PNA 2017-2019

Creat de gore, Februarie 29, 2016, 06:45:37 PM

« precedentul - următorul »

Apisioan

Daca aveti acces la draft incarcati_l aici sa citim si noi...

romikele

Citat din: Apisioan din Martie 22, 2018, 05:09:13 PM
Daca aveti acces la draft incarcati_l aici sa citim si noi...
Nu are rost, e un format de lucru, pe hartie. Va apare in curand HG-ul, pana atunci putem discuta anumite aspecte de interes.
Nu e exclus sa apara modificari de ultim moment, asa cum am fost obisnuiti.


Apisioan

Cred  ca trebuia sa apara forma finala...sau inca nu?

Apisioan

Stimate Domn Romikele luminati_ne, va rugam :paște:

romikele

Citat din: Apisioan din Aprilie 13, 2018, 01:05:33 PM
Stimate Domn Romikele luminati_ne, va rugam :paște:
Urmărește AICI când apare Anul 2018.

MOTANUL

Eu nu mai sunt in nicio asociatie - dar cei care mai participa la discutii au ridicat problema lipsei de tratament activ pentru nosemoza?

Adica daca deja au albinele diaree (cum am patit eu in primavara cand au ajuns albinele la mierea de mana) au murit absolut toate albinele tratate cu protofil.
Oricum pe Protofil scrie clar ca se administreaza doar preventiv (adica nici producatorul nu are pretentia ca ar fi bun pentru tratament).

Asa cum pentru varooa sunt cateva zeci de variante (si romanesti si straine si mai ieftine si  mai scumpe) - ar trebui si la nosemoza sa fie minim unul care sa si trateze nosema + protofilul care are doar rol profilactic.
De mult am vrut sa scriu si am tot amanat...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0


romikele


romikele

Atașat găsiți comunicarea pentru deplasarea în pastoral deoarece pentru achiziția de cutii "... apicultorii trebuie să deţină comunicarea pentru deplasare în pastoral, avizată şi datată de către consiliul local/primărie, iar achiziţia să se facă ulterior datei de deplasare în pastoral".
Aceasta se va întocmi în 2 exemplare, unul pentru primărie și unul pentru solicitant.

Eugen B

Cand am facut comunicari anul asta la salcam nu era modelul nou de comunicare. Sunt valabile cele vechi? De la tei trec pe astea noi

romikele

Important e sa aibe nr. si stampila cu semnatura de la primarie.

Eugen B


mirea-daniell

Buna ziua,
As dori si eu sa stiu cat protofil poate fi achizitionat pentru 100 familii de albine astfel incat  sa poata fi decontat prin pna 2018. In ghid se spune ca se poate achizitiona conform prospectului iar pe prospect spune maxim 80 ml pe familie pe sezon. Noi facem un tratament profilactic in august septembrie si mai dam si in turte  in timpul ierni si in stimularea de primavara deci.....sunt in ceata. daca dam in toamna 80 ml , doua  trei turte de 1 kg in iarna cu 40ml/ turta si stimulare in primavara cam 40ml asta ma duce la un necesar de 240 ml pe familie  pe an. Daca poate cineva sa isi dea cu parerea sau cineva care a luat o cantitate maxima si a si fost decontata....

mirea-daniell

chiar nu prezinta interes acest lucru? chiar as dori sa aflu de la cei ce stiu, eventual daca se  doreste pot primi raspunsul si in privat.