SAlcam 2016

Creat de Eugen B, Aprilie 07, 2016, 09:04:29 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Ce ziceti de salcam, eu cred ca va inflori cu vreo 6-7 zile mai repede ca anul trecut

daniel.arad

Din cate retin eu in ultimii 25 de ani nu stiu sa fi avut pe zona dealurilor de vest cules la salcam mai devreme de 2 mai...poate mai spre vest la padurile de campie...

ursulescu

 
Azi salcâmul, stadiul înfloririi gutuiului în raport cu evoluția salcâmului, sud-vestul Lugojului. Probabilitate înflorire - cel târziu 25-27 aprilie. Poza atașată din 09.04.2016, ora 12.

tinumaftei

Dupa inflorirea gutuiului la 10-15 zile infloreste salcamul (in acelasi loc).
Daca noaptea va fi cald, salcamul din foto de mai sus va inflori in 9-10 zile.

dorindafi

asa zic si eu
la Gj plecam la salcim 2 in jurul lui 10 mai , anul astadaca tinetot asa pe 10 mai sunt la 3
in dimineata asta la ora 7 , albinele ventilau la urdinis
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Ventileaza nectarul adus in ziua anterioara, toata noaptea.

oroles

Citat din: dorindafi din Aprilie 10, 2016, 08:23:22 AM
asa zic si eu
la Gj plecam la salcim 2 in jurul lui 10 mai , anul astadaca tinetot asa pe 10 mai sunt la 3
in dimineata asta la ora 7 , albinele ventilau la urdinis
Sunt sanse mai mari ca salcamul anul acesta sa dea o productie mai mica datorita datei de inflorire devreme.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Mihai Sergiu

De ce sa nu secrete nectar doar din cauza datei de inflorire? nu cred ca are relevanta, la pomii fructiferi am avut un  cules nemaipomenit asta datorita conditiilor meteo.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dorindafi

Citat din: bucovineanu din Aprilie 10, 2016, 09:35:26 AM
Ventileaza nectarul adus in ziua anterioara, toata noaptea.
se stie acest amanunt si ventileaza daca are cine
fiind ora 7 dimineata  , zona de munte , prea cald
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Citat din: Mihai Sergiu din Aprilie 10, 2016, 11:47:03 AM
De ce sa nu secrete nectar doar din cauza datei de inflorire? nu cred ca are relevanta, la pomii fructiferi am avut un  cules nemaipomenit asta datorita conditiilor meteo.
Pentru un maxim de nectar are nevoie de temperaturi mari. Ori daca inflorirea se produce mai devreme si serile sunt racoroase, nectar este mai putin.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ursulescu

Există date în istoricul cercetării salcâmului de către cercetătorii maghiari din Ungaria, conform cărora în jurul anilor 1950, salcâmul a inflorit în 27 aprilie. Din nefericire stadiul și evoluțiile climatice erau altele atunci.
  Pentru o secreție optimă sunt necesari mulți factori cumulativi: temperatura ziua 23-28 grade, noaptea minim 12-14 grade, presiunea în jurul valorii de 760 mmHg, dacă se poate fără vânt - cel mult vânt ușor, regine și albine adaptate specificului local al zonei, familii cu minim 7 rame de puiet căpăcit și 17-18 rame ocupate cu albina compact, cercetașe cu vârsta de peste 20 zile - capabile să detecteze salcâmul rapid și cel mai important maxim 10-20 familii pe hectar de salcâm. Sigur asta e idealul, la noi idealul e arareori atins.

tinumaftei

Anul 2000. Pe 24 aprilie am vazut salcam inflorit la Ciupercenii Vechi (Calafat). Pe 25 am mutat stupii. Am stat pana pe 07 mai. Cantarul a inregistrat 27 kg. Noptile au fost destul de reci, insa imi amintesc ca intr-o noapte au fost 2 grade, ziua urmatoare 23 grade iar cantarul a urcat la 2,5kg. Secretia de nectar este determinata de foarte multi factori, dupa opinia mea vremea la data infloririi nu reprezinta mai mult de 50% din acesti factori.

oroles

Sigur ca sunt si altele. Eu am mai spus ca secretia de nectar la salcam depinde si de ploile din toamna anului precedent.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Citat din: oroles din Aprilie 11, 2016, 08:21:50 AM
Sigur ca sunt si altele. Eu am mai spus ca secretia de nectar la salcam depinde si de ploile din toamna anului precedent.

Asa este--- am citit undeva ca un cercetator maghiar a studiat 20 de ani (era si un tabel ) si a ajuns la concluzia ca daca in august si septembrie ploua suficient de mult ,salcamul da mai mult nectar in anul urmator---este vorba de acumularea de zaharuri in trunchiul copacului in toamna precedenta

filip

#14
Ieri am venit si eu de la albinute ,salcamul are circa 2cm.
In zona mea salcamul inflorea la 21 Mai,acum nu se respecta nimic din istoricul zonei..........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)