PNA 2017-2019

Creat de gore, Februarie 29, 2016, 06:45:37 PM

« precedentul - următorul »

stefyazzurro

#60
Trebuie să-mi fac panoul de identificare zilele astea. Să-l fac după vechile reguli? Cele noi încă nu sunt în vigoare, nu?

Laur24

Dragi colegi, am o intrebare , daca sunt anul 5 de plata la masura 141 , pot accesa PNA 2017 ??

romikele

Citat din: stefyazzurro din Iulie 07, 2017, 10:56:07 PM
Trebuie să-mi fac panoul de identificare zilele astea. Să-l fac după vechile reguli? Cele noi încă nu sunt în vigoare, nu?
Fă-l după regulile vechi, nu va fi greu să-l adaptezi celor noi, când vor fi puse în aplicare.

romikele

Citat din: Laur24 din Iulie 09, 2017, 11:29:17 AM
Dragi colegi, am o intrebare , daca sunt anul 5 de plata la masura 141 , pot accesa PNA 2017 ??
Daca in planul de afaceri la M141 nu ai prevazute achizitii de medicamente, lazi, material biologic si orice altceva e prevazut in PNA, nu sunt probleme, altfel e obligatoriu ca ultima transa sa fie incasata la data solicitarii PNA-ului, confirmata prin adeverinta de la OJFIR.

Eugen B

Am o intrebare, cat se deconteaza prin PNA la o lada. Nu gasesc nici unde cati bani se da pentru asa ceva, defapt nici la altele nu am gasit nimic. As vrea sa imi schim ceva lazi prin PNA

romikele

Nu e o suma fixa, ci in functie de cate solicitari sunt, daca se depaseste suma alocata se deconteaza procent din factura de achizitie, fara tva.
Daca nu se depaseste plafonul, se poate deconta integral, cu conditia sa nu fie un pret exagerat.

Eugen B

Multumesc de raspuns.
Vreau sa imi fac lazi cu caturi de 1/2 reduse. La ce model vreau ajung la maxim 200bucata

romikele


filip

http://agrointel.ro/82534/bani-pentru-apicultori-prin-pna-ce-trebuie-sa-faceti-daca-depuneti-pentru-prima-data-cerere-la-apia/
""Documentele justificative care au legatura cu Programul Național Apicol se vor păstra de către solicitant pe o perioadă de cel puțin 5 ani de la întocmirea acestora. Nerespectarea acestei obligații constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 30.000 lei la 60.000 lei, conform art. 12(1) din .O.G. nr. 24/2010 privind controlul operaţiunilor care fac parte din sistemul de finanţare prin Fondul European de Garantare Agricolă;""
:D
Cine se inghesuie ?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Eu fiind independent de o viata respect aceasta regula fara probleme. Cine este milog si vrea numai pomana i se pare  ceva iesit din comun sa-si tina contabilitatea conform legii.

PS. Dupa 5 ani arhivez documentele astfel incat oricand pot afla rulajul de acum 15 ani.

filip

Citat din: D006 din Iulie 26, 2017, 03:16:40 PM
  Eu fiind independent de o viata respect aceasta regula fara probleme. Cine este milog si vrea numai pomana i se pare  ceva iesit din comun sa-si tina contabilitatea conform legii.

PS. Dupa 5 ani arhivez documentele astfel incat oricand pot afla rulajul de acum 15 ani.
Nu toti sunt asa destepti ca tine.......... :D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

nicolae13

S_a extras esantionui pentru control? Anul trecut dupa doua saptamani deja au inceput controalele...

nicolae13


nicolae13


viorel55

Probabil ca multi dintre d-v ati auzit azi dimineata la radio Romania Actualitati pe d-l Fetea de la ACA spunand ca in acest an PNA-ul a fost accesat  de un numar de apicultori mai mare cu 30% fata de anul trecut.
Ori nu este informat corect .ori incurca niste cifre....dar REALITATEA este urmatoarea;

    -au accesat PNA 2017 cca 4600 apicultori,mai putini ca anul trecut( in 2016=4851; in 2015=5903);
    -s-au depus facturi in valoare de cca 44 mil. lei,iar suma alocata este de 32,5 mil. lei-deci si in acest an sumele de plata vor fi diminuate la fiecare produs cumparat.