Pret miere 2016

Creat de Eugen B, Aprilie 15, 2016, 08:06:32 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Am inteles ca a scazut tare pretul la miere, poliflora a ajuns la 8 lei si salcam sub 15lei, mai vedem ce va fi

serban

Care este prețul corect al unui kg de produs conținând 50% miere polifloră și 50% păstură?

apivasmob

Duminica am auzit noile preturi 7,8,9,12. poliflora, tei, salcam. Daca o fi adevarat albinele mele vor manca numai miere si sirop din miere.
Sanatate tuturor apicultorilor

dinupaltinis

Citat din: apivasmob din Aprilie 26, 2016, 05:33:28 AM
Duminica am auzit noile preturi 7,8,9,12. poliflora, tei, salcam. Daca o fi adevarat albinele mele vor manca numai miere si sirop din miere.
Avantajul apicultorilor fata de alte categorii de producatori agricoli este ca noi putem tine productia pe stoc.Timp bun sa fie si stupii tari,ca butoaiele sint ieftine.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

thomas

Nu va grabiti sa vindeti, nu se stie cate miere se face anul acesta. Daca productia va fi calamitata de ploi, dupa cum se pare ca va fi cu rapita si salcam 1 probabil si salcam 2, veti vinde kg de salcam de anul trecut mai scump decat l-ati fi dat atunci.
Apropo, cine cumpara miere, de la cine sunt preturile afisate? Apicola, filomera sau tremot?

tavy

Am sunat la apicola Pitesti si mi s-a spus ca iau rapita cu 8,5. Anul trecut au dat 10.
Anul trecut am sunat sa intreb cu cat platesc salcamul si mi s-a spus ca 14 lei, apoi, cand am predat-o, mi-au oferit 19.
Cea mai mare teapa mi-am luat-o cand m-am lasat dus de val si am dat mana cu 10 lei (stiind ca nu vand prea multa, apoi s-au napustit clientii ca vor mana...)

Jimmy2011

Citat din: apivasmob din Aprilie 26, 2016, 05:33:28 AM
Duminica am auzit noile preturi 7,8,9,12. poliflora, tei, salcam. Daca o fi adevarat albinele mele vor manca numai miere si sirop din miere.

Sa suga p..a la preturile astea !!!
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

Jimmy2011

La toti apicultorii din jurul meu le spun mereu ca mierea se vinde in august-septembrie cand ai termnat sezonul si tragi linie. Asa ar trebui sa facem toti ! Cand vezi cu ce miere ramai , nu sti cum vor fi restul culesuriilor.
Iar cu platiile la o luna,doua chiar si un an... :nudie:...Cate consumabile apicole,utilaje etc. cumparati voi cu plata la termen de luni de zile ??? Ca eu sa-mi bag p..a cumpar totul cash!
Mi-e sila !!!.... :nudie:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

thomas

Rapita e putina, mai ales in sud ca a fost frig. Deci pretul va creste.

virgiliu

un produs de calitate nu poate sa-i scada valoarea. cine mediatizeaza asa ceva are interes sa cumpere apoi.

daniel.arad

La fel si pe zona de Vest, putini stupari au luat ceva de la rapita anul acesta...Ba mai mult uni in loc sa ia au lasat pe acolo albina culegatoare, iar familiile bine dezvoltate pentru un cules bun la salcam 1 sunt putine...

dinupaltinis

,,La toti apicultorii din jurul meu le spun mereu ca mierea se vinde in august-septembrie cand ai termnat sezonul si tragi linie.''
                                                                                                                                                                                                           
Mierea se mai poate vinde si la anul sau peste 2 ani cind ne pica bine noua nu la smecheri.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Calin Catalin

Tin sa amintesc faptul.ca in Romania termenul OBLIGATORIU de plata este de 30 de zile de la primirea facturii sau oricarui alt document echivalent, termen in care procesatorul poate sa si verifice calitatea produsului.
Este LEGEA 72/2013.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

oroles

Citat din: Calin Catalin din Mai 17, 2016, 11:40:57 AM
Tin sa amintesc faptul.ca in Romania termenul OBLIGATORIU de plata este de 30 de zile de la primirea facturii sau oricarui alt document echivalent, termen in care procesatorul poate sa si verifice calitatea produsului.
Este LEGEA 72/2013.
Eu sunt curios ce procesator / achizitor emite facturi?! Majoritatea umbla cu bonuri de achizitie si contracte dubioase. Nu au toate datele de identificare mentionate corect, uneori nu se specifica valoarea contractuluu si multe alte nereguli.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: oroles din Mai 17, 2016, 03:26:03 PMEu sunt curios ce procesator / achizitor emite facturi?!
Dacă tot ești curios, îți indic eu unul: AGHIANĂ EREMIA !