Pret miere 2016

Creat de Eugen B, Aprilie 15, 2016, 08:06:32 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

#105
Ce sa spun, nu mai primim nici 6,5 lei/kg!
Poate nu știți că achizitorii aleargă ca bezmeticii după miere. Noi i-am învățat prost. Ne ducem ca oile la ușă lor. Cum am scos o găleată de miere facem coada la ei, când ar trebui să fie invers, ei să sune 200 de apicultori pe zi. Sa vedeți ce preturi bune ar fi!!!
Încet, încet ajungem si aici!!!

Eugen B

Asa cred si eu si sper sa fiu printre cei care vor fi sunati :)

Jimmy2011

Nu inteleg de ce va simtiti ofensati, ca poate sunt achizitor, ca eu nu fac miere si fac doar polen (apropos; albinele mele aduna si miere si polen , eu...din pacate... nu pot aduna nici miere si nici polen).Vreti nu vreti asta este realitatea baieti! Eu in postariile mele am prezentat  preturiile actuale la care se vinde mierea catre achizitorii ! Ca sunt mici preturile ? Probabil ca da! Daca anul asta se ofera preturiile astea , cand nu s-a facut miere multa, iar anul viitor sa zicem va fi un an bun din pdv cantitate miere, ce preturi credeti ca vor fi ??...Probabil ca mult mai mici... :mad:...probabil cu cel putin 2 ron vs anul asta...

Cred ca urmatorii 4-5 ani vor fi sita pentru multi stupari pentru care tot timpul trebuie sa faca cineva ceva !
Iar despre batutul achizitoriilor pe la usa si sunatul la tel sa te roage sa-i vinzi miere....dati-mi voie sa fiu rezervat....sa iti ofere un pret decent , cred ca nu se va intampla niciodata, si nu cred ca se intampla
pe undeva in jurul nostru...
Sistemul actulal nu-l putem schimba, dar ce putem face , este sa gasim solutii individuale sau de grup, 8-10 apicultori, pentru a putea face fata provocariilor dintre pretul de vanzare/kg de miere si cel de productie.

Am auzit demult undeva o maxima care mi-a placut mult, suna cam asa;

Radem unii de altii, si... draqu de toti!
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

romikele

Problema de fond nu sta la achizitori.
Cat timp nu exista cerere nu va exista achizitie, iar cine va face stocuri va oferi un pret cat mai mic, in speranta ca atunci cand se va reveni la normal, nu se stie peste cati ani, va putea scoate un profit cat mai bun.
Unii uita ca sunt si achizitori care in acelasi timp sunt apicultori, si acestia se confrunta cu aceeasi problema: lipsa pietei de desfacere!
Vanzarea a catorva borcane pe la targuri e praful de pe toba.

tinumaftei

Citat din: Jimmy2011 din August 08, 2016, 03:27:02 PM
Citat din: tinumaftei din August 08, 2016, 06:02:50 AM
.........
Si ai puțin grijă la cuvinte atunci când invoci lucruri/fiinte care nu le cunoști destul!!

I-a lumineaza-ma...cu fraza de mai sus...ca nu o inteleg....despre ce invocari  de lucruri sau fiinte vorbim ?
M-am convins că ai înțeles, mai departe e viața ta și o dai cui vrei!
Si acum la obiect, dacă nu ai miere de vânzare, ce se cheamă că ești în topicul asta? ..băgător de seamă!?
Dacă nu produci miere, de unde știi care a fost volumul producției de anul acesta? Si il mai iei și pe necuratul martor la cuvintele tale.
Deschide un topic PRET POLEN 2016 si posteaza acolo cu "q" câte vrei, n-am nici un fel de experienta la polen si nu te voi deranja..

Eugen B

Momentan pretul la miere stagneaza. Sigur se va intampla iar ceva.
De anul asta nu mai produc polen, nu corespunde pretul nici pe departe cu realitatea.
Problema la pretul mierii este ca multi ca sa traiasca o da cu oricat.
Si daca mierea nu se strica nu o poti depozita daca nu ai cu ce trai.
Un exemplu va dau ca cineva din zona mea a tinut 13ani mierea pana sa o vanda.

tassevasi

Citat din: Eugen B din August 09, 2016, 07:38:15 PM
Un exemplu va dau ca cineva din zona mea a tinut 13ani mierea pana sa o vanda.

Dar daca  faci citeva tone/an , cum o stringi 13 ani ?
Poate  citeva  zeci de kg/an , altfel  totul e o prostie  .
  Realitatea cruda in ziua  de azi  e cererea si oferta , eu am dat-o cu 9 lei , asta-i pretul actual , daca  eu o depozitam , nu ma  mai dezvoltam asa rapid .
  Si ca sa  va demonstrez  :) de ce sunt in stare pt  pastoral ( deplasare  ff rapida ), mi-am luat  avion ("cu motor") o sa-l fac  pavilion  50 pe o parte  si 50 pe  cealalta  , sa vad  cine  se mai pune cu mine . :rotfl:  Mai am citeva  de pus la punc  si-i gata pt la anul .
  Sanatate  si numai bine .

albinasebes

o intrebare buna: la ce inaltime maxima poate zbura o albina? sau poate fi dusa fara sa moara?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

tinumaftei

Citat din: albinasebes din August 09, 2016, 11:38:57 PM
o intrebare buna: la ce inaltime maxima poate zbura o albina? sau poate fi dusa fara sa moara?
Albinele traiesc la orice altitudine, daca sunt intrunite conditiile de viata!
Daca au in drumul lor un ostacol cu inaltime mai mare de 70 de metri si exista posibilitatea de ocolire a lui, albinele il vor ocoli, chiar daca fac un ocol semnificatic. Daca obstacolul este sub 70 metri, il vor survola. Cartile spun asta.

Eugen B

Din cate stiu eu pretul e 8 poli 10 tei si 17 salcam. Asta e pretul maxim de engros care il stiu. Stiti ceva mai mult. Daca nu astept sa mai creasca

filip

Stie cineva ce e cu actul asta pus in dezbatere publica?
http://www.lumeasatului.ro/stiri-agricultura/alimentatie/3465-madr-are-obligatia-ca-pana-in-15-ianuarie-2017-sa-adopte-normele-metodologice-de-desfasurare-a-actiunilor-privind-lantul-scurt-de-aprovizionare.html
""e) Pentru filiera miere de albine se aplică prevederile prezentului act normativ pentru toate
sortimentele de miere;""
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Eugen B

Pretul la miere e in scadere. 6-7,5 poliflora si 9 -10 teiul.
Se pare ca o turta e cat 1kg de miere. In plus nici albine nu mai avem multe in tara s-au cam injumatatit

NYK74

Foarte bine, î ncet încet se merge pe calea bună,de fapt ar trebui 2kg miere  pentru 1kg turtă,că deh si albinele astea își fac de cap,nu mai vor trai,fără turte,sau modernizat .... :rotfl:

Eugen B

Dati-va numa mierea la pret de nimic

thomas

stiti pe cineva care achizitioneaza miere de calitate la pret decent?