Pret miere 2016

Creat de Eugen B, Aprilie 15, 2016, 08:06:32 PM

« precedentul - următorul »

NYK74

La prețurile astea actuale e bun de vîndut sirop de zahăr,nu miere de calitate. :nod:

Eugen B

Multi vand sirop. Cred ca si asta e motiv de scade pretul. Cine are miere de calitate cred ca va incepe sa fie cautata

Closcutz

Din pacate n-are legatura, raportul calitate/pret este varza! Poti sa faci eforturi cate vrei...sa lasi albinele cu paduchi...si tot spre pret de mizerie te indrepti...

Eugen B

Daca nu o dam la engros si cautam unde trebuie scoatem un pret mai bun. Eu fac tot posibilul sa nu mai dau la engros. E greu dar incerc

Closcutz

Pai cui s-o dau ca lumea e saraca rau de tot si nici cultura prea mare in consumul de miere nu e... Si atunci accept pret derizoriu pe miere f buna...asta e realitatea!

Eugen B

Daca nu ne luptam nu rezolvam nimica

oroles

Citat din: Eugen B din Martie 08, 2017, 10:37:45 AM
Daca nu o dam la engros si cautam unde trebuie scoatem un pret mai bun. Eu fac tot posibilul sa nu mai dau la engros. E greu dar incerc
Cand or sa vada procesatorii ca toti apicultorii fac la fel (dau en detail) ne trezim pe cap cu tot felul de  controale si verificari, ca deh, asa se face treaba in Romania.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Sa se faca ce vor. Dai mierea de frica?

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Aprilie 09, 2017, 03:11:27 AM
Miere romaneasca, cremizata, de tei, in Germania.
Pretul de baza 16,24 euro/kg

  https://www.lebkuchen-schmidt.com/Honig/Honigsortiment/Rumaenischer-Lindenblueten-Honig.html?redirected=1
"Preturile sunt in scadere" - citat din Corul cozilor de topor "apicol"!
Nicaieri nu au scazut preturile de vanzare cu amanuntul (cu exceptia unor actiuni de promovare)!!

Calin Catalin

Dragi colegi apicultori, va rog, daca aveti cumva documente oficiale privind standardele mierii conventionale si ale mierii bio (ca analize, compozitie), sa le postati, ca sa ma conformez si eu. (Eu nu am gasit documente oficiale in acest sens)

Nu de alta, dar am o banuiala ca mierea romaneasca  platita la "conventionala" se vinde prin strainatate ca "bio".

"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

Calin Catalin

Si tin sa va mai aduc in atentie LEGEA 72/2013, care obliga procesatorii sa plateasca toata suma de bani datorata intermen de 30 de zile de la primirea marfii, termen care include timpul necesar analizelor.

Plata la timp si respectarea legii este o dovada de bun-simt, educatie si respect pentru partenerul de afaceri!
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

oroles

Citat din: Calin Catalin din Aprilie 12, 2017, 11:58:29 PM
Dragi colegi apicultori, va rog, daca aveti cumva documente oficiale privind standardele mierii conventionale si ale mierii bio (ca analize, compozitie), sa le postati, ca sa ma conformez si eu. (Eu nu am gasit documente oficiale in acest sens)

Nu de alta, dar am o banuiala ca mierea romaneasca  platita la "conventionala" se vinde prin strainatate ca "bio".
Calin Catalin, am atras atentia acestui aspect cu mult inaintea ta (sunt ceva ani). Nu ai nevoie de analize. E suficient sa verifici facturile.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Daca nu esti acreditat bio nu primesti bani pe bio. La noi hartia conteaza nu analiza.
Eu sunt convins ca am miere mai bio decat multi de la bio dar nu am hartii.

oroles

Preturile nu sunt asa de mari pe cat va asteptati voi sa fie in Germania.

Cateva exemple. Pozele sunt facute ieri de sora mea, intr-un market de langa Hamburg.





Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani