PNA 2017-2019

Creat de gore, Februarie 29, 2016, 06:45:37 PM

« precedentul - următorul »

Apisioan

adevarul e ca dintr.o familie se pot face alte doua familii SAU 20 matci, nu SI una si alta...

MOTANUL

#166
Am facut eu in primul meu an de apicultura dintr-o familie 3. Si toate 3 au trecut iarna.
Pe una singura am ajutat-o cu 2 rame cu puiet capacit din alta parte ca era prea firava undeva in toamna.

Eu zic ca daca ai baza melifera buna, nu trambalezi cutiile in pastoral nu e o problema.

La Cernica nu am conditii sa fac dintr-o familie nici macar doua - daramite trei. Pentru ca zona melifera e mai proasta. La Snagov pana sa vina zapada era plin de flori in curte si sunt sigur ca si in padure e plin de flori - la Cernica aproape nimic.

Adica pierd 2-3 saptamani primavara si minim 2 luni toamna - atat de cules cat si de dezvoltare a familiei.

Am pus poze pe topicul meu cu polen adus in noiembrie cat am avut stupi la Snagov. La Cernica de la sfarsitul lui August se cam pune stop-joc la cules. (si in astea 2 luni fara cules familia se reduce considerabil).

Sunt multi factori care avantajeaza sau dezavantajeaza dezvoltarea (eu aici am scos in evidenta unul singur).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Citat din: Apisioan din Martie 19, 2018, 09:45:58 AM
adevarul e ca dintr.o familie se pot face alte doua familii SAU 20 matci, nu SI una si alta...
Corect, cu mentiunea ca cifrele sunt arbitrare, impuse de ANZ.
Realitatea e ca se pot face mai multe, in anumite conditii.
Alea sunt valori valabile pentru amatori.

Apisioan

#168
Lasand la o parte achizitiile de familii, suntem in siguranta sa cumparam tratamentele la aceasta data? Daca luam adeverinta ANZ  putem lua tratamente in liniste fara sa ne trezim la vara ca trebuia factura nu stiu cum si nu stiu ce alte modificari...ajutati_ne sa nu gresim, de dragul :bzz:

romikele

Conform ghidului actual, se poate obtine adeverinta de la OJZ si apoi achizitiona tratamentele ca si anul trecut.

Pentru siguranta, voi face o intrebare la MADR si ANZ si voi reveni cu informatiile...

Apisioan

Va multumim ca va implicati sa ne ajutati. Vorbind sincer vi se pare serioasa treaba asta, sa nu fie o siguranta minima cand vrei sa faci ceva? Daca e ghidul pe trei ani sa ramana asa trei ani, nu tot sa fie modificat...

romikele

Noi asta am susținut, odată adoptat să fie și asumat... dar la noi, ca la nimeni!
Oricum, nu sunt modificări importante, mai bine zis ceva clarificări, deși încă apar probleme în exprimare în draft.
Exemplu: " ... În cazul apicultorilor care dețin sub 75(inclusiv) familii de albine;"
Dacă e SUB, cum poate fi INCLUSIV? Poate s-a dorit PÂNĂ LA 75 INCLUSIV....
Uneori limba română e mai grea ca matematica... :uimit:

Apisioan

Ramane valabil raportul pentru 10 familii o cutie varachet, 2 mavrirol si 1 litru protofil? Multumim!

viorel55

   Pe site-ul madr.ro am gasit publicata(nu rezulta cand) situatia PNA 2017 :
       
            http://www.madr.ro/programul-national-apicol/situatie-pna-2017-2019.html

Este o insiruire a tuturor facturilor  admise la plata ,pe judete,fara a fi precizate si numele persoanelor beneficiare.
Din aceasta situatie nu se poate trage nici o concluzie, NICI MACAR NUMARUL DE PERSOANE CARE AU ACCESAT IN FIECARE JUDET.
E praf in ochii nostrii,sa nu stim cine a primit in mod concret ajutor din banii publici....
Sa vedem daca vor publica(asa cum au promis) lista  cu materialul biologic valorificat de fiecare stupina de multiplicare...

tinumaftei


romikele

Citat din: Apisioan din Martie 20, 2018, 10:36:57 AM
Ramane valabil raportul pentru 10 familii o cutie varachet, 2 mavrirol si 1 litru protofil? Multumim!
Administrarea se face conform prospectului.

Apisioan

      s.a discutat despre faptul ca cei cu 10 familii pot deconta acelasi numar de familii ca si cei cu 200. Se doreste schimbarea procentului de achizitie familii albine? Sunt apicultori care se inscriu la familii, platesc avans si se trezesc ca le i.a banca casa pentru ca nu.si primesc banii pe familii inapoi. Domnule Romica ajutati.ne, va rugam frumos!

romikele

Sa clarificam cum e cu achizitia familiilor de albine:
- cei care detin până la 75 de stupi(inclusiv),  pot achizitiona maxim 75 familii de albine(inclusiv) si maxim 40% matci;
- cei care detin peste 75 de stupi(incepand cu 76), pot achizitiona un numar maxim de familii de albine egal cu 40% din familiile detinute, dar nu mai mult de 100 buc. si un numar maxim de matci egal de asemeni cu 40% din efectivul detinut, dar nu mai mult de 100 buc.

Pentru toate familiile achizitionate, inclusiv cele detinute, se achizitioneaza tratamente, astfel:
Obligatoriu pentru varooza, maxim 3 produse, in cantitatile rezultate din prospect, pentru tratarea unei familii, inmultit cu numarul total de familii rezultat dupa achizitii.
Optional, se pot achizitiona maxim 3 produse pentru tratarea nosemozei, in aceleasi conditii din prospect privind cantitatile.

Se va intocmi un calendar al tratamentelor, din care sa reiasa luna in care s-au facut tratamentele, numarul acestora si produsele folosite.

Apisioan

La familii ramane asa si anul acesta? Oare nu cumva se va modifica? Iertati.ma pentru insistenta...

romikele

Am compilat din draftul pentru 2018