PNA 2017-2019

Creat de gore, Februarie 29, 2016, 06:45:37 PM

« precedentul - următorul »

Closcutz

Ca părere personală îți spun că profilul ți-l poți face foarte ușor acasă. Eu nu l-am folosit decât foarte puțin acum multi ani și nu prea mă mai agit cu el. Efectele folosirii lui sunt destul de reduse că sa nu le numesc frecție la piciorul de lemn!

romikele

Pentru cei interesati, se poate descarca documentatia pentru in tocmirea dosarelor pentru PNA 2018 de aici

romikele

Citat din: mirea-daniell din Iulie 09, 2018, 02:37:26 PM
Buna ziua,
As dori si eu sa stiu cat protofil poate fi achizitionat pentru 100 familii de albine astfel incat  sa poata fi decontat prin pna 2018. ...
Poti lua in calcul 100ml/familie/sezon.
Poti comanda mai mult daca ai nevoie, justificat in calendarul tratamentelor (carnetul de stupina - rubrica tratamente) cantitatea administrata. Se va deconta, dar nu cantitati exagerate.

MOTANUL

Citat din: Closcutz din Iulie 10, 2018, 11:57:08 PM
Ca părere personală îți spun că profilul ți-l poți face foarte ușor acasă. Eu nu l-am folosit decât foarte puțin acum multi ani și nu prea mă mai agit cu el. Efectele folosirii lui sunt destul de reduse că sa nu le numesc frecție la piciorul de lemn!

Eu nu am facut acasa niciodata. Am cumparat doar Protofil ICDA. Am facut intre 2 si 4 tratamente in toamna.
La familiile ajunse in primavara cu diaree am dat din nou. (2-3 tratamente). Au murit de nosema cu tot protofilul dat.

Toti cu care am vorbit (inclusiv medici si ICDA) au confirmat ce scrie pe prospect - Protofilul nu trateaza nosema se da profilactic. Eu am avut nosema in limite normale la 90% din albinele  duse la analize (toamna 2017) si la f. putine usor peste. Am considerat ca nu este nevoie de antibiotic si am dat Protofil. Mare greseala daca ma intrebi.

Anul asta am dus deja probe din 5 stupi pe care ii consider suspecti de nosema si daca ies iar pozitiv nu mai dau protofil ca tratament.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Mihai Sergiu

Nu stiti cand se vor centraliza dosarele?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Mihai Sergiu

Se cunosc cifrele oficiale pentru decont PNA?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

D006

Deja s-a trimis instiitarile de plata pentru cei care au aplicat.

tinumaftei

Pana la urma, știe cineva sumele?

mihaela16

Sumele s-au publicat pe site-ul apia. A mai pățit cineva sa primească doar jumătate din suma pe care ar fi trebuit sa o primească(suma e calculată corect pe baza valorilor decontate pe fiecare categorie in parte). Sau stiti sa se dea sumele in doua tranșe? Nu am primit inca înștiințarea de plata prin posta, dar a intrat o sumă de bani în cont.


romikele


viorel55

Dupa cum vedeti,din suma totala de 33 399 106,43 lei ,aproape 78% au fost consumati pentru plata materialului biologic =26 002 458,79 lei (99 428 familii de albine !! )
Deci un numar de 349 de stupine de multiplicare au vandut  99 428 familii de albine,o medie de cca  285  familii/stupina.(in mod cert unele au vandut mai multe,altele mai putine)
Asta da afacere !
Traiasca Agentia Nationala pentru Zootehnie !
In loc sa se ocupe de selectia si ameliorarea albinei da coduri de stupine si autorizatii de multiplicare....



P.S Nu credeti ca este ceva asemanator cu berbecii de prasila de la oieri ?
      La noi insa nu s-a gasit  nimeni care  sa se lupte ....ca Ghita  & co...

tinumaftei

Citat din: viorel55 din Octombrie 13, 2018, 11:09:22 AM
Dupa cum vedeti,din suma totala de 33 399 106,43 lei ,aproape 78% au fost consumati pentru plata materialului biologic =26 002 458,79 lei (99 428 familii de albine !! )
Deci un numar de 349 de stupine de multiplicare au vandut  99 428 familii de albine,o medie de cca  285  familii/stupina.(in mod cert unele au vandut mai multe,altele mai putine)
Asta da afacere !
Traiasca Agentia Nationala pentru Zootehnie !
In loc sa se ocupe de selectia si ameliorarea albinei da coduri de stupine si autorizatii de multiplicare....



P.S Nu credeti ca este ceva asemanator cu berbecii de prasila de la oieri ?
      La noi insa nu s-a gasit  nimeni care  sa se lupte ....ca Ghita  & co...

Eu citesc altfel:
78% din bani au ramas in apicultura.
Unde ar fi trebuit sa se duca? La producatorii de inputuri? Pe pliante? Pe asociatii?
Sa dam un exemplu:
Banalul Varachet!!
A depasit 50 de lei.
In ultimii ani a avut o crestere spectaculoasa a pretului, 20-30% anual!
Si pana la urma ce este? O cutie de carton model 1980 noaptea, un prospect, vreo 60 de fitile si cam 1GRAM de solutie activa. Probabil ca pretul de productie este 3-4 lei. De dezvoltarea produsului nu poate fi vorba fiindca este pe piata de peste 30 de ani.
Ce face sa ii creasca pretul de vanzare an de an?
Evident PNA care pana anul acesta avea obiceiul de a decontat 100% medicamentele.

E rau! Raman banii la apicultori!
Jale mare pentru hienele din aceasta zona.

Si daca exista suspiciuni in zona stupinelor de multiplicare, cine impiedica statul roman sa controleze acest sector?!!
Traiasca si infloreasca..!!!!

stefan1

  Nu e deloc in regula!
  Ca si la vaci sau oi, 'oamenii destepti' aranjeaza ca fondurile europene sa ajunga la cat mai putini profitori. In cazul asta la 350 din cateva bune zeci de mii de stupari. Se ajunge la aberatii ca in zootehnie, unde subventia pentru anumite categorii de vaci era mai mare cu mult decat insusi pretul vacii. Ideea era de a dezvolta un sector, deci a face ocupatia rentabila pentru cat mai multi oameni interesati. Asa va prospera doar o mana de oameni iar sectorul in ansamblu va regresa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Octombrie 14, 2018, 05:30:40 AM
  Nu e deloc in regula!
  Ca si la vaci sau oi, 'oamenii destepti' aranjeaza ca fondurile europene sa ajunga la cat mai putini profitori. In cazul asta la 350 din cateva bune zeci de mii de stupari. Se ajunge la aberatii ca in zootehnie, unde subventia pentru anumite categorii de vaci era mai mare cu mult decat insusi pretul vacii. Ideea era de a dezvolta un sector, deci a face ocupatia rentabila pentru cat mai multi oameni interesati. Asa va prospera doar o mana de oameni iar sectorul in ansamblu va regresa.

Ce este aberant la PNA?
Comparațiile cu alte sectoare din zootehnie nu e deloc potrivită.
Ce este aberant ca un apicultor sa primească 24 de lei pentru o matca? Sau 200 și ceva.. pentru o familie cumpărată?
Sunt nereguli? Descoperim prădătorii, nu omoram programul!!
Sau acum când asociațiile au fost înțărcate, a început sa ne pută?
Banii ăștia trebuie sa ajungă la apicultori, nu la paraziții apiculturii care au niște prețuri absolut nesimțite.
5g de Varachet sunt la fel de scumpe ca 250 grame dacă acel medicament este pentru alte specii!