Schimbarea reginelor Metoda experimentala

Creat de Parfene Alexandru, Aprilie 02, 2016, 04:15:07 PM

« precedentul - următorul »

Parfene Alexandru

Buna ziua dragi apicultori! Vrea sa pun in dezbatere o idee care mi-a venit in urma necesitatii de a schimba reginele nonproductive. Ideea e ca nu am reusit sa imi fac nuclee de imperechere din cauza ca nu am dispus de banii necesari pentru asta, desi este ceva vital pentru o stupina, dar nah, ideea e ca trebuie facut si trebuie sa ma adaptez la ce am. Ideea este urmatoarea, cum nu am nuclee sa imperechez matcile ca apoi sa le introduc in custi in familiile respective, m-am gandit la urmatoarea metoda: Sa ''mutilez'' matca, sa-i tai un picior si aripile ca aceasta familia sa faca botcile de schimbare linistita, dar in acelasi timp sa continue sa-si depuna ponta, iar la dupa acest timp voi face control si in locul unde voi gasi botcile le voi taia si voi restitui, in acelasi loc, cu botci mature din finisor obtinute prin tranzvazare. Nu sunt atat sigur de aceasta metoda, nu am mai vazut la nimeni, asa m-am gandit eu ca as putea proceda, astept si parerile dumneavoastra si sa discutam pe aceasta tema, de asemenea astept si alte sugestii care sa ma ajute in problema mea. Ar mai fi o alta solutie sa imperechez matcile in roiurile formate, dar asta ar dura mai mult ptr ca abia la sfarsit de rapita ce le-as face plus timpul 5-10 zile pana sa constat ca s-a imperecheat plus slabirea roiurilor din cauza lipsei de ponta prin extragerea matcii. Astept mesajele dvs. Cu stima, va urez butoaie pline si succes in anul apicol 2016.

filip

Si totusi care ar fi logica sa tragi botci din matca necorespunzatoare? :P
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Parfene Alexandru

 Cum am zis, fortez familia sa-si traga botci de schimbare ca apoi sa introduc in loc o botca matura facuta prin tranzvazare de la o familie f buna, cu insusiri foarte bune. Nu ma folosesc de botcile de schimbare pe care si le trage, le tai si pun in loc cele tranzvazate.

filip

Citat din: Parfene Alexandru din Aprilie 02, 2016, 05:26:17 PM
Cum am zis, fortez familia sa-si traga botci de schimbare ca apoi sa introduc in loc o botca matura facuta prin tranzvazare de la o familie f buna, cu insusiri foarte bune. Nu ma folosesc de botcile de schimbare pe care si le trage, le tai si pun in loc cele tranzvazate.
Uite chestia asta nu am incercat.
Nu stiu daca accepta o alta botca din alt stup in prezenta matci.
Sunt unele fam care nu accepta botca matura desi nu au matca in stup,prefera sa-si traga botca din larve.........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

#4
Nu de fiecare data albinele schimba reginele mutilate. Se poate intampla ca reginele respective sa ramana in familii. Si chiar daca vor trage botci de schimbare, nu vom avea intotdeauna botci din transvazare la momentul oportun pentru a le inlocui pe cele din familii.
Apropo, ai mai facut pana acum transvazare? Ai mai obtinut regine prin aceasta metoda? Daca nu ai mai facut transvazare ai foarte multe sanse sa ramai cu familiile cu regine schilodite, sau cu familii orfane. Exista putine sanse ca o metoda care nu a mai fost folosita de nimeni sa ai ba sanse de reusita din prima. Riscul de nereusita e mare.
Banuiesc faptul ca esti incepator si vrei sa arzi niste etape.

Parfene Alexandru

Am facut anul trecut dar am format roiuri cu ele, i-am iernat pe 5-6 rame, acum sunt pe 7-8, 4-5 de puiet, foarte bune. Din 40 de roiuri doar 2 nu s-au imperecheat si i-am unificat. Nu este greu de transvazat, problema e ca nu am nuclee si nu stiu cum sa fac sa schimb matcile la familiile de productie de anul trecut, am matci din 2014 si vreo 30 si nu cred ca o sa mai faca mare lucru, desi au un start destul de bun, dar mi-e sa nu ma lase cand mi-e lumea mai draga, de aceea, incepand de anul acesta vreau sa schimb matcile anual, dar cum am zis mai sus nu am avut posibilitati sa imi fac nuclee de imperechere si acum chiar nu stiu ce sa fac..

filip

Te rog sa ne explici cum o matca de 2 ani e epuizata?
Ce fel de lazi ai si care e uzura albinelor (faci pastoral intensiv)?
Ce vrei sa faci anul asta,productie ori inmultire?
Stii sa aduci stupii la dezvoltare maxima fara a intra in frigurile roitului?
E greu de dat un sfat fara a stii cat de bine stapanesti domeniul.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Parfene Alexandru

Fac pastoral, folosesc lazi dadant pe 10 rame, caturi 1/2 cu gratie intre corp/cat. Stiu sa ii duc in dezvoltare maxima, totul se rezuma la acordarea spatiului in cuib si sa dai catul 2-3 in functie de cerinta familiei, mai ales lucrand cu gratie hanneman e un pic mai greu, mai ales daca prinzi cateva zile de conditii meteo neprielnice culesului. Nu pot spune ca o matca de 2 ani este epuizata, dar cu siguranta nu se poate compara cu o matca de 1 an, parerea mea este ca pentru a avea rezultate bune in productie, trebuie sa schimbam anual matcile, din ce am vazut si pe la alti apicultori cu mai multa experienta si prin propriile observatii, am ajuns la aceasta concluzie. Desi, sunt si exceptii, clar, am o matca din 2014 care e pe 5 r puiet de sus pana jos, foarte valoroasa, si din acela vreau sa imi fac anul asta. Acum nu stiu, sincer, ce sa fac, am niste lazi in plus, m-am gandit sa le modific sa le compartimentez in compartimente de cate 2r si sa le folosesc ca si nuclee sau mai am optiunea sa fac niste nuclee tip apidea din poliestiren extrudat, dar sunt mai sceptic in privinta asta, ideea e ca nici nu vreau sa folosesc multa albina ptr imperechere caci vreau sa fac si roiuri. Cred ca optiunea modificarea lazilor e cea mai viabila...

serban

Ar trebui să nu chinui matca și să încerci metoda Pădurean.

tinumaftei

Citat din: Parfene Alexandru din Aprilie 02, 2016, 06:39:49 PM
Am facut anul trecut dar am format roiuri cu ele, i-am iernat pe 5-6 rame, acum sunt pe 7-8, 4-5 de puiet...

Chiar asa?!! Abia suntem in 2 aprilie. Din ce zona sunteti?

Kiwi Bee

Parfene, nu doresc sa fac misto sau sa te duc in padure.
Eu nu am experienta cu Dadanturi, dar uite la ce mam gindit dupa ce tiam citit intrebarea.

Deci nu tiai construit ladite pt imperechere si doresti sa gasesti o optiune mai ales avind in vedere ca ati trebuie 40 de matci noi, 40 de nuclee/ladite de imperechere.
Tot tu spui ca ai 2 sau chiar 3 caturi pt miere pt fiecare stup. Deci ai cca. 120 de caturi.

Ai avea posibilitatea de a converti 40 sau putin mai multe de caturi in nuclee de imperechere individuale? Pui un fund si capac temporar la fiecare - ceva placaje. O gaurica pt intrare si 1 sau 2 polonice de albina + sirop sasi construiasca/rectifice fagurii.
Apoi peste 1-3 zile adaugi botcile mature.

La momentul cind vei dori sa elimini matca/matcile batrine nu ai decit sa unifici cite un cat cu fiecare stup unde in prealabil ai eliminat matca batrina si ai distrus botcile de salvare. Folosind gratia hanneman vei sti tot timpul unde este matca noua. Cind sau unificat pui matca noua in cutia de jos si dupa ce au eclozat albinele din cat albinele vor umple cu miere.
Nu este sfirsitul lumii daca pui miere in faguri de unde a mai eclozat albina in prealabil.
Totdata nu spun sa faci o regula din aceasta metoda dar acum ai nevoie de o improvizare.

Ideea ta cu botci de schimbare linuistita nu se va realiza decit la un procent foarte mic si nu doedata la fiecare stup. Nu vad cum sa ai o reusita mare la toti 40 de stupi. Poate cu un noroc mare .... dar tot asa poti cistiga si la loto.

Parfene Alexandru

Tinumaftei din Iasi sunt. Nu am mai avut in niciun an asa mult puiet, dar anul asta totul a decurs mult mai accelerat. Le-am tinut cu proteina si miere, iar matcile tinere isi fac de cap :D

Parfene Alexandru

M-am gandit si eu la ideea cu caturile, din pacate nu mai am timp sa mai fac nimic, in 2 zile plec la rapita. Am sa ii tin din scurt si voi merge pe stilul vechi, eventual pot sa omor matca batrana si sa introduc in cusca matca virgina. Am mai facut asa si am avut rezultate destul de bune, dar pierzi alea 5-6-7 zile de ponta foarte importante, dar nah, asta e..

tinumaftei

Citat din: Parfene Alexandru din Aprilie 04, 2016, 12:07:03 PM
Tinumaftei din Iasi sunt. Nu am mai avut in niciun an asa mult puiet, dar anul asta totul a decurs mult mai accelerat. Le-am tinut cu proteina si miere, iar matcile tinere isi fac de cap :D
Proteina? Ce proteina?

Parfene Alexandru

Miere+lapte praf+drojdie de bere+apicomplex+protofil. Reteta domnului Calmus Daniel cu ceva modificari in cantitati.