Cum ai proceda?Botca/Matca

Creat de andy1995, Aprilie 06, 2016, 01:10:10 PM

« precedentul - următorul »

andy1995

Salut azi 6/04/2016 intr-un stup am gasit 4-5 botci, probabil de schimbare linistita, in stup mai are doar 1 rama de puiet care e pe punctul de a iesi.
Viitoarea matca se poate imperechea?Daca da, e momentul potrivit pentru a lua o botca(pe sfarsitul sapt eclozioneaza matca) din stup si sa o dau la un stup unde matca e trantorita?


Multumesc Anticipat...

oroles

#1
Botca sigur e ouata? Si eu am vazut botci, dar neouate. Daca matca e trantorita si depune numai trantori mai bine unesti. Daca mai depune si oua de lucratoare atunci se merită incercat cu o botca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

andy1995

Da botca e oata,inchisa, capacul aproape negru deci mai are 3-5 zile si iese matca....

Dar de imperecheat se poate?

oroles

Da sunt trantori si la mine deja care sunt in zona mai răcoroasă. Deci ar fi posibilitatea de imperechere, insa nu cu trantori "de calitate". Aia de calitate ies ceva mai tarziu. Daca dai botca trebuie sa o dai protejată. Altfel ti-o rod.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

andy1995

Da si normal....nu e problema calitatea acum, doar sa fie matca 1luna, dupa o schimb,

ms de raspuns

oroles

Părerea mea e ca mai bine ai unifica, totusi. Daca vrei sa mai faci unul il poți rupe mai tarziu
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Andy ai vazut ou in celule? daca nu, in fam nu mai ai matca si acele botci sunt de salvare nu de schimbare linistita. De imperecheat se imperecheaza.
Sanatate tuturor apicultorilor