Salutare tuturor! Numele meu este Stefan!

Creat de ripanustefan, Martie 05, 2016, 02:49:02 AM

« precedentul - următorul »

ripanustefan

                    Va salut! Numele meu este Stefan, am 23 de ani, sunt inginer agronom si masterand in tehnologii agricole alternative. In cei 4 ani de facultate, m-am tot asteptat sa existe si ceva tangente cu apicultura, insa acestea s-au rezumat doar la o scurta prezentare in cadrul cursului de entomologie.
                   Spre deosebire de ceilalti care asteapta etapa de ,,pensionar,, pentru a practica aceeasta activitate, eu consider ca pot avea o evolutie mai eficienta si multumitoare daca o sa incep intru-un viitor mult mai apropiat (anul asta, si nu sper, sunt sigur si dornic). Sunt constient de beneficiile acestei minunate vietati in cadrul activitatii pe care o desfasor momentan (administrez o suprafata de teren, in cadrul unei ferme) si imi doresc sa am acest aliat de partea mea si sa ne cunoastem mult mai bine :) .
                    Va marturisesc ca acest forum a avut un impact important asupra dorintei mele in a acumula cat mai multe informatii, si mai ales informatii pertinente ( reactia mea la rasfoirea forumului a fost de genul ,,chiar se poate, cand sunt atat de multi oameni dornici sa isi imparta cunostintele si sa ajute cu sfaturi,,). De aceea ma consider deja un incepator norocos, sper sa cunosc cat mai multi oameni deschisi si abia astept sa revin cu informatii despre evolutia mea! :)
                    La 2 zile de la accesarea acestui forum, m-am inscris impreuna cu prietena mea la cursul de apicultor, organizat de Camera Agricola Iasi. Prietena mea isi doreste sa cunoasca mai multe informatii datorita  domeniului in care activeaza (produse farmaceutice si cosmetice), pentru ea ramura de apiterapie este un lucru fascinant. Ce sa va mai spun, de martisor am reusit sa o surprind cu un stup vertical pe 10 rame :))) ! A fost entuziasmata, si ca si obiect de studiu, a fost binevenit. Am mai adunat ceva materiale didactice, din cadrul bibliotecii facultatii, de prin librarii, dorinta ar fi.
                     Va salut respectuos! O primavara frumoasa va doresc!

Closcutz


dan sebastian

Important e să îți dorești să devii apicultor.
Daca ai și susținere acasă e perfect.
Tu te ocupi cu mierea și ea cu ceara.
Optați pt 2 variante una clasică pt tine și ceva gen Leonard sau Bunka pt ea. E suficient să aveți stupii la 50 m unul de altul.

:welcome:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

mosunick

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bucovineanu

Bine ai venit si daca o sa indragesti albinele o sa ai si satisfactii de pe urma lor. Am inteles ca esti din judetul Iasi. Daca vii sambata la targ o sa ai ocazia sa-i  cunosti pe o parte din forumisti.

ripanustefan

Multumesc pentru primirea calduroasa! O sa fiu prezent la targul ce va avea loc la Iasi :) Mi-am rezervat ziua aceea doar pentru acest lucru.

stefan1

  Bun venit pe Apiardeal!
  Mi-a placut prezentarea ta. Faptul ca ai inceput sa te apropii de albine de tanar si nu ai asteptat pana a ajunge la pensie nu poate fi decat un mare avantaj. Tinerii sunt cei mai deschisi la nou (uneori, in cazul albinelor, chiar prea deschisi) si, daca iubesti albinele, poti acumula multe cunostinte in domeniu, spre folosul material dar si de suflet. Avand o formatie apropiata domeniului, ai un avantaj in plus fata de noi.
  Succes!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Paraschivescu Teodor

Asa cum si ieu am fost bine primit an marea familie a apiardeal ati doresc mult succes si mai ales multa rabdare. Cu siguranta vei gasi raspuns la majoritatea antrebarilor :welcome:

ciucur

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ripanustefan

Citat din: bucovineanu din Martie 05, 2016, 02:31:06 PM
Bine ai venit si daca o sa indragesti albinele o sa ai si satisfactii de pe urma lor. Am inteles ca esti din judetul Iasi. Daca vii sambata la targ o sa ai ocazia sa-i  cunosti pe o parte din forumisti.

          Am avut o zi interesanta, dimineata am fost la cursul de apicultura de la Camera Agricola iar dupa-amiaza  am fost la Targul Apicol din Iasi, pentru mine prima experienta de genul. Am fost incantat sa recunosc utilitatea majoritatii obiectelor ce se comercializau la standuri, ceea ce inseamna ca m-am familiarizat cu uneltele si produsele folosite in apicultura. Vremea a fost putin capricioasa ( dar foarte benefica pentru agricultura, chiar mult asteptata :) ). O sa atasez o parte din pozele facute de mine acolo. O zi buna tuturor.

ripanustefan

          Targ Apicol Iasi - 12 martie 2016

ripanustefan

                      Targ Apicol Iasi - 12 martie 2016

ripanustefan

                Targ Apicol Iasi - 12 martie 2016

ripanustefan

                Targul Apicol Iasi - 12 martie 2016  -
                Inca de la intrarea in targ s-a remarcat nimeni altul decat domnul Dan Puisoru  :rotfl: ,initial l-am recunoscut dupa voce (vazusem cateva dintre filmuletele postate de acesta pe youtube) si omul are stilul sau. Talentul sau oratoric a adunat destul de multi participanti la standul acestuia.