Jos

Autor Subiect: PNA 2017-2019  (Citit de 30590 ori)

Offline tinumaftei

• Veteran
  • Mesaje postate: 2225
Re: PNA 2017-2019
« Răspuns #240 : Octombrie 31, 2018, 09:55:50 p.m. »

Intr-adevar lucrurile nu sunt asa de simple si trebuie analizate temeinic. Spun asta deoarece o subventie pe familie va face pe multi sa tina cat mai multe familii, oricat de mici ar fi. Ori acele familii slabe vor fi cele mai expuse la boli si, prin furtisag, sursa de imbolnavire pentru alte stupine.
Sint fermieri care se multumesc doar cu subventia + particulari cu terenuri ,cu cit e mai mare ajutoru creste si delasarea , nepasarea . astea sint cele mai sigure terenuri pentru pastoral ai de toate la F.S.
Asta e o gândire foarte simplista și străvezie de invidie.
Oricine are un dinte împotriva cuiva care primește un ajutor de vreun fel, are o mare problema de moralitate.
Cu scuze

Online NYK74

• Full Member
  • Mesaje postate: 722
  • Italy-Palagano, ROMANIA-BOTOSANI
« Răspuns #241 : Noiembrie 01, 2018, 01:35:37 p.m. »
Auzi nenea,vezi că încurci marfa cu ambalaju,nu frumos la tine,nu bun cînd prostia dă pe din- afară.
Tu nu te vaiețj,te văicărești doar.Faptul că trăiești din apicultură e alegerea ta,nu a mea,Rezumatul este,ești capabil să schimbi ceva în faptul că procesatorul plătește prost kg miere.Dacã nu,atunci pe burtă că apai mică.
:hippo:
Cinste mie!
Bine ca atunci când ții o hârtie de 10 lei in mâna, nu începi sa te tragi de șireturi cu Mugur Isarescu!
Asta e!
[/quote]
Tinule,important că nu uiți faptul că: atunci cînd nu poți," pe burtă că apa este mică". :nudie:

Offline ionel07196555

• Full Member
  • Mesaje postate: 802
« Răspuns #242 : Noiembrie 03, 2018, 08:07:26 a.m. »

Intr-adevar lucrurile nu sunt asa de simple si trebuie analizate temeinic. Spun asta deoarece o subventie pe familie va face pe multi sa tina cat mai multe familii, oricat de mici ar fi. Ori acele familii slabe vor fi cele mai expuse la boli si, prin furtisag, sursa de imbolnavire pentru alte stupine.
Sint fermieri care se multumesc doar cu subventia + particulari cu terenuri ,cu cit e mai mare ajutoru creste si delasarea , nepasarea . astea sint cele mai sigure terenuri pentru pastoral ai de toate la F.S.
Asta e o gândire foarte simplista și străvezie de invidie.
Oricine are un dinte împotriva cuiva care primește un ajutor de vreun fel, are o mare problema de moralitate.
Cu scuze
Daca va referiti la mine este adevarat in speta de mai sus am o gindire simplista .
  Moralitatea + Bani din experienta mea nu au facut casa buna .
Nu ma intereseaza decit cum as putea sa fac si eu ce a facut altu ca sa cistig.

Offline ionel07196555

• Full Member
  • Mesaje postate: 802
« Răspuns #243 : Noiembrie 03, 2018, 08:18:09 a.m. »
In 8 ani nu am avut o regina in mana de la ICDA.  ^:)^

Eu am comandat si avut avut matci de la ICDA sa-mi pun si in cap. In iunie-iulie astepti 2 sau 3 saptamani daca nu ai facut programare din timp. Daca comanzi cu 1 luna inainte nu sunt probleme.
Anul asta nu am mai luat ca nu m-a mai interesat PNA si am preferat sa-mi fac eu matci in stupina.

PS: eu sunt din Bucuresti si le ridicm direct de la institut.
Daca 3 ture sau 3 ani la rind esti aminat si prostit ai mai incerca sa mai comanzi vro data [ macar la misto ]
Daca am dat pe 3 regine 946 Lei cu document de banka crezi ca ma interesa ca bag 12 litri de motorina sa ridic 2 > 20 de regine de la ICDA ? 
Programare am facuto din aprilie pentru iunie dar era bine venite ORCIND.

Sus