Pret miere 2016

Creat de Eugen B, Aprilie 15, 2016, 08:06:32 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Verificarea infestarii cu vorroa prin controlul ramei claditoare nu este suficienta. Am avut cazuri cand folosind si cate 2 rame claditoare in familie si desi nu am gasit nici un parazit in acele rame, la tratamentele din toamna au cazut destul de multi paraziti. Daca la un lot de familii se foloseste dispozitivul si nu se trateaza cu nimic altceva o perioada de macar 5-6 ani si apoi se face un tratament de control cu apistan sau perizin si nu cad paraziti, atunci se poate vorbi de eficienta dispozitivului. Asta bineinteles daca acele familii mai exista.

oroles

Citat din: bucovineanu din Mai 22, 2016, 09:05:34 AM
Verificarea infestarii cu vorroa prin controlul ramei claditoare nu este suficienta. Am avut cazuri cand folosind si cate 2 rame claditoare in familie si desi nu am gasit nici un parazit in acele rame, la tratamentele din toamna au cazut destul de multi paraziti. Daca la un lot de familii se foloseste dispozitivul si nu se trateaza cu nimic altceva o perioada de macar 5-6 ani si apoi se face un tratament de control cu apistan sau perizin si nu cad paraziti, atunci se poate vorbi de eficienta dispozitivului. Asta bineinteles daca acele familii mai exista.
Ca statistician as zice ca eficacitatea se poate testa corect astfel:
1. Grup experimental de minim 45 de stupi cu fund antivarroa. Se monteaza dispozitivul din primavara pe stupi (nu stiu daca e posibil mai ales ca nu avem date concrete despre dispozitiv) si se lasa montat. Nu se trateaza cu alte substante.
2. Grup de control in aceeasi stupina de minim 45 de stupi cu fund antivarroa. Sunt lasati netratati din primavara pana in toamna.

Gradul de infestare al familiilor ar trebui sa fie asemanator si esantioanele suficient de mari ca rezultatele sa fie valide si fidele. Se trateaza in toamna cu VF administrat identic atat pe grupul de control, cat si pe grupul experimental. Se numara paduchii cazuti si se introduc datele in programul SPSS. Se face un Test t pentru a se vedea daca exista diferente semnificative statistic intre cele doua grupe (daca difera semnificativ statistic numarul de paduchi cazuti). Cam asta este si procedura de omolgare a unui dispozitiv / medicament.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

In aceeasi stupina infestarea nu este aceeasi la toate familiile. Gradul de infestare difera mult de la o familie la alta. Nu este concludent rezultatul obtinut dupa numai un an.

oroles

Citat din: bucovineanu din Mai 22, 2016, 09:51:46 AM
In aceeasi stupina infestarea nu este aceeasi la toate familiile. Gradul de infestare difera mult de la o familie la alta. Nu este concludent rezultatul obtinut dupa numai un an.
Eu m-am referit la infestarea din punct de vedere statistic, in 45 de stupi (din grupul tratat) ai sanse mai mari sa prinzi 1-2 cu infestatie puternica decat in 20. La 20 e ca si cum ai lua cu lingura dintr-o ciorba in care ai pus sare si nu ai amestecat si ai trage concluzii pripite despre gust. Ca validitatea si fidelitatea studiului sa creasca se pot creste numarul de stupi. Daca vrei sa iasa si mai bine studiul, pe aceeasi vatra se mai poate lua inca un lot caruia i se fac toate tratamentele ca la carte.

Nu sunt de acord cu replicarea studiului in anul urmator doar de "amorul artei". Oricum daca faci un singur experiment sau faci doua e acelasi lucru. Testele de semnificatie statistica (eu am mentionat testul T, dar mai sunt si altele) iti arata, prin proceduri probabilistice, ce sanse sunt ca facand de 100 de ori acelasi experiment in 95 de cazuri rezultatul sa fie identic. Adica iti spune daca experimentul este fidel sau nu. Mai pe romaneste, daca dispozitivul este eficient ar trebui sa dea aceleasi rezultate ori de cate ori este replicat (in conditii identice). Ori testul T (sau alte teste de semnificatie statistica) fac chiar acest lucru. Fac o simulare si iti spun daca se face experimentul de 100 de ori, in 95% din cazuri rezultatele trebuie sa fie asemanatoare. Nu sunt de acord sa se faca peste iarna experimentul pentru ca populatia varroa ajunge in ianuarie - februarie la un minim care ar putea fi interpretat gresit.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Eu am vrut sa spun ca daca familiile rezista 5-6 ani fara alt tratament, numai folosind acel dispozitiv, atunci acesta este intradevar eficient.

oroles

Citat din: bucovineanu din Mai 22, 2016, 10:30:13 AM
Eu am vrut sa spun ca daca familiile rezista 5-6 ani fara alt tratament, numai folosind acel dispozitiv, atunci acesta este intradevar eficient.
De ce ar rezista? Dupa ce fac un tratament cu VF rezista 5 ani fara tratament stupul? Si pot spune despre VF ca este eficient?

Eficienta = Eficacitatea / Cost. Eficacitatea = capacitatea de a atinge obiectivul (In cazul nostru 0 varroa) Cost= valori investite (bani, timp etc.). Deci, cand se creaza un produs ar trebui sa se ia in calcul cele doua variabile. Daca se creste eficacitate (scade semnificativ nr. de varroa) si costurile vor fi ridicate (cost de achizitie, cost de punere in functiune, durata de timp, munca investita de apicultor) produsul nu va avea succes. Nimeni nu va abandona VF petru produsul dlui. ursulescu. O eficacitate mare a produsului dlui. ursulescu si costuri mici ar putea fi "cheia succesului".
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Nu ne intelegem deloc. Am zis ca acel dispozitiv poate fi folosit permanent. Adica poate fi folosit 370 de zile pe an, dar sa nu se foloseasca deloc alte tratamente clasice. Daca dupa 6 ani acele familii mai exista, dispozitivul respectiv este eficient. Sper ca acum e clar.

balasbebe

Pacat de acest subiect ca s-a ajuns la alte discutii. Pret la miere naturala nu se poate fixa daca ea nu exista la stupari. Pe forum se plang stuparii, dar poate ca realitatea este alta.

Eu dau cam 4-5 kg de sirop de sirop primavara pana la salcam peste vara pana in august cam tot atata. Pentru completare cam 7-8 kile de zahar. Anul trecut am ramas cu foarte multe rame de miere, in aceasta primavara am avut ce sa fac cu ele si am dat doar de patru ori sirop.

Daca eu as lua mierea de la albine si tot lor as da, in conditiile mele fara pastoral as ramane doar cu experiente. De multe ori mierea data este maii periculoasa decat zaharu. Nu am laborator sa testez mierea sau albinele asa ca eu prefer zaharul. Mierea o fac doar pentru consum in casa. Polen si roi sunt de baza pentru a putea supravietui.

oroles

Citat din: bucovineanu din Mai 22, 2016, 11:25:02 AM
Nu ne intelegem deloc. Am zis ca acel dispozitiv poate fi folosit permanent. Adica poate fi folosit 370 de zile pe an, dar sa nu se foloseasca deloc alte tratamente clasice. Daca dupa 6 ani acele familii mai exista, dispozitivul respectiv este eficient. Sper ca acum e clar.
Am inteles acum!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

fone

Domnule Oroles cu tot respectul pentru devotamentul si experienta  dumneavoastra fata de albine va rog ganditi/analizati mai bine teoriile referitor la tehnologia cresterii acestora.
Riscati sa induceti in eroare incepatori ca si mine care citesc forumul aproape zilnic si sant sigur ca nu doriti asta.

Fone,
Florin Panait
Constanta


 

oroles

Citat din: fone din Mai 22, 2016, 04:46:20 PM
Domnule Oroles cu tot respectul pentru devotamentul si experienta  dumneavoastra fata de albine va rog ganditi/analizati mai bine teoriile referitor la tehnologia cresterii acestora.
Riscati sa induceti in eroare incepatori ca si mine care citesc forumul aproape zilnic si sant sigur ca nu doriti asta.

Fone,
Florin Panait
Constanta



Voi lua in considerare, insa nu stiu cu ce te-as putea induce in eroare. Chiar nu imi dau seama acum cu ce am gresit. Te rog sa ma tragi de ureche cand gresesc.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ursulescu


Domnilor,

  Cu tot respectul pentru cititorii topicului. Sigur nu aici trebuie sa discutam despre varroa. Am facut postarea aici in speranta ca informatiile vor fi vazute. Am avut si am cele mai bune intentii. Cercetarea o fac pe banii mei. Am dorit sa va comunic ca exista o speranta care chiar poate fi certitudine. IN ACEST MOMENT E UN DEZASTRU IN APICULTURA NOASTRA. Varroa combinat cu cele doua noseme (apis si ceranae) precum si cu o seama de virusuri vor lichida multe stupine. La mine in sat am ramas singurul cu albine ( sunt si la mine mici depopulari) si 10% pierderi de regine. Eu spun asta, 99% nu spun nimic; in aceasta situatie nu putem face nimic. Azi ma vizitat al Zecilea apicultor si l-am lasat sa vada magaziile de la salcam. Nu am extras pana miercuri, mierea vie are nevoie de un timp lung pentru maturare.
  Cu tot bun simtul fratilor, problema e la albine si categoric, NU LA SALCAM, nici anul acesta si nici acum doi ani. Exista doua situatii: cercetarea experimentala si teoretica. Cea experimentala o poti face singur, pentru cealata e nevoie de echipa interdisciplinara. Pentru evaluarea stadiului infestarii cu varroa va rog cititi cu atentie: Bolile albinelor, Volfang Ritter. Cat despre datele statistic semnificative ele sunt intr-un raport de cercetare care se face acum. Fiti siguri ca dispozitivul are efect antivarroa maxim. Cresteti albine in rasa pura si veti avea depline satisfactii. Am sperat ca majoritatea vor citi cele 4 (patru) pagini cu rasele pe o descriere din 1937. Ar fi bine sa intelegem ce reprezinta o rasa pura si ce valoare are. Rasele descrise in cele patru pagini sunt cele din zona noastra, restul sunt simple povesti.
  Oricum va doresc succes si multa miere.

tinumaftei

Ce legătură are varooza cu starea vremii? Aici discutam despre prețul mierii. Sa ne păstrăm moderația pentru realizările proprii!

Jimmy2011

Citat din: ursulescu din Mai 23, 2016, 10:36:55 PM

...
  Cu tot bun simtul fratilor, problema e la albine si categoric, NU LA SALCAM, nici anul acesta si nici acum doi ani.....

Sunteti sigur de  ce ati scris ?? Cu tot respectul...cred ca bateti campii....sau poate dv traiti intr-o lume paralela care nu are nici o treaba cu realitatea si cu lumea in care traim noi restul apicultoriilor de Romania...
O lume reala in care noi aici in Romania am avut in 2016 ,in februarie 23 grade Celsius ziua si noaptea 6-8 grade, o lume in care salcamul a inflorit in 20 aprilie in SV tarii si de atunci nu au mai contenit ploile si au scazut temperaturiile diurne si nocturne pana la -4,5 grade pe 28 aprilie cu salcamul 1 inflorit, grindina si bruma la salcam 2 pe 6-8 mai ????
Dv veniti si afirmati ca albinele au o problema si NU SACAMUL ???
Pff...parca m-am saturat de toti profesorii si maestri astia in ale apiculturii care se numesc Ursu, Ursulescu.. si mai stiu eu cum i-o fi chemand...si care stiu ei cum sta treaba
Vreun tratament minune pentru cele doua noseme nu ati descoperit ? Vad ca pentru varroua, gata suntem salvati, ati descoperit, vom scapa de acest paduche parazit, este doar o chestiune de timp ...
Sa stiti pentru dv ca suntem destui crescatori de albine care nu avem probleme cu nosema , iar varroua o tinem sub control destul de bine.

Interesant este ca sunt institute si laboratoare in lumea asta care au fonduri suficiente, aparatura si oameni special pregatiti si din pacate inca nu au rezolvat problema varroua....dv ati reusit ! Bravo !

Faceti trimitere la o carte scrisa acum 80 de ani, in 1937 despre rase pure,... stiti cate specii de plante (melifere sau nu), au disparut in cei 80 de ani doar din Romania ??? Stiti cate plante (melifere sau nu) , vor disparea sau sunt in pericol sa dispara in urmatorii 5-10 ani la nivel planetar?? Aflati ca 21% din speciile de  plante (cele mai multe sunt melifere) la nivel mondial vor disparea; din aceste 21%, in Romania se gasesc aproape 1100 de specii care vor disparea !!! Natura i-si va spune singura cuvantul, insectele vor trebui sa tina pasul ,sa se adapteze (care vor putea!), in viitorul apropiat nu vor mai fi rase pure care au fost acum 100 de ani d-le cercetator, pentru ca nu vor mai gasi conditiile optime de clima, hrana. Vor aparea metisi care va trebui sa tina pasul cu productiile industriale, si vor trebui in aceiasi masura sa tina piept poluarii ,chimizarii si schimbariilor climatice globale.Abia atunci cand aceste situatii se vor stabiliza si natura va face selectiile necesare, se va vorbi din nou de rase pure cum la spuneti dv, pana la o noua era industriala probabil, sau mai stiu eu ce schimbari,cand ciclul se va relua.....

Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

stefan1

  Domnu Ursulescu, este laudabil faptul ca faceti cercetari pentru combaterea varroozei. Abia astept sa vad parerile celor care vor utiliza aparatul creat de D-voastra. Pana atunci ne-ati putea spune macar pe scurt principiul de functionare. Daca aici nu este topicul potrivit, creati unul dedicat.
  Referitor la afirmatia ca nu salcamul ci albinele sunt de vina pentru productiile slabe din ultimii ani, nu as fi atat de categoric. E greu de crezut ca deodata, albinele tuturor stuparilor din tara au devenit inapte de cules, de asemenea ca un an sunt apte, apoi din nou inapte.
  Iarasi referitor la rasele pure, ma indoiesc ca in conditiile stuparitului pastoral foarte raspandit la noi, se mai poate vorbi de rase pure. Eu cred ca mai toti avem de fapt niste hibrizi tot mai departati de rasele locale originare. Am citit paginile pe care le-ati pus despre rasele europene, foarte frumos descrise, mai bine decat multe dintre tratatele recente. Cum am spus insa, noi trebuie sa 'defilam' cu ce avem.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)