rapita 2016

Creat de LDS1980, Martie 02, 2016, 10:07:50 PM

« precedentul - următorul »

danielM

A colectat albină de la ceilalți. Mută-l spre mijloc şi pune altul slab ,  dar culoarea stupului să nu mai fie galbenă.
Verifică-l de matcă. Sper să o mai prinzi în viață.
Data viitoare să nu-i mai  aşezi în linie , mai ales la rapiță şi la FS. Oricum , dacă zici că numai u ul s-a populat , ai scăpat uşor. Succese!

Dan Pașca

Si dc al treilea?  ,nu primul. Si in partea opusa lanurilor

MirceaCalin

Unii ori nu înţeleg menirea unui forum, ori vor cu tot dinadinsul să se bage în seamă, ori ambele...
Dane, sper să te/ne lămurească totuşi cineva...
:wink:

Dan Pașca

 :hi:Salutare nea.Mircea si eu sper asta.pur si simplu am ramas planton,la ceilalti nu se parea a fi depopulare,imi pare rau ca nu am facut niste poze,dar marti o sa ma intorc la stupi si daca e aceeasi situatie o sa fac un filmulet

bucovineanu

Se intamla sa se suprapoleze stupii dusi in pastoral, dar de obicei cei de la capetele sirului atunci cand sunt asezati in linie. Aici e vorba de altceva. Stiu ca a mai sesizat cinevao situatie asemanatoare cu ceva timp in urma. Nu mai retin daca stupul care s-a suprapopulat era galben sau de alta culoare.

tuturicius

Am mai auzit stupari povestind ca in conditii asemanatoare cei galbeni au colectat albina. Galbenul, in asemenea situatii, atrage. La asa aglomerare de stupi, fara repere, si eu, om fiind, cred ca as fi uitat care e garsoniera mea. Si daca nu era nici unul galben, sa culeaga mai multe albine, oricum e clar ca e brambureala cu orientarea lor.

LE
Nu inteleg de ce trebuie pusi stupii cum e mai rau pentru albine. Chiar nu se mai putea barem intrerupe linia aia? Mai pui unii cu urdiinisul invers, una alta, le mai ajuti si pe ele.

Dan Pașca

Asa e ,dar eu am gasit locatia respectiva cu stupii in masina ,in ziua respectivva si nu prea aveam cum sa ii asez altcumva ,pt a nu incurca,locatia mea era alta ,dardin pacate acolo se stropise cu Decis.Si abia am gasit unde sa ma amplasez.Vorbesc de 300km distanta de vatra nu 30,40. Asta e pe viitor o sa fiu mai atent,multumesc pt informatii

oroles

Explicatie 1: De regula stupii din marginea amplasarii stupinei sunt mai bine populati. In general primul dintr-un rand. Albina vine de la camp si obosita de carat miere se opreste in stupul cel mai apropiat unde este primita cu bratele deschise.

Explicatia 2: O matca tanara care are feromoni in cantitati mari si asa atrage albina.

Explicatia 3: In urma cu 2 saptamani a fost pe National Geographic un documentar despre cum afecteaza neonicotinoidele albinele. Un cercetator german le-a pus albinelor trackere si le-a urmarit traseul. A hranit albinele cu sirop curat (fara pesticide) si sirop cu pesticide (neonicotinoide) si a ajuns la concluzia ca albinele hranite cu sirop cu neonicotinoide nu mai gasesc stupul lor. Unele mureau pe camp, altele se refugiau in primul stup gasit. E posibil sa fie si acest fenomen. Alte explicatii nu mai am. Sa vina si colegii cu altele. :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

Dan incearca alta data sa pui stupii in arc de cerc(vreo 5 stupi sa formeze un arc de crec - cit ati permite locul). Apoi lasi 3 sau 4 pasi mari spatiu si vine alt arc de cerc. Se va forma "o linie" dar nu dreapta ca atza si albinele se vor orienta mai usor. Dar ai dreptate, depinde cit spatiu ti se pune la dispozitie.

roi_ag


Dan Pașca

 :thanks: Multumesc pt sugestiii

mmacreanu

unde urmeaza sa duc stupii la rapita este un drum care desparte lanul de rapita de un canal, singura asezare pentru stupi se poate face in linie, sa incerc sa pun 4 stupi cu fata spre sud si 4 cu fata spre nord pentur a evita depopularea?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Kiwi Bee

Si daca ai pui "serpuind"?

dorindafi

Citat din: mmacreanu din Aprilie 11, 2016, 09:25:15 PM
unde urmeaza sa duc stupii la rapita este un drum care desparte lanul de rapita de un canal, singura asezare pentru stupi se poate face in linie, sa incerc sa pun 4 stupi cu fata spre sud si 4 cu fata spre nord pentur a evita depopularea?
se depopuleaza uni , se populeaza altii , albina tot la tine ramine
fiind in timpul culesului se poate face rocada intre stupi
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

czpaunii

Stie cineva cum actioneaza substantele "Talstar" si "Nuprid" cu care a fost stropita rapita.Ce probelem intampina albina si cate zile sa nu se apropie de floare?