu peste 100 de familii cu regine de Banat ( a altcuiva, eu poate as fi subiectiv) in anul trecut cand familiile cu regine din Austria dar si din alte parti nu aveau pic de miere albina de Banat avea 5 kg in magazie. Nu fac publicitate, sunt rezultate perfect demonstrabile oricand. Afirmatiile din Calauza stuparului sunt foarte corecte (sunt postate paginile cu rasele). Explicatia: adaptarea la culesurile slabe, identificarea rapida a oricarei surse de cules, rezistenta marita la boli creste numarul albinelor cu durata de viata de 30-40 de zile; tocmai acestea sunt cele care in zbor au vazut sursele de nectar si merg direct spre ele, cele tinere trbuie sa "scaneze" in retea terenul pentru acest lucru, uneori datorita epuizarii, dar si altor cauze nu se mai intorc. Anul acesta am fost solicitat sa rezolv o problema. In mierea unui apicultor livrata in Germania (2015) a fost gasita alfa/beta amilaza. Cunoscand persoana ca foarte serioasa, stiind ca a dat doar zahar in toamna trecuta (2015), nu aveam nicio explicatie. Sa nu o lungesc, s-a reusit cristalizarea siropurilor hidrolizate din porumb. Sub forma cristalizata sunt in majoritatea marcilor de zahar. In Serbia se mai gasea zahar nemodificat. Daca-l comparam cu al nostru se poate vedea usor o mare diferenta. Se poate administra sirop dar nu in cantitati mari, in unii ani e chiar indicata administrarea a 2-5 kg de zahar toamna mai tarziu.