PNA 2017-2019

Creat de gore, Februarie 29, 2016, 06:45:37 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: ionel07196555 din Octombrie 30, 2018, 06:33:03 PM
Citat din: stefan1 din Octombrie 25, 2018, 09:47:27 PM

Intr-adevar lucrurile nu sunt asa de simple si trebuie analizate temeinic. Spun asta deoarece o subventie pe familie va face pe multi sa tina cat mai multe familii, oricat de mici ar fi. Ori acele familii slabe vor fi cele mai expuse la boli si, prin furtisag, sursa de imbolnavire pentru alte stupine.
Sint fermieri care se multumesc doar cu subventia + particulari cu terenuri ,cu cit e mai mare ajutoru creste si delasarea , nepasarea . astea sint cele mai sigure terenuri pentru pastoral ai de toate la F.S.
Asta e o gândire foarte simplista și străvezie de invidie.
Oricine are un dinte împotriva cuiva care primește un ajutor de vreun fel, are o mare problema de moralitate.
Cu scuze

NYK74

Citat din: tinumaftei din Octombrie 31, 2018, 09:51:53 PM
Citat din: NYK74 din Octombrie 26, 2018, 10:04:46 PM
Auzi nenea,vezi că încurci marfa cu ambalaju,nu frumos la tine,nu bun cînd prostia dă pe din- afară.
Tu nu te vaiețj,te văicărești doar.Faptul că trăiești din apicultură e alegerea ta,nu a mea,Rezumatul este,ești capabil să schimbi ceva în faptul că procesatorul plătește prost kg miere.Dacã nu,atunci pe burtă că apai mică.
:hippo:
Cinste mie!
Bine ca atunci când ții o hârtie de 10 lei in mâna, nu începi sa te tragi de șireturi cu Mugur Isarescu!
Asta e!
[/quote]
Tinule,important că nu uiți faptul că: atunci cînd nu poți," pe burtă că apa este mică". :nudie:

ionel07196555

Citat din: tinumaftei din Octombrie 31, 2018, 09:55:50 PM
Citat din: ionel07196555 din Octombrie 30, 2018, 06:33:03 PM
Citat din: stefan1 din Octombrie 25, 2018, 09:47:27 PM

Intr-adevar lucrurile nu sunt asa de simple si trebuie analizate temeinic. Spun asta deoarece o subventie pe familie va face pe multi sa tina cat mai multe familii, oricat de mici ar fi. Ori acele familii slabe vor fi cele mai expuse la boli si, prin furtisag, sursa de imbolnavire pentru alte stupine.
Sint fermieri care se multumesc doar cu subventia + particulari cu terenuri ,cu cit e mai mare ajutoru creste si delasarea , nepasarea . astea sint cele mai sigure terenuri pentru pastoral ai de toate la F.S.
Asta e o gândire foarte simplista și străvezie de invidie.
Oricine are un dinte împotriva cuiva care primește un ajutor de vreun fel, are o mare problema de moralitate.
Cu scuze
Daca va referiti la mine este adevarat in speta de mai sus am o gindire simplista .
  Moralitatea + Bani din experienta mea nu au facut casa buna .
Nu ma intereseaza decit cum as putea sa fac si eu ce a facut altu ca sa cistig.

ionel07196555

Citat din: MOTANUL din Octombrie 31, 2018, 09:53:22 PM
Citat din: ionel07196555 din Octombrie 30, 2018, 06:25:39 PM
In 8 ani nu am avut o regina in mana de la ICDA.  ^:)^

Eu am comandat si avut avut matci de la ICDA sa-mi pun si in cap. In iunie-iulie astepti 2 sau 3 saptamani daca nu ai facut programare din timp. Daca comanzi cu 1 luna inainte nu sunt probleme.
Anul asta nu am mai luat ca nu m-a mai interesat PNA si am preferat sa-mi fac eu matci in stupina.

PS: eu sunt din Bucuresti si le ridicm direct de la institut.
Daca 3 ture sau 3 ani la rind esti aminat si prostit ai mai incerca sa mai comanzi vro data [ macar la misto ]
Daca am dat pe 3 regine 946 Lei cu document de banka crezi ca ma interesa ca bag 12 litri de motorina sa ridic 2 > 20 de regine de la ICDA ? 
Programare am facuto din aprilie pentru iunie dar era bine venite ORCIND.

viorel55

      Uitati ce prevede Regulamentul U.E nr. 1368/06-08-2015 :
"CAPITOLUL 5
NORME PRIVIND NOTIFICĂRILE ȘI PUBLICAREA
Articolul 10
Raportul anual de punere în aplicare
(1) Începând din 2018, până la data de 15 martie a fiecărui an, statele membre participante notifică Comisiei un
raport anual de punere în aplicare privind aplicarea programului național apicol în cursul anului apicol anterior.
(2) Raportul anual de punere în aplicare include următoarele elemente:
(a) un rezumat al cheltuielilor efectuate în euro în cursul anului apicol, defalcate în funcție de măsură;
(b) rezultatele pe baza indicatorilor de performanță selectați pentru fiecare măsură pusă în aplicare. "
   
    Voi face tot posibilul (eu,persoana fizica)ca rezultatele  inregistrate de PNA pe 2017 si 2018 sa fie cunoscute de cat mai multi europarlamentari romani,pentru ca din situatiile pe care le vor raporta oficialitatile romane pana la 15 martie (asa cum sunt obligate conform textului de  mai sus) nu se va intelege  mare lucru.Vreau sa se stie ca in 2017  pentru achizitia de material biologic de la 266 stupine  s-au cheltuit 66%  din suma alocata,iar in 2018  s-a cheltuit 75% pentru achizitia de material biologic de la 349 stupine.
    Aceste" performante" au fost favorizate de  MADR (prin ANZ) care au ADAUGAT  LA LEGE ,procedeu ilegal Concret  au adaugat sintagma " SI/SAU FAMILII DE ALBINE " in  Capitolul D-Masuri de asistenta pt. repopularea septelului...-Conditii de eligibilitate,pct 2"achiziţionarea mătcilor şi/sau a familiilor de albine trebuie să se facă începând din data
de 15 martie a fiecărui an
din stupine de multiplicare şi de elită şi este condiţionată de achiziţia de medicamente
pentru tratarea acestora de varooză;"
In Legea 383/2013 modificata "art. 6 alin (3) Producerea pentru comercializare a mătcilor poate fi realizată doar de
stupine de multiplicare şi de elită, autorizate în acest scop, conform prevederilor
legislaţiei în vigoare".    Observati ca legea  prevede ca numai matcile  pot fi produse pentru comercializare de catre stupine de multiplicare si de elita. Cei de la ANZ ,cu de la ei putere au introdus in acea categorie si familiile de albine,deturnand astfel majoritatea fondurilor alocate catre un grup restrans,privilegiat....

viorel55

       Am expus cele de mai sus pe acest forum "prieten"al sindicatului.
       Sunt curios daca SAR are interes sa abordeze acest aspect -al ADAUGARII LA LEGE - in sedinta convocata la MADR in ziua de 22 ian. a.c.
       Mai ales acum ,cand au in conducere si un jurist...

dan sebastian

Viorele, e lupta cu morile de vant.
De mai multe ori mi-am spus parerea referitoare la cei care primesc acesti bani. Impartirea fondurilor disponibile la nr de familii, ar fi cea mai simpla metoda de a ajunge banii si la apicultorii de rand. (ec. 14 milioane euro fonduri 1,4 mil familii de albine, 10 euro per fam ar reveni.
Sunt doar vise, bineinteles !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Closcutz

Citat din: viorel55 din Ianuarie 17, 2019, 12:27:32 PM
      Uitati ce prevede Regulamentul U.E nr. 1368/06-08-2015 :
"CAPITOLUL 5
NORME PRIVIND NOTIFICĂRILE ȘI PUBLICAREA
Articolul 10
Raportul anual de punere în aplicare
(1) Începând din 2018, până la data de 15 martie a fiecărui an, statele membre participante notifică Comisiei un
raport anual de punere în aplicare privind aplicarea programului național apicol în cursul anului apicol anterior.
(2) Raportul anual de punere în aplicare include următoarele elemente:
(a) un rezumat al cheltuielilor efectuate în euro în cursul anului apicol, defalcate în funcție de măsură;
(b) rezultatele pe baza indicatorilor de performanță selectați pentru fiecare măsură pusă în aplicare. "
   
    Voi face tot posibilul (eu,persoana fizica)ca rezultatele  inregistrate de PNA pe 2017 si 2018 sa fie cunoscute de cat mai multi europarlamentari romani,pentru ca din situatiile pe care le vor raporta oficialitatile romane pana la 15 martie (asa cum sunt obligate conform textului de  mai sus) nu se va intelege  mare lucru.Vreau sa se stie ca in 2017  pentru achizitia de material biologic de la 266 stupine  s-au cheltuit 66%  din suma alocata,iar in 2018  s-a cheltuit 75% pentru achizitia de material biologic de la 349 stupine.
    Aceste" performante" au fost favorizate de  MADR (prin ANZ) care au ADAUGAT  LA LEGE ,procedeu ilegal Concret  au adaugat sintagma " SI/SAU FAMILII DE ALBINE " in  Capitolul D-Masuri de asistenta pt. repopularea septelului...-Conditii de eligibilitate,pct 2"achiziţionarea mătcilor şi/sau a familiilor de albine trebuie să se facă începând din data
de 15 martie a fiecărui an
din stupine de multiplicare şi de elită şi este condiţionată de achiziţia de medicamente
pentru tratarea acestora de varooză;"
In Legea 383/2013 modificata "art. 6 alin (3) Producerea pentru comercializare a mătcilor poate fi realizată doar de
stupine de multiplicare şi de elită, autorizate în acest scop, conform prevederilor
legislaţiei în vigoare".    Observati ca legea  prevede ca numai matcile  pot fi produse pentru comercializare de catre stupine de multiplicare si de elita. Cei de la ANZ ,cu de la ei putere au introdus in acea categorie si familiile de albine,deturnand astfel majoritatea fondurilor alocate catre un grup restrans,privilegiat....
Ăștia care nu avem familii de elita or fi familii ,,păduchioase" iar mătcile și roii noștri or fi puriciosi! Fir-ar mafioții naibii că li se rupe de apicultori și de albine! Numai la matrapazlâcuri sunt ,,de elită"!

romikele

Citat din: viorel55 din Ianuarie 17, 2019, 12:34:49 PM
       Am expus cele de mai sus pe acest forum "prieten"al sindicatului.
       Sunt curios daca SAR are interes sa abordeze acest aspect -al ADAUGARII LA LEGE - in sedinta convocata la MADR in ziua de 22 ian. a.c.
       Mai ales acum ,cand au in conducere si un jurist...
Din ghilimelele de la prieten intelegem ca sunteti in alta barca.
Evident ca SAR are interes sa abordeze TOATE subiectele legate de lezarea interesului apicultorilor.
Doar ca, asa cum prevede legea si statutul, nu poate reprezenta DECAT interesele membrilor sai... asta pentru lamurirea celor care afirma ca SAR discuta in numele dar fara acceptul lor.

viorel55

 Romikele a scris:
"Doar ca, asa cum prevede legea si statutul, nu poate reprezenta DECAT interesele membrilor sai... asta pentru lamurirea celor care afirma ca SAR discuta in numele dar fara acceptul lor."

Sa inteleg prin aceasta explicatie ca toti membrii sindicatului sunt stupine de multiplicare si cele spuse  de mine mai sus ar contraveni intereselor  lor?

romikele

Aveti obiceiul sa intelegeti deformat totul, toti apicultorii sunt interesati de stupini de multiplicare, de unde sa-si procure material biologic autorizat.

viorel55

La o asa explicatie  va raspund si eu : Cred ca  intelegeti gresit  interesele apicultorilor ...(asta ca sa fiu elegant in exprimare)

romikele

Nu aveti cum si de unde sa intelegeti ce intelegem noi, nu sunteti membru SAR  :wink:

viorel55

 Corect ! 
Credeti ca cineva a crezut pana acum  ca as fi membru SAR ?

romikele