PNA 2017-2019

Creat de gore, Februarie 29, 2016, 06:45:37 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: mmacreanu din Octombrie 14, 2017, 08:22:37 PM
Citat din: ionel07196555 din Octombrie 14, 2017, 06:01:12 PM
Citat din: Mihai Sergiu din Octombrie 13, 2017, 03:44:20 PM
Decont pna
Daca accesau dublu numaru de apicultori cam cit ar fi venit pe produs ?

daca!! sunt sigur ca cine a putut si a fost eligibil a accesat, de unde sa se dubleze?
Nu fi arat de sigur..
Din "apicultorii" care au accesat probabil 30-35% sunt apicultori in realitate. Restul sunt dosare eligibile!!

mmacreanu

atat timp cat apicultorii adevarati sunt lasi si nu au chef sa treaca prin DSV/ANARZ/primarie stupii, lucrurile asa vor sta, cum presupuneti dvs!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dinupaltinis

Citat din: mmacreanu din Octombrie 14, 2017, 08:57:42 PM
atat timp cat apicultorii adevarati sunt lasi si nu au chef sa treaca prin DSV/ANARZ/primarie stupii, lucrurile asa vor sta, cum presupuneti dvs!
[/quote
Să nu mai faci pe nimeni ,,laş". Apicultorii adevăraţi,sunt oameni verticali si cu un pic de demnitate care îşi vad de albine fără să ceară la nimeni nimic, care nu aleargă după pomeni de la stat, gen PNA sau minimis şi care nu stau cu mîna întinsă pe la toate uşile.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

filip

#93
Citat din: dinupaltinis din Octombrie 15, 2017, 11:27:10 AM
Citat din: mmacreanu din Octombrie 14, 2017, 08:57:42 PM
atat timp cat apicultorii adevarati sunt lasi si nu au chef sa treaca prin DSV/ANARZ/primarie stupii, lucrurile asa vor sta, cum presupuneti dvs!
[/quote
Să nu mai faci pe nimeni ,,laş". Apicultorii adevăraţi,sunt oameni verticali si cu un pic de demnitate care îşi vad de albine fără să ceară la nimeni nimic, care nu aleargă după pomeni de la stat, gen PNA sau minimis şi care nu stau cu mîna întinsă pe la toate uşile.
De multe ori actele pentru decontarea PNA pe medicamente costa mai mult decat medicamentele.
In alta ordine de idei eu am cumparat soclu+corp Dadant 1/1 cu 50 lei,corp 3/4 Dadant-25 lei.....
Fiecare apicultor face calcule.........eu nu am accesat PNA decat in primul an.In anul urmator a aparut o problema cu factura nu a fost cumparata prin magazinul ACA.De atunci am renuntat si la ACA si la PNA.
Acum magazinele aca sunt fericite ........au reusit performanta ca tot mai putini apicultori sa le treaca pragul.
Aceiasi reteta e aplicata la virgula si de ICDA.Reteta falimentului. :D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Benone

Atat tipm cat eu am stupii declarati peste tot, platesc impozit si taxe unde e cazu. Nu poate sa-mi spuna nimeni ca a deconta tratamente si alte cheltuieli prin pna, insramna cerseala. Asa am zis si eu cu ceva ani in urma ca varachetul e scump si greoi de tratat, fac doar taktik. Si am luat-o in barba. Deci mai bine dau 20 mil iau tratamente bune, le decontez si ce e cel mai important am stupi tari.

mmacreanu

PNA nu este cerseala!!! se vede mentalitatea apicultorilor adevarati.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

filip

Citat din: mmacreanu din Octombrie 15, 2017, 07:44:14 PM
PNA nu este cerseala!!! se vede mentalitatea apicultorilor adevarati.
Nu e cerseala,e o porcarie cu dedicatie. :D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

roi_ag

Citat din: filip din Octombrie 15, 2017, 11:49:34 AM
De multe ori actele pentru decontarea PNA pe medicamente costa mai mult decat medicamentele.
Crezi că 10 copii xerox costă așa de mult?

filip

#98
Citat din: roi_ag din Octombrie 15, 2017, 08:53:37 PM
Citat din: filip din Octombrie 15, 2017, 11:49:34 AM
De multe ori actele pentru decontarea PNA pe medicamente costa mai mult decat medicamentele.
Crezi că 10 copii xerox costă așa de mult?
Drumul pana la APIA ori pana la Asociatie costa cat tratamentul.
Anul asta multumim sarbilor si altor popoare pentru tratament,au salvat apicultura romaneasca.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ionel07196555

Citat din: roi_ag din Octombrie 15, 2017, 08:53:37 PM
Citat din: filip din Octombrie 15, 2017, 11:49:34 AM
De multe ori actele pentru decontarea PNA pe medicamente costa mai mult decat medicamentele.
Crezi că 10 copii xerox costă așa de mult?
Acum daca ar fi doar 10 >20 de copii asi face naveta zilnic dar materialu din spate cam trebue [ as duce pentru 500 de stup decont ]

roi_ag

Citat din: filip din Octombrie 15, 2017, 09:11:06 PM
Drumul pana la APIA ori pana la Asociatie costa cat tratamentul.
Cu asociația nu mai ai treabă, la APIA da, acum nu oi vrea să ți le aducă cineva acasă pe moca. Fiecare își face calculele.

roi_ag

Citat din: Mihai Sergiu din Octombrie 13, 2017, 03:44:20 PM
Decont pna
În tabelul ăsta văd că s-au decontat și medicamente străine.

mmacreanu

Citat din: roi_ag din Octombrie 15, 2017, 10:00:59 PM
Citat din: Mihai Sergiu din Octombrie 13, 2017, 03:44:20 PM
Decont pna
În tabelul ăsta văd că s-au decontat și medicamente străine.

a fost data lista de medicamente acceptate pentru PNA ... pentru apicultura conventionala sau bio
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

kiloz

O fii facut cineva un calcul,medicamentele decontate fata de familii de albine detinute de apicultori cei care au accesat programul, la ce volum iese per familie?
Sa fii drept si scrie adevarul.

mmacreanu

Citat din: kiloz din Octombrie 22, 2017, 09:03:37 PM
O fii facut cineva un calcul,medicamentele decontate fata de familii de albine detinute de apicultori cei care au accesat programul, la ce volum iese per familie?

ce calcul ai vrea sa faci? in momentul cand faci cererea pt PNA se ia medicamente si pentru numarul de familii de albine detinute si pentru cele cumparate (daca este cazul)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.