PNA 2017-2019

Creat de gore, Februarie 29, 2016, 06:45:37 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Si eu il astept pe cel cu identificarea stupilor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

nicolae13

Oare nu cumva se complica lucrurile cerandu.se cod de la APIA? suma pe fermier depășind 5000euro îl obligă să devină fermier activ și sa.și facă firma...

D006

A aparut ceva in MO ???
  Ghidul de aplicare cand va fi distribuit la APIA ???
  Cred ca este rarat pe anul acesta.

romikele

Citat din: nicolae13 din Iulie 03, 2017, 11:13:58 PM
Oare nu cumva se complica lucrurile cerandu.se cod de la APIA? suma pe fermier depășind 5000euro îl obligă să devină fermier activ și sa.și facă firma...
Nu exagerati, asta e altceva.
Pentru a se putea face platile individual e necesar acest cod.
Apicultorii au dorit sa scape de asociatii, acum cauta noduri in papura.

romikele

Citat din: D006 din Iulie 04, 2017, 12:26:17 PM
A aparut ceva in MO ???
  Ghidul de aplicare cand va fi distribuit la APIA ???
  Cred ca este rarat pe anul acesta.
N-a apărut nimic până acum!
Am solicitat la APIA sa ne spuna cand vor fi disponibile formularele, implicit ghidul de aplicare, pana la Craciun poate primim raspuns!

viorel55

Calmo pacienta !


In urma cu cateva minute a fost publicata H.G.nr.443/30-06-2017 privind PNA 2017-2019 in M.O nr. 516/04-07-2017(vezi pag. 5-10)

http://www.monitoruloficial.ro/emonitornew/emonviewmof.php?fid=MS43NjA0ODUwMTA3NDg4RSszMA=

viorel55

Am citit in fuga si am retinut ca :



-Beneficiarii achizitioneaza INDIVIDUAL,direct sau prin intermediul persoanei imputernicite notarial ajutorul financiar...
-Toti solicitantii trebuie sa detina cod unic de identificare atribuit de APIA;
-Trebuie sa prezentam adeverinta eliberata de ANZ pentru numarul de familii de albine detinute,eliberata INAINTE DE EFECTUAREA ACHIZITIILOR;

-pentru cutii de stupi,poti sa iei 25 % -cei care au minim 75 familii (adica 18 cutii/75 familii);

-Achizitionarea de accesorii apicole:

a)colector de polen si colector de propolis   =25% din numarul familiilor detinute(la fiecare);

b)uscator de polen si incalzitor miere= 75% din pretul de achizitie fara TVA (la fiecare)

romikele


romikele

Citat din: viorel55 din Iulie 04, 2017, 04:11:50 PM
Calmo pacienta !


In urma cu cateva minute a fost publicata H.G.nr.443/30-06-2017 privind PNA 2017-2019 in M.O nr. 516/04-07-2017(vezi pag. 5-10)

http://www.monitoruloficial.ro/emonitornew/emonviewmof.php?fid=MS43NjA0ODUwMTA3NDg4RSszMA=
Noroc cu ROMAPIȘU, ca ramaneam fara HG!  :D

romikele


mmacreanu

cum procedam cei care inca nu avem stupii identificati? din ce am mai discutat am primit informatii ca inca se poate merge pe ordinul vechi de identificare, respectiv placute cu numere intrucat ar dura prea mult sa se aplice un nou ordin de identificare pana la termenul limita de depunede a dosarelor pentru 2017
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

albinasebes

sa inteleg ca nu mai trebuie crotarii?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

romikele

ATENȚIE !!!
"Achiziţionarea mătcilor şi/sau a familiilor de albine pentru anul apicol 2017 se face începând  cu data de  04.07.2017,  data apariției  în  Monitorul  Oficial  a  Hotărârii  de Guvern nr.  443/2017, pentru aprobarea PNA 2017-2019"

"Preţul fără TVA al medicamentelor achiziţionate înainte de data depunerii cererii de plată, de la furnizori autorizaţi conform legislaţiei în domeniu utilizate pentru tratarea varoozei pentru întreg efectivul de albine deţinut de apicultor, conform adeverinţei eliberată de ANZ din care să reiasă numărul familiilor de albine deţinute emisă înainte de efectuarea achiziţiilor." ????

"Înainte  de efectuarea  achizițiilor  apicultorii trebuie  să  solicite  către  ANZ – Oficiul Județean de Zootehnie eliberarea unei adeverințe din care  să reiasă numărul familiilor de albine deţinute; adeverința de la  ANZ  trebuie să fie eliberată înainte de data oricăror achiziții;"

"Apicultorul  trebuie  să  dețină  stupii  identificați  de  către  Agenția  Națională  pentru  Zootehnie ,,Prof. dr. G.K. Constantinescu;"

oroles

Pai s-a publicat legea privind inregistrarea stupilor la ei?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani