SAlcam 2016

Creat de Eugen B, Aprilie 07, 2016, 09:04:29 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

efectul de la bruma
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

thomas

Salcamul deocamdata nu da nicaieri pentru ca ploua si e frig. Vorbesc de partea de sud a tarii. Deja in oltenia si muntenia S1 e inflorit iar S2 pleaca intr-o saptamana, doua. Dar degeaba, pt ca se anunta ploi. Fapt pentru care trebuie avut grija cata miere extrageti si cu cat vindeti.

dorindafi

Citat din: thomas din Mai 03, 2016, 09:02:59 PM
Salcamul deocamdata nu da nicaieri pentru ca ploua si e frig. Vorbesc de partea de sud a tarii. Deja in oltenia si muntenia S1 e inflorit iar S2 pleaca intr-o saptamana, doua. Dar degeaba, pt ca se anunta ploi. Fapt pentru care trebuie avut grija cata miere extrageti si cu cat vindeti.
si daca te-nseli cu S2 ?
pai crezi ca eu deplasam stupina sa astept doua saptamani ? sa ocup vatra ?
si inca ceva : vorba lui popa georgian :la stupii care-i am nu-mi trebue decit 4/5 zile de cules
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipik

Citat din: ciucur din Mai 03, 2016, 02:59:23 PM
Mai da' nu mai zice nimeni nimic ?
In sudul tarii si in Banat unde a inflorit salcamul strang albinele ceva?

Iti pot spune eu din sud-est, jud Ialomița, de sambata de când am extras răpită si pana luni cand am aruncat o privire in caturi, majoritiatea aveau cam 3 rame pline si stopite inca vr-o doua in conditiile in care am salcam doar pe sat si o pepiniera, nu foarte mare, 1ha, de puieti de salcâm la maxim 1 km.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dorindafi

de paducel ai auzit?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei

Paducel, frasin, artar, artar pufos!!! Inainte de ploaie a mers artarul 2-3 zile cu pana la 2kg/zi.

oroles

E planta melifera importanta paducelul? La mine in zona e foarte mult pe dealuri. Ca planta medicinala imi e mai cunoscut. Are numeroase recomandari pentru bolile de nervi si de inima. Pacat ca fructul nu are niciun gust. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

api.

Valea lui Mihai,Carei, Satu Mare -salcam compromis  :sad:

MirceaCalin

Citat din: oroles din Mai 04, 2016, 12:43:15 PM
E planta melifera importanta paducelul?...

Păducel, Crataegus monogyna, luna 5 - 6, Nectar, Polen Miere 35-100 kg/ha (cf. Wikipedia)

thomas

Citat din: oroles din Mai 04, 2016, 12:43:15 PM
E planta melifera importanta paducelul?
E foarte melifera cand e vremea buna. Anul asta a mers bine la mine si mi-a urcat 2-3 kg in cat numai din paducel. (altceva nu era inflorit ca sa dea atata nectar)

thomas


[/quote]
si daca te-nseli cu S2 ?
[/quote]
S2 nu infloreste peste tot in aceeasi saptamana, chiar daca face parte din etapa a 2-a de inflorire. Difera cam o saptamana intre diverse zone cunoscute de s2. M-am referit la s2 unde am eu stupii. unde ii ai tu, poate deja a inceput sa infloreasca. Dar cu vremea rece si ploile, nu cred ca va da. Eu as fi multumit sa mai dureze 2-3 saptamani pana la inflorire decat sa plece acum si sa-l strice ploile. Anul asta S2 pleaca cu 1-2 sapt mai devreme ca anul trecut. Si asta ca de obicei, nu e bine.

filip

Trebuie avut in vedere pe langa faptul ca de la Dunare pana in Defileul Jiului salcamul e inflorit in acelasi timp.
In multe zone salcamul a fost brumat ori inghetat.
Salcamul e loterie si din cauza vremii capricioasa.
Apropos am fost de sarbatori in zona Runcu,ploile au fost la ordinea zilei desi salcamul era in floare........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Aurelian A.

cei care sunt pe la salcam,cum merge treaba? :)
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

dorindafi

e apatos si ramine putin in stup
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

gore

Foarte capricioasa vremea. Salcamul anul acesta e f.f. putin, aproape ca se repeta anul 2014.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming