rapita 2016

Creat de LDS1980, Martie 02, 2016, 10:07:50 PM

« precedentul - următorul »

Jimmy2011

Dan Pasca anul trecut am fost la rapita dupa cinci zile de la stropire. Dupa 12 zile de rapita, la salcam 1 nu am avut cu ce sa culeg, aveam caturile goale, nici o albina in cat! Am indreptat stupii la salcam 3 ! In timpul culesului de rapita , albinele nu mai gaseau urdinisul, erau dezorientate total, mortalitate f mare in fata stupiilor pe o raza de un metru jumate, mortalitate care a continuat si in timpul salcamului 1 ! Subsatanta cu care a fost stropita rapita se numea Caramba Turbo, substanta prietenoasa cu albinele, asa sustinea ing care se ocupa de tratamente ! Nu a fost asa ! Asta au simtit-o peste 60 de apicultori care au fost cu stupii la cele peste 1200 ha de rapita.
NNI sunt extrem de daunatoare pentru albine!
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

tinumaftei

Citat din: Jimmy2011 din Martie 25, 2016, 01:35:25 PM
Dan Pasca anul trecut am fost la rapita dupa cinci zile de la stropire. Dupa 12 zile de rapita, la salcam 1 nu am avut cu ce sa culeg, aveam caturile goale, nici o albina in cat! Am indreptat stupii la salcam 3 ! In timpul culesului de rapita , albinele nu mai gaseau urdinisul, erau dezorientate total, mortalitate f mare in fata stupiilor pe o raza de un metru jumate, mortalitate care a continuat si in timpul salcamului 1 ! Subsatanta cu care a fost stropita rapita se numea Caramba Turbo, substanta prietenoasa cu albinele, asa sustinea ing care se ocupa de tratamente ! Nu a fost asa ! Asta au simtit-o peste 60 de apicultori care au fost cu stupii la cele peste 1200 ha de rapita.
NNI sunt extrem de daunatoare pentru albine!
Nu de la Caramba Turbo au fost efectele. Acesta este un fungicid si regulator de crestere. In principiu nu interfereaza cu insectele, asta sustine fisa tehnica. Albinele cad de la insecticide, uneori insa insecticidele sunt potentate de combinatie cu alte substante.
Pacat..

relutu

Asta inseamna ca trebuie sa stam cu stupii acasa. :mad:

fone

#18
Buna seara,

Intrebare pentru patiti:)
Vatra albine la marginea satului / pomi fructiferi infloriti.
Lan rapita la 500 metri de sat care va fi stropit cu PROTEUS.
Care vor fi consecintele???
Multumesc.

crisian-nicolae


tinumaftei

Citat din: fone din Aprilie 07, 2016, 07:50:02 PM
Buna seara,

Intrebare pentru patiti:)
Vatra albine la marginea satului / pomi fructiferi infloriti.
Lan rapita la 500 metri de sat care va fi stropit cu PROTEUS.
Care vor fi consecintele???
Multumesc.
Proteus contine NNI care oficial este fara efecte asupra albinelor, dar contine 10% deltametrin, o substanta insecticida de contact. Omoara tot ce zboara si tine efectul vreo 7 zile. Daca ploua intre timp tine mai mult. Albinele afectate mor in camp.

MirceaCalin

Citat din: tinumaftei din Aprilie 07, 2016, 09:25:57 PM
... dar contine 10% deltametrin, o substanta insecticida de contact. Omoara tot ce zboara si tine efectul vreo 7 zile. Daca ploua intre timp tine mai mult. Albinele afectate mor in camp.

Mai mult ca sigur că dacă fermierul ar fi plătit ca să i se facă polenizarea n-ar fi stropit cu nici o substanţă decât după o consultare cu apicultorul...
Aşa, "mi se bârlăre de apicultori/albine că doar nu i-am chemat eu; au venit de capul lor !"
Păcat că creşte nivelul de indolenţă, nepăsare, neamprostie etc.

tinumaftei

Insecticidele inofensive fata de al bine sunt cam de 4 ori mai scumpe decat celelalte, asa ca trebuie sa ii intelegem si pe agricultori.

vranceanul

Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Kiwi Bee

La DM in Canada oare cu ce se stropeste rapita?

Kov iulian

La mine in zona stropesc unii cu asa ceva : 

http://www.adama.com/new-zealand/en/Images/Mavrik%20Fact%20Sheet_tcm42-17285.pdf


Si cu asa ceva : http://www.lebosol.de/produkte/en/Lebosol%C2%AE-Bor:::7.html

Ultima substanta este cumva folosita pentru polenizare artificiala ca cele pentru tomate in sere si solarii ?


stefan1

Citat din: Kov iulian din Aprilie 08, 2016, 12:01:50 PM

...
Si cu asa ceva : http://www.lebosol.de/produkte/en/Lebosol%C2%AE-Bor:::7.html

Ultima substanta este cumva folosita pentru polenizare artificiala ca cele pentru tomate in sere si solarii ?

"fertiliser"= ingrasamant
Probabil este vorba de ingrasaminte foliare, care sunt preluate de plante prin stomate (porii de pe frunze).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Dan Pașca

 Sa va zic ce am patit eu cu ,,RAPITA" ,inainte sa plec vorbisem cu propritarul,intradevar cu vreo 3 zile inainte(de fapt cu un angajat al proprietarului) ,am anuntat la primarie cu 2 saptamani inainte ca o sa merg,sa fiu sigur am mai sunat si cu o zi inainte sa merg la primarie.si totul parea ok.Incarc stupii si plec aprox.290 km, drumul a fost ok,la prima ora ajungem la ferma unde gasisem loc sa amplasez stupii,aranjam terenul si sa ne apucam sa descarcam stupii(am uitat sa specific ca cei ce lucrau terenul mi-au zis ca daca patesc ceva albinele ei raspund de tot).Cu ajutorul lui Dumnezeu,si cu aunui coleg care ne-a vazut intrand in ferma cu masina cu stupi.  ^:)^   am evitat sa imi fac praf cele mai bune 72 de familii,omul bine intentionat zice veniti sa vedeti cum arata stupii mei si dupa hotarati daca ii mai descarcati,(bineinteles ca ne-a zis si cauza rapita se stropise pe 5 si pe 6 aprilie cu DECIS SI BISCAIA) ,am ajuns la stupii colegului vreo 35 si va jur ca la 22 de grade veneau cate 10 albine pe minut si poate plecau 5.,a inceput sa ii deschida,stupii aveau miere proaspat si in caturi,dar albina decat pe vreo 6 ,7 intervale,dupa 2 zile de stropiri,nea dat cuvantul ca ininte de stropiri avea catul de trei sfert jumate cu albina,lazi de 12 rame,deci in 2 zile stupii se i jumatatisera. ))/ ))/  si aicea a inceput distractia suna ,vorbeste si dai si dai si pur si simplu nu stiam sa fac dupa 2 ore nu gasisem alta solutie unde sa imi duc stupii,intre timp au aparut si oamenii de la ferma cu vacile din camp alarmati ca la un cioban ce pastorea pe langa sola cu rapita ii cazusera vreo 7 oi cu spume la gura,si banuia ca vina era tot substantele cu care sestropise rapita,venise si politia la fata locului.  In acel moment am adunat ne-am urcat in masina si am dus stupii undeva la vreo 60 k. de locul respectiv la un fost consatean al meu:(  asta e.sunt i floriti foarte frumos pomii acolo si e si o sola de 60 hectare rapita la distanta de un km,care inca nu e inflorita,bineinteles am luat legatura cu o doamna propritar a rapitei respective si a zis. ca stropeste cu ceva selectiv pt albine .ca e la eco .ca nu mai stiu eu ce,dar oricum am rugato sa ma anunte cand stropeste sa inchid stupii chiar daca zicea ca e inofensiv pt albine. Ps.a,si ce nu vam zis ca brusc,ieri aparuse si la primaria cu prima locatie hartia de la firma care lucra rapita ca incepand. 5 aprilie (eu vorbisem pe 7 la primarie si nu aveau nimic de acest gen) o sa se stropeasca rapita cu BISCAIA SI DECIS.  Domnul de la camera agricolo imi spune ca numai de dimineata ii adusese adresa de la secretariat si nu a avut cum sa ne anunte inainte.      Cam asta e cu rapita........an inceput cum nu se putea mai prost,speram ca va fi bine,ca incredere chiar nu mai poti avea in nimeni :stop_the_war:

tuturicius

#28
O idee de pricipiu la rapita - in cazul in care nu ati vorbit direct si cu absolut toti fermierii care au rapita in zona respectiva, nu va mai grabiti sa mergeti imediat ce s-au deschis primele flori pt ca aveti sanse mari sa prindeti stropirile. Fermierii incearca sa stopeasca inainte de a se deschide florile in numar mai mare, pt ca este daunator la rapita care chiar floarea o ataca, deci cand sunt deschise florile e cam tarziu de stropit. Daca chiar s-a stropit mai devreme e de preferat cateva zile in plus distanta de la stropire decat sa risti ce am scris mai sus.
Poate urma si a doua stropire, cand e inflorita, dar aia se intampla mai rar.

Dan Pașca

Ma ajuta si pe mine cineva sa deslusesc o situatie pe care nu am intalnito,si nici nu am putut sa pun un diacnostic din cunostintele mele.Am povestit si mai sus,ca vineri am plecat la rapita si am amplast cei 72 de stupi pe un singur rand la distanta de 20 cm unul de celalalt,expozitie sudica.Azi ma duc la ei sa pun foliile total peste cuiburi,(am lasat o mica fanta sa se traga albinele care urcasera in magazii la transport. Am asa primul stup ok (culoare verde)  pe 9 rame. Urmatorul e cantarul stup (culoare albastra)  8 rame ok , al treilea stup (culoare galbena)  9 rame ,diafragma si doua foite dupa diafragma,cand il deschid sa aranjez folia  :new:  m-am speriat magazia 1/2 plina de albine,si jos in corp nu puteam sa ridic ramele cate albine erau + barba la urdinis la 13 grade afara,.Nu am mai vazut atatea albine la un loc(stupul respectiv saptamana trecuta era pe 7 rame cu 4 puiet)  nu stiu ce sa intamplat si. De unde au intrat atatea albine intr-un singur stup,am scuturat tot din magazie sa umput din nou,chiar nu am stiut ce sa ii fac iam bagat 4 foite si magazia am umpluto de rame cu foita.Poate imi zice si mie un coleg mai experimentat ce so fi intamplat.in rest ceilalti erau in limita in cade iam dus la o vizita sumara prin folie,  repet stupii inca nu sunt incheiati in cuiburi si al treilea stup (galben)  avea albina cat in 4 stupi si fara sa exagerez  :thanks: