PNA 2017-2019

Creat de gore, Februarie 29, 2016, 06:45:37 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: mmacreanu din Octombrie 26, 2017, 10:30:43 PM
Citat din: tinumaftei din Octombrie 26, 2017, 12:50:34 AM
Citat din: viorel55 din Octombrie 25, 2017, 10:59:41 AM
Citat din: tinumaftei din Octombrie 24, 2017, 11:50:31 PM
Pai asta v-am întrebat eu?

Extras din HG 443/2017 privind PNA :

"Condiții de eligibilitate:

1. apicultorul trebuie să aibă pregătire în domeniul apiculturii;

2. achiziționarea mătcilor și/sau a familiilor de albine trebuie să se facă începând din data de 15 martie a fiecărui an din stupine de multiplicare și de elită și este condiționată de achiziția de medicamente pentru tratarea acestora de varooză;

3. în cazul apiculturii ecologice achiziționarea mătcilor și/sau a familiilor de albine să se facă începând din data de 15 martie a fiecărui an din stupine de multiplicare și de elită înregistrate la direcția pentru agricultură județeană privind producția ecologică;

4. familiile de albine achiziționate prin Program nu se unifică cu familiile de albine deținute de apicultor;"


Acum intelegeti  ca stiu ce spun ?
Media de 264,97 fam./stupina de multiplicare vi se pare corecta ?/
Dar,.... in afara de factura nu se cerea nici un act justificativ!! Spre comparație, la achiziția de mărci se cerea document justificativ!!
Degeaba avem in ghid text, funcționarul pune bifa pe factura și zice ca este ok solicitarea!!!!
Stiu ca au fost multe cereri pentru familii de albine achiziționate din stupine fără acreditare ca stupine de multiplicare, însă nu stiu cum au fost tratate de APIA.
Din punctul meu de vedere, având in vedere faptul cum era concepută cererea, funcționarul APIA putea sa dea ok și pentru o factura care nu venea de la o stupina de multiplicare. De aici, consecință celor 70.000 de familii!!!!

v-ati dus cu factura si v-au bagat in PNA fara:
pentru matci: declaratie de conformitate si certificat de origine
pentru familii: autorizatie sanitar veterinara, autorizare pentru stupina de multiplicare de la ANARZ, proces verbal cu numerele atribuite

de ce vorbiti fara sa treceti prin astea?
Ma refer doar la Familii de albine si nu ma matci!
In formularul tip din cerere era mentionata undeva obligatia de a prezenta vreunul din documentele enumerate de dumneavoastra?

romikele

Inspectorul APIA care verifica dosarul poate cere orice document considera necesar, chiar daca acesta nu este trecut in cererea tip.

mmacreanu


[/quote]
Ma refer doar la Familii de albine si nu ma matci!
In formularul tip din cerere era mentionata undeva obligatia de a prezenta vreunul din documentele enumerate de dumneavoastra?
[/quote]

nu apare in cerere dar au fost cerute la APIA
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

tinumaftei

Citat din: romikele din Octombrie 27, 2017, 07:45:49 PM
Inspectorul APIA care verifica dosarul poate cere orice document considera necesar, chiar daca acesta nu este trecut in cererea tip.
Da, inspectorul poate solicita documente suplimentare ale beneficiarului. Furnizorul este un tert. Beneficiarul nu mai poate apela dupa cumpararea si achitarea produsului decat la bunavointa vanzatorului, pentru a-i solicita ulterior vreun act.
Chiar si cu motivatia aceasta, nu avem garantia ca pentru familiile de albine decontate prin program au fost respectate criteriile din cererea de finantare, ca acestea sa provina din stupine de multiplicare.
Este aproape aberant ca vreo 300 de stupine au vandut aproape 70.000, asta in conditiile in care cele mai multe dintre ele sunt inregistrate ca stupine de multiplicare cu elective de 50 de familii, iar unele dintre ele nu au vandut decat regine!

romikele

Din cate stiu vectorul fiscal al vanzatorului este verificat in sistem si orice neconcordanta cu realitatea poate fi semnalata cu promptitudine.
Fie sistemul n-a functionat corespunzator, fie nu s-a implementat verificarea ca vanzatorul de material biologic sa fie in lista stupinelor acreditate ANZ, ori si-a bagat Aghiuță coada... :D

mmacreanu

ca sa va linisteasca pe toti si ca sa se elimine suspiciunile incercate mai jos ... APIA solicita adeverinta de la ANZ cu nr de stupi pregatiti pentru iernare (pentru cei care au achizitionat familii de albine prin PNA)
Asadar .... sa nu va mai fie frica de fraudare :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

stefan1

  M-am linistit. Acum sigur romanul nu mai poate face smecherii!   :rotfl:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

viorel55

 Interviu cu Directorul General al ANZ


https://www.youtube.com/watch?v=qDc3X29eUdM



Ce ne-am face noi fara ANZ ??
Vedeti,ei au propus si " Mierea  in scoli".....

kiloz

Ce legatura are ANZ cu toate despre ce a fost vorba?
Exact ce legatura este intre .p.... lui Marie cu palarie sau p... cu prefectura!  ))/
Sa fii drept si scrie adevarul.

mmacreanu

e putin neinformat, nu a citit PNA nici macar odata!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

nicolae13

Cum arata adeverinta care trebuie depusa la Apia cu numarul familiilor intrate la iernat?

tinumaftei

Adeverinta o iei de la ANZ. Dupa ce o iei vezi cum arata!

MOTANUL

Ce acte trebuie intocmite pentru PNA? inainte de a solicita facturi pentru:
- hrana (turta proteica si energetica)
- protofil (medicament)

La momentul asta am adeverinta de la primarie din 2018 si ANZ vechi - 2015 daca nu ma inseala memoria.

As vrea pe parcursul anului sa cumpar la un moment dat acid formic si varachet.

Nu stiu practic ce medicamente sunt aprobate (circula anul trecut o lista in care erau cateva medicamente si parca si hrana...).
Dar erau si multe discutii pe langa - ce a ramas scris si e valabil si in 2018?

Multumesc.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Vom sti exact la aparitia ghidului cu normele de aplicare pe 2018.
In principiu trebuie mai intai cod stupina, adeverinta OJZ cu nr. de stupi iesiti de la iernat, abia apoi achizitiile, cu mentiunea ca materialul biologic se va achizitiona dupa data de 15 martie.
Cine nu are cod de fermier, de la APIA, va solicita acest cod.

A se citi Ghidul PNA: http://www.apia.org.ro/files/pages_files/Ghidul_PNA_2017_editia_II.pdf