rapita 2016

Creat de LDS1980, Martie 02, 2016, 10:07:50 PM

« precedentul - următorul »

LDS1980

caut rapita,suprafata  pt 80-90 de familii  in sud ,daca ma poate ajuta cineva. Multumesc mesaje pe privat :)

vranceanul

Am primit de la casa apicultorilor aceasta informare, poate ajuta pe cineva:

http://www.forum.casa-apicultorilor.info/index.php?topic=596.0
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

LDS1980


Eugen B

Ms vranceanu f bine, daca gasesti si de FS poti posta
Eu sper anu asta sa am noroc ceva la rapita

bio

Citat din: vranceanul din Martie 03, 2016, 07:45:39 AM
Am primit de la casa apicultorilor aceasta informare, poate ajuta pe cineva:

http://www.forum.casa-apicultorilor.info/index.php?topic=596.0

Casa-apicultorilor--- un forum "foarte bine echipat" ..... :bravo:

Eugen B

Din cate inteleg in zonele unde a fost cald in maxim 10 zile rapita va fi inflorita, mai ales ca de duminica se incalzeste, e adevarat?

relutu

#6
Asa arata in zona unde doresc sa merg,daca mai prind loc.

gore

Sfatul meu e sa nu stai aproape de lan, cca 200-500 m e ideal. Cred ca e undeva spre Panciu?, sau ma insel. Oricum, acolo unde vei sta, apropierea mare de lan duce la agresivitatea albinei. Succes, eu nu fac pastoral la rapita, stau linistit si astept salcamul.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

tinumaftei

Citat din: gore din Martie 23, 2016, 09:00:11 PM
Sfatul meu e sa nu stai aproape de lan, cca 200-500 m e ideal. Cred ca e undeva spre Panciu?, sau ma insel. Oricum, acolo unde vei sta, apropierea mare de lan duce la agresivitatea albinei. Succes, eu nu fac pastoral la rapita, stau linistit si astept salcamul.
Agresivitatea este data de tratamentele chimice si nu de asezarea in mijlocul sau in apropierea rapitei.
Daca stai la 200 metrii de lan sigur va veni un binevoitor si se va aseza in fata ta. Aseaza stupii in asa fel incat intre tine si lan sa nu se poata aseza nimeni.

relutu

Nu este spre Panciu.Multumesc ptr sfaturi,nu am facut poza exact in locul unde o sa asez stupii,era o poza orientativa la stadiul de dezvoltare a rapitei.Stiu ca e ideal sa fie amplasati la 200-500 m de lan,dar cateodata ii asezam cum putem.

trantore

oau......   cata rapita am la seleus.....   o gramada de parcele.....   spes sa fie si aproape

mmacreanu

Citat din: tinumaftei din Martie 23, 2016, 09:14:22 PM
Citat din: gore din Martie 23, 2016, 09:00:11 PM
Sfatul meu e sa nu stai aproape de lan, cca 200-500 m e ideal. Cred ca e undeva spre Panciu?, sau ma insel. Oricum, acolo unde vei sta, apropierea mare de lan duce la agresivitatea albinei. Succes, eu nu fac pastoral la rapita, stau linistit si astept salcamul.
Agresivitatea este data de tratamentele chimice si nu de asezarea in mijlocul sau in apropierea rapitei.
Daca stai la 200 metrii de lan sigur va veni un binevoitor si se va aseza in fata ta. Aseaza stupii in asa fel incat intre tine si lan sa nu se poata aseza nimeni.


esti sigur?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Dan Pașca

Atat batem campii nu Neo. ,hai sa fim seriosi, cei de la ACA publica lista cu solele tratate cu . pe toata tara,chiar daca sunt membru ACA va spun ca e o mare vrajeala.In momentul de fata ,dupa o discutie avuta cu un domn de la facultatea de agronomie Timis am aflat ca 95% din samata de rapita ce se seamana in tara e tratata cu neo.Din ce zicea persoana respectiva daca s-ar semana samanta netratata ar fi mult mai costisitoare tratamentele dupa inflorire si "mult mai daunatoare pt. albine"asa ca cine vrea sa mearga la rapita nu are rost sa mai cautam acul in carul cu fan.Cel putin traba sa ne asumam riscul daca ne ducem si sa fim convinsi ca toata samanta e tratata cu Neo,si din ce am inteles aceste pesticide se folosesc de vreo 10-15 ani in agricultura romaneasca.Atata tam-tam ,pt ce ?!  Oricum nu facem noi jocul la agricultori ,care reprezinta un motor pt economia tarii.

tinumaftei

Dan Pasca, ai fost vreodata cu stupii pe 9-10 rame cu albina la rapita si dupa doua saptamani sa pleci de acolo cu albina atat de putina ca se vedea fundul stupului daca te uitai de sus printre rame? Eu am fost!! Depopularea nu este de la tratarea semintelor de rapita inainte de semanat cu NNI. Dar substante pe baza de NNI se folosesc chiar in timpul acesta pulverizate inainte de inflorire. Acum cat lanul de rapita este inca verde vei vedea urmele tractorului in lanul de rapita. Acum se stropeste cu Proteus, Biscaya, Mospilan si altele. Acestea sunt insecticide sistemice care intra efectiv in partile aeriene ale plantei inclusiv in floare.
Sigur depopularea nu o vezi din prima zi (poate doar in cazul lui Proteus), insa este o mare diferenta intre "viata" albinelor la un lan tratat cu substante NNI (sistemice) si cele ce culeg la rapita ce a fost tratata doar cu substante de contact si inofensive fata de albine.

Dan Pașca

Domnu Tinu,sunt convins ca aveti dreptate,eu sunt incepator in ale apiculturii,abia anul asta o sa fie al 3-lea la rapita.Am zis ca la agricultura nu ma pricep,dar sunt receptiv si ma informez in toate partile si nu mai stiu ce sa cred,e clar ca fac mult rau albinelor aceste pesticide sau ce dracu or fi ele, :(  .Deci problema mare sunt tratamentele de suprafata,nu samata tratata ?!   Asta nu stiam,  chiar numai stiucesa zic