rapita 2016

Creat de LDS1980, Martie 02, 2016, 10:07:50 PM

« precedentul - următorul »

relutu

Eu am renuntat la mutatul stupilor anul asta ptr ca a inflorit langa stupina la 2 km 50 ha de rapita.M-am plictisit sa ma tot duc sa pun plancarde cu REZERVAT STUPINA si a doua zi sa dispara si sa apara alta in locul la a mea.
  Ce spuneti e prea departe rapita la 2km ?

romikele

E bine. Raza maxima acceptabila este de 2,5... 3 km.
Chiar daca randamentul la cules scade la circa 60...70%, la stupii puternici si corect structurati vor fi productii bune si foarte bune, daca vremea va fi prielnica si rapita de calitate.

relutu

Decat sa ma duc la 100 m,intr-un loc unde abia pot sa intru cu masina si sa fiu inconjurat de jigodii care mi-au aruncat plancardele in fiecare zi(eu am pus alta) mai bine stau cu ei pe vatra dar mai la distanta.Oricum unde trebuia sa ii duc incarcatura era foarte mare :100ha de rapita--320 de stupi veniti si mai vine si unul cu tupeu ca maiaduce si el 200(chiar daca nu fac nimic tot vin,a zis el.).

Dan Pașca

 ^:)^   sa imi sara cineva in ajutor, pur si simplu mi-am compromis culesul la rapita si cred in mare parte si salcamul,am scris mai sus ca am asezat stupii in linie si se suprapopuplase unul dintre ei(al treile galben)  dar situatia e mult mai grava ,la prima locatie 72 stupi ,primii 9. Nu mai incapeau albinele in ei+ barba la urdinis ,sa va dati seama cam cata albina au am luat magazia plina cu albina si am cantarito(miere doar ceva stropeala in magazie)  si erau aproximativ 3,7. Kg. Albina ,doar in magazie in corpuri e dezastru,  linia continua cu inca 4,5. Care par ok. Si in continuare pana la ultimii 2. care sunt la fel ca si primi 9. Situatia e sumbra ,a mai ramas doar puietul si albina foarte putina,iam rstrans doar pe ramele de puiet 5,6 si tot nu e albina sa acopere bine puietul. Urmatore locatie 108 stupi,primul din rand pare ok ,urmatorii 15 SUPRAPOOULATI,inca 5,6 par ok,iar in continuare cu cat meri spre celalalt capat am gasit si stup care era pe 9 rame albina si 5 ,6 puiet doar cateva albine si puietul capacit in rest larvele de pe ramele laterale pareau putin inegrite si cele foarte tinere pareau ca nu mai sunt hranite cu laptisor. Acuma sa va zic ce am facut ,la prima locatie iam rotit intre ei am pus magaziile plibecu albina pe cei slabi,si iam asezat cate 6in arc de cerc si cate doi din cei suprapopulati iam pus cu urdinisul opus catre cei asezati in cerc,aicea a parut ca ar fi ok,problema e la cealalta locatie unde nu am cum sa ii pun altfel pt ca sunt dea lungul unui canal si in fata doar drumul desparte de lanul de rapita,(am uitat sa zic ca la locatia cu cei 108. capatul opus nu e suprapopulat,darultimii 4,5 sunt in limite),, aicea iam schimbat intre ei dar dupa vreo 3 ore de la rotire ,cel putin primii 6,7. sau umplut de albina.  Ce ma sfatuiti sa fac sa ii rotesc unul intro parte ,si unul in cealalta ,am incercat sa bag albina in cei care nu mai aveau albina decat foarte putina,dar din pacate fiind albina culegatoare pleaca.Iam mai asezat asa si la rapita si la floare dar nu sa i tamplat asa ceva,oare se poate se fie de vina ceva Neo... sau e un fenomen intalnit,mortalitae nu se vede la urdinis,albinele nu sunt rele deloc,chiar e o situatie disperata pt mine,am muncit pe branci in toamna si in primavara sa ii fac cat de cat si in 4,5 zile se alege praful.... foarte complicata apicultura asta,de multe ori te face fericit,dar si cand incepe sa te taxeze ..... nu te iarta

romikele

Of, offff... am mai zis si eu si altii, cu siguranta!

La rapita cel putin, si chiar si la floarea soarelui stupina se amplaseaza la circa 500 metri distanta de lan!!!
Din doua motive:
1. Efectul mirosului uleiurilor volatile care irita albina este mult diminuat, si
2. Orientarea albinelor este mult simplificata.

Astfel stupii pot fi asezati chiar in sir indian, desi in arc de cerc e de preferat, daca permite locatia.

Situatia este destul de grava, doar prin simpla rotire a stupilor nu poti rezolva decat pentru cateva ore si doar partial.
Eu m-as grabi sa ma reorientez catre alta locatie, la minim 6 km distanta in linie dreapta de cea actuala, si sa ma amplasez la peste 300 metri de cultura, oricum catre cei 500 metri recomandati mai sus.

Dan Pașca

Multumesc pt raspuns nea Romikele,astept pana maine si voi lua o decizie

Dan Pașca

Dupa 5,6 zile de munca pe branci revin si va zic ca am remediat cat de cat situatia,am mutat stupii in inca doua locatii,iam echilibrat cat de cat,(in timpul zborului puneam jumatede ora in fata celor suprapopulati stupii care sau depopulat ,inchis si in masina cu el) ,si tot asa ,  si totul pare a revenii la normal,.  Din experienta mea va spun si voua nu mai asezati stupii dupa ureche,ca mere si asa ,va merge 1,2 poate3 ani,dar in al 4-ulea nu mai mere si atunci apare problema.  Asta este ,eu oricum sar peste salcam 1.si merg doar la mine la Alba la 2 si daca nu o sa se suprapuna(sau daca nu o inghetat) tot judet.la salcam 3.  PS.  in tot carambolu asta de la rapita ,am pierdut 2 matci si din pacate unul mi sa sufocat din greseala mea :(  am uitat sa ii dau drumul la aerisire. Va salut si va doresc un an apicol lipsit de probleme si butoaie pline

ursulescu

O mica precizare, fara comentarii, atat la rapita cat si la floarea soarelui situatia cea mai buna este: distanta optima 300-700m. Asezarea care reduce la minim ratacirea albinelor este in V (ve) cu varful spre sursa de cules. Masura suplimentara cu efecte foarte bune: cand se deschid urdinisele se aseaza la urdinis  creangi de 0,5m, asezate oblic, rupte de orinde s-au aduse de acasa. Crengile nu trebuie sa fie prea dese, atat cat sa oblige albinele sa faca obligatoriu zboruri de recunoastere corecte. Se ridica a doua zi, dealtfel frunzele se usca pana a doua zi (daca eventual nu putem sa ne deplasam). Informatie importanta: nu ar trebui sa avem pe o vatra mai mult de 60 familii, sigur asta e o simpla dorinta...

dorindafi

 =)) si daca esti inconjurat de lanuri ce faci cu virful ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Citat din: dorindafi din Aprilie 24, 2016, 11:04:42 PM
=)) si daca esti inconjurat de lanuri ce faci cu virful ?
Il orientezi spre direcția acasa. :)))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Dan Pașca

Cel mai corect ce zice Oroles :)))))

CRISTIAN71

Asa este rapita acum in Olanda . Mai sunt parcele care o sa infloreasca in decembrie .

CRISTIAN71

Si asta

CRISTIAN71

Pozele sunt facute duminica

CRISTIAN71

Nu inteleg de ce pozele s-au incarcat asa . Daca puteti intoarcetile voi .