Medicamente cu autorizația validă pe 2016 pentru combaterea varoozei.

Creat de romikele, Aprilie 12, 2016, 02:39:18 PM

« precedentul - următorul »

romikele

De la Institutul pentru Controlul Produselor Biologice si Medicamentelor de Uz Veterinar am aflat lista medicamentelor validate pentru a fi utilizate la combaterea varoozei, la care se adaugă Protofilul, utilizat în combaterea nosemozei.

Mulțumri d-lui dr. Liviu MUNTEANU pentru răspuns!

CitatBuna ziua,

Referitor la solicitarea facuta catre institut cu privire la produsele apicole recomandate in combaterea varrozei, va trimit in atasament lista solicitata.
Cu exceptia produsului Protofil care este utilizat in combaterea nosemozei, aveti toate informatiile solicitate.
Toate produsele pentru albine le gasiti pe siteul icbmv, nomenclator PMV.

O zi buna,
dr. Liviu MUNTEANU

mape 48-petru manea

Nu am gasit in tabele acidul oxalic in schimb am vazut fumidil b de care se spunea ca nu avem voie sa-l folosim

oroles

Nu cred ca exista restrictii legale pentru folosirea Fumidil B. "Restrictiile" sunt impuse de achizitori. Cum vrei ca achizitorul sa mai cumpere de la apicultor miere cu Fumidil B si sa o vanda in Germania pe post de "miere bio"? :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

Vad ca nu aveti Apivar pe baza de amitraz. Este foarte bun dar la noi nu este ieftin.
Se aplica 2 benzi per cutie si aici este cca 2.80€ o banda. Daca cumperi cantitati foarte mari pretul scade binenteles.

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

romikele

Informație pentru apicultorii din Mun. Râmnicu Sărat!

Pentru combaterea varoozei, în prezent este autorizată să vândă medicamente farmacia FARMAVET SA, str. Victoriei, bl. 19B, tel. 0238 561 977.
Singurul medicament la vânzare în acest moment este VARATRAZ, al cărui prospect îl găsiți atașat.


romikele

Lista farmaciilor veterinare - pe județe.

Vă puteți interesa direct care este autorizată pentru comercializarea medicamentelor de uz apicol.

MOTANUL

1. Are cineva experienta cu restul produselor? Eu am folosit pana acum in stupina mea doar mavrirol, varachet Forte, potrofil si apicomplex.
Stiu de restul ca sunt mai scumpe - întrebarea este daca si efectul tratamentului este mai bun. Eu as incerca si altceva daca cineva a avut o experienta buna cu unul din produsele necunoscute pentru mine.
Din nefericire am cumparat protofil destul de mult si am aruncat bonurile (nu stiam ca pot sa-l decontez).

Nu stiam ca trebuie luat musai din farmacii acreditate (anul trecut am cumparat de la magazinul apicol de la care cumpar stupi - altul decat ACA). Imi convine sa iau de acolo pentru ca vand si fara TVA. Anul asta nu mai merge sa iau de acolo??
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

romikele

Se va solicita odata cu factura si copie de pe autorizatia de comercializare a medicamentelor respective.

MOTANUL

Citat din: albinasebes din Iunie 24, 2016, 03:38:31 PM
merge, numai sa dea factura
asa stiu

Asa a fost anul trecut. Si am cumparat de la un magazin care vindea medicamentele fara TVA.

Citat din: romikele din Iunie 24, 2016, 04:28:03 PM
Se va solicita odata cu factura si copie de pe autorizatia de comercializare a medicamentelor respective.

Asa am inteles si eu eu din lista si de asta am intrebat. Si probabil niciuna din farmaciile autorizate nu o sa-mi vanda mie cu factura si fara TVA.

Ma puteti ajuta cu un program de tratament preventiv? Sa fac si eu o schema de tratament pe care sa o prezint la PNA si sa nu am probleme cu ea (adica sa indeplineasca minimul de tratamente impus).
Nu o sa mai exagerez cu Mavrirolul (am ramas cu o gramada de cutii pe care acum le arunc ca au expirat). 6 tratamente cu Varachet Forte sunt suficiente.
Foarte putini stupi (ii numeri pe degete) au avut nevoie de Mavrirol. Restul au avut zero sau foarte putini paraziti cazuti la ultimul tratameent cu varachet din toamna.
Adica o sa mai cumpar si Mavrirol - dar minimul necesar - nu maximul cum am luat anul trecut.

Am mai facut o fumigatie acum cateva saptamani cu VF si am avut multi stupi cu zero paraziti cazuti. Adica la mine in stupina si la acest  moment problemele cu varooa sunt minime.
Pacat ca nu apare in lista si Apivirolul Forte. (il folosesc cu multa placere ca sa zic asa).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Nu se va mai solicita schema de tratament, deoarece acestea se fac conform prospectului.

La Varachet se pot face minim 4 tratamente, deci o cutie la 15 familii de albine.

MOTANUL

Si protofil cat pot sa cumpăr? Ca eu dau destul de mult toamna si primăvara. Si mai bag si in turte pentru ca sunt foarte mulțumit de rezultate.

Fratele meu nu da deloc si la el mai pătau cu diaree turta alba glucidica in primăvară de exemplu. Are si el dreptatea lui ca multe nu pătau si fără sa le dea protofil. (cam 90%); si astea care patau când a inceput culesul si temperaturile bune si-au revenit.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Ia in calcul 24 ml la 1 l de sirop.
Cat sirop ai nevoie, trebuie  sa stii.
Protofilul acum e mai slab, nu e suficient raportul de 17 ml la litru.

MOTANUL

Citat din: romikele din Iunie 26, 2016, 01:06:32 AM
Cat sirop ai nevoie, trebuie  sa stii.

Nu am tinut nicio evidenta. Luam cat era nevoie. Ochioscopic cred ca am nevoie de 2-3 sticle sa administrez intr-un sezon; dau in august(sirop) - toamna(sirop) - primavara(sirop+turte). Anul asta intentionez sa dau mai mult sirop. Vreau sa am 2,5 kg nectar pe rama minim. Anul trecut am dat doar de stimulare un 50-100ml.
In primavara am avut familii cu rezerve berechet - dar si veo 4 familii care ar fi murit de foame daca nu interveneam.
Eu de astea 4 familii zic ca ar fi mai bine sa le dau siropul din toamna (sa nu ma mai apuce primavara cu rezerve de hrana insuficiente).

Anul asta am si o lipsa acuta de polen (am rame cu nectar dar extrem de putin sau deloc rezerve de polen). In primii doi ani am avut rezerve de polen suficiente (nu mi-am pus problema de vreo interventie in acest sens).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0