Targul apicol Bucuresti. 2016

Creat de Vyktor, Martie 30, 2016, 02:48:13 PM

« precedentul - următorul »

xvader


ciucur

Citat din: vulpea din Aprilie 04, 2016, 09:15:03 AM
MOTANULe:in zilele II + III,mai multa agitatie,mai multi expozanti,totusi mi s-a parut ca mai putini fabricanti,mai mult pe produse din stupi.ciucur,ai venit cu marfa stupi ?as fi fost curios daca-l 'bateai' pe Basil I.F. unde au fost UVE,ACTIV,BUNKA,ROMIKELE,OST 64,BATRANUL,IOAN ARDELEAN,MAREK,AKMM ,s.a.m.d ?
fara sa fac reclama,cred ca APIS BLAJ e o 'firma' care se respecta.
Motanule,n-a fost sa fie sa va intalnesc...inca,dar multumesc lui Vyktor ca acum va 'cunosc'.

Ma confundati. Eu nu produc stupi, am facut si eu doar pentru mine.
Nu cred ca o sa merg vreodata la targ la Bucuresti ca asa imi doresc. Numai asa ca e coincidenta si sunt in Bucuresti cu alte motive. Pentru mine Blaj, Faget, Sighisoara, Deva sunt suficiente.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Citat din: MOTANUL din Aprilie 04, 2016, 05:01:19 PM
Citat din: ciucur din Aprilie 04, 2016, 08:34:27 AM
O sa iti para rau ca nu ai luat direct cu actionare mixta - manual/electric. La cati stupi ai tu, merita electrica.
Te costa mai mult modificarea decat daca o luai gata dotata...

Anul trecut am scos circa 70 kg miere (le-am lasat miere multa in stup si am si multe rame cu miere capacita in depozit).
Adica a mers usor fara sa fie nevoie de actionare electrica la centrifuga. Situatia e un pic diferita acum, intrucat anul asta nu mai vreau inmultire (vreau in toamna tot cu 50 de stupi sa intru). Adica e foarte posibil sa iasa mai multa miere in conditiile date.

Motane,
Dupa ce storci 200 kg cu centrifuga sa-mi spui cum e. Eu storc radial si 12 rame pline nu sunt tocmai usoare. M-am interesat si ma va costa 800-900 de Ron modificarea pentru a avea si actionare electrica (se modifica axul, se monteaza rulment si se monteaza actionarea si comanda electrica). Fara curier, fara transportul centrifugii de la stupina si inapoie (eu nu o pot baga in masina- nu incape). Ies mai scump decat daca era electrica din prima.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

Citat din: ciucur din Aprilie 05, 2016, 11:19:55 AM

Motane,
Dupa ce storci 200 kg cu centrifuga sa-mi spui cum e. Eu storc radial si 12 rame pline nu sunt tocmai usoare. M-am interesat si ma va costa 800-900 de Ron modificarea pentru a avea si actionare electrica (se modifica axul, se monteaza rulment si se monteaza actionarea si comanda electrica). Fara curier, fara transportul centrifugii de la stupina si inapoie (eu nu o pot baga in masina- nu incape). Ies mai scump decat daca era electrica din prima.

Asta pe 4 rame incape intr-un logan MPV in picioare si mai ramane loc  :D
Stiu eu din sursa sigura.  :hi:

Unde nu vreau sa ma complic ar fi la axul principal - e greu sa sudezi in ax. Probabil o sa comand un ax direct la producator cu rulment si fulie. Restul nu cred sa fie asa scump (de la 4 rame la 12 este cale lunga).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ciucur

Citat din: MOTANUL din Aprilie 05, 2016, 11:48:45 AM
Citat din: ciucur din Aprilie 05, 2016, 11:19:55 AM

Motane,
Dupa ce storci 200 kg cu centrifuga sa-mi spui cum e. Eu storc radial si 12 rame pline nu sunt tocmai usoare. M-am interesat si ma va costa 800-900 de Ron modificarea pentru a avea si actionare electrica (se modifica axul, se monteaza rulment si se monteaza actionarea si comanda electrica). Fara curier, fara transportul centrifugii de la stupina si inapoie (eu nu o pot baga in masina- nu incape). Ies mai scump decat daca era electrica din prima.

Asta pe 4 rame incape intr-un logan MPV in picioare si mai ramane loc  :D
Stiu eu din sursa sigura.  :hi:

Unde nu vreau sa ma complic ar fi la axul principal - e greu sa sudezi in ax. Probabil o sa comand un ax direct la producator cu rulment si fulie. Restul nu cred sa fie asa scump (de la 4 rame la 12 este cale lunga).

Axul se inlocuieste.  12 rame 1/2 radial nu e asa de mult si ai avantajul ca nu le intorci...
Storc un cat odata, pot cantari précis si repede.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Aprilie 05, 2016, 11:48:45 AM
...Asta pe 4 rame incape intr-un logan MPV in picioare si mai ramane loc  :D ...

Centrifuga mea Mineli pe 12 rame radial intra în Matiz la fel de lejer !!!

florentin87

 :nudie:in bucuresti nu se face ??