PNA 2017-2019

Creat de gore, Februarie 29, 2016, 06:45:37 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: viorel55 din Septembrie 15, 2017, 06:38:56 PM
Probabil ca multi dintre d-v ati auzit azi dimineata la radio Romania Actualitati pe d-l Fetea de la ACA spunand ca in acest an PNA-ul a fost accesat  de un numar de apicultori mai mare cu 30% fata de anul trecut.
Ori nu este informat corect .ori incurca niste cifre....dar REALITATEA este urmatoarea;

    -au accesat PNA 2017 cca 4600 apicultori,mai putini ca anul trecut( in 2016=4851; in 2015=5903);
    -s-au depus facturi in valoare de cca 44 mil. lei,iar suma alocata este de 32,5 mil. lei-deci si in acest an sumele de plata vor fi diminuate la fiecare produs cumparat.
Foarte ciudat!!
Dar aceste date sunt publice la aceasta ora?

viorel55

Citat din: viorel55 din Septembrie 15, 2017, 06:38:56 PM
Probabil ca multi dintre d-v ati auzit azi dimineata la radio Romania Actualitati pe d-l Fetea de la ACA spunand ca in acest an PNA-ul a fost accesat  de un numar de apicultori mai mare cu 30% fata de anul trecut.
Ori nu este informat corect .ori incurca niste cifre....dar REALITATEA este urmatoarea;

    -au accesat PNA 2017 cca 4600 apicultori,mai putini ca anul trecut( in 2016=4851; in 2015=5903);
    -s-au depus facturi in valoare de cca 44 mil. lei,iar suma alocata este de 32,5 mil. lei-deci si in acest an sumele de plata vor fi diminuate la fiecare produs cumparat.

Exact ce va spuneam mai sus,au preluat si altii inclusiv seful ANZ care dupa cum se vede este tare"patruns" de problemele apiculturii,dar refuza orice discutie pe tema selectiei si ameliorarii,acolo unde ar fi normal si LEGAL sa se implice.


http://agroromania.manager.ro/articole/subventii/apia-cererile-de-finantare-in-cadrul-programului-national-apicol-depsasesc-cu-41-la-suta-plafonul-admis-23929.html

filip

Eu ma bucur cand vad asemenea stiri.
Prea unflau unii preturile doar se deconteaza prin PNA.
Daca scazi TVA-ul si corectia de 40 % +drumurile facute cu depunerea dosarului ,eu sunt mai castigat.
Cine doreste birocratie sa se incoloneze,eu raman un spirit liber :bzz: %%- :bzz:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: viorel55 din Septembrie 20, 2017, 09:45:31 AM
Exact ce va spuneam mai sus,au preluat si altii inclusiv seful ANZ care dupa cum se vede este tare"patruns" de problemele apiculturii,dar refuza orice discutie pe tema selectiei si ameliorarii,acolo unde ar fi normal si LEGAL sa se implice.

Aveti mare dreptate , cat timp nu se pune adevarul pe masa , apicultura romaneasca nu va evolua. Si vinovati pentru ascunderea adevarul sunt numai cei de "sus".

mmacreanu

din cate am inteles eu despre PNA, fondurile nu sunt comune tuturor achizitiilor. inca nu stim unde s-a depasit si este prea devreme sa aprindem pulberea pana nu vedem date concrete!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

tinumaftei

A venit octombrie. Nici o noutate?

kiloz

Mai este pana in data de 15. Trebuie re-redistribuite banii! Nu prea le iese socotelile.  Ca deobicei cel mai probabil lipsesc banii ce ar trebui sa puna guvernul!
Sa fii drept si scrie adevarul.

Cubby

Când am fost la Apus pentru stampila pe facturi mi s-a spus ca pe 16.10.2017 vor fi virați banii de PNA

mmacreanu

se pare ca anul acesta valoarea unei familii de albine decontata prin PNA a fost de ~ 300 ron ... multumitor!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Mihai Sergiu

Decont pna
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Mihai Sergiu

Decizia de plata Apia pe cand trebuie sa ajunga?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

mmacreanu

la mine a venit miercuri 11.10.17 si azi am primit banii!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Benone

Eu nu reusesc sa inteleg. Unde a gasit ala sa cumpere cutii cu 40 lei? Oare a facturat doar manopera?

ionel07196555

Citat din: Mihai Sergiu din Octombrie 13, 2017, 03:44:20 PM
Decont pna
Daca accesau dublu numaru de apicultori cam cit ar fi venit pe produs ?

mmacreanu

Citat din: ionel07196555 din Octombrie 14, 2017, 06:01:12 PM
Citat din: Mihai Sergiu din Octombrie 13, 2017, 03:44:20 PM
Decont pna
Daca accesau dublu numaru de apicultori cam cit ar fi venit pe produs ?

daca!! sunt sigur ca cine a putut si a fost eligibil a accesat, de unde sa se dubleze?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.