Varroa?

Creat de Madoxleten, Martie 22, 2016, 04:17:41 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: relutu din Aprilie 27, 2016, 12:03:50 PM
Ce treaba are asta cu varoa Oroles?
Pai nu are treaba cu varroa. E clar puiet racit din imagini. Asa am mai patit in 2014. Albina a dat de frig si nu a mai fost in stare sa incalzeasca puietul. De aici si aluzia mea la vremea rece.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

relutu

I-am tinut stransi cat am putut dar am fost nevoit sa le pun caturile,ptr ca au inceput sa traga botci de roire.

stefan1

#17
De cate ori s-a discutat aici cat de importanta este asigurarea caldurii pentru puiet? Nu stiu daca e cazul tau, dar sunt destui care acum sparg cuiburile, zicand ca trebuie sa dea la regine de lucru, sa mareasca numarul de faguri cu puiet sau sa le oblige sa creasca faguri bagand foi in mijlocul cuibului. Daca vremea este buna, totul este bine, dar daca vine o vreme rece ca acum, urmarile le-ai vazut singur. Spui ca de ce acei trantori sunt cu aripole incomplete? Pentru ca nu si-au dus dezvoltarea pana la final. Albinele au constatat ca nu sunt viabili si i-a scos din celule inainte de a ecloziona ei. Se poate chiar sa eclozioneze singuri si sa aiba aripile nedezvoltate, pentru ca in stadiul de pupa nu au avut temperatura necesara dezvoltarii. Si-au consumat din rezervele proprii ca sa-si suplimenteze cat de cat temperatura si astfel si-au epuizat rezervele vitale. Rau este ca ai spus ca ai gasit si puiet de albine afectat. Larvele jumatate mancate sunt tot larve racite, din care albinele au incercat sa recupereze ceva proteine, daca erau  mai tinere, fara invelisul chitinos format. Pentru ca puietul de trantori este de obicei in subsolul fagurilor sau la marginea cuibului, primul puiet racit este in general din randul celui de trantori.
  Si daca le-ai pus catul, poate era bine sa acoperi partial cuibul cu folie si accesul in cat sa se faca numai pe o portiune. Sa nu crezi ca este afectat doar puietul scos afara. Gradual si alt puiet a avut de suferit, si din el o sa oasa trantori sau albine cu masa corporala mai mica sau chiar tarate, cu o capacitate de crestere de puiet si de cules mai mica si cu viata mai scurta. Cum in tot raul este si un bine, tendintele de roire ale acelor familii se vor diminua un pic.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

relutu

Caturile le-am pus cu folie partial peste cuib plus folie si ziare peste cat.Doar la cei care voiau sa roiasca am pus fara folie.Multumesc ptr lamuriri.Asta e ,poate asa le mai iese roitul din cap.Nu am spart nici un cuib,am largit doar cu rame cladite.

varza

Corect ceea ce a spus stefan. Si eu  m-am grabit cu spart de cuib si adaugat de cat datorita ,,trasului de botci,, dar acum regret  ))/
Nu am pus la toti catul sau spart cuibul .... asa ca am cu ce sa compar  :rusine:

oroles

Eu la care am pus catul cu folia partial nu au dus deloc mierea in cat. Tot s-au blocat. Partea buna e ca am majoritatea stupilor din dulap de 4 si rezista excelent la frigurile de peste noapte. Dimineața când pun mâna la urdinis vine o căldură dinauntru... Se face si condens puternic pe urdinis.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani