PUIET IN STUPII 2016

Creat de LAZAR VASILE-CORNEL, Februarie 28, 2016, 07:06:07 AM

« precedentul - următorul »

LAZAR VASILE-CORNEL

BUNA vreau sa va intreb ceva legat de puiet in stupii in perioada asta am 3 roiuri de 4 si 5 rame mam uitat la ei ieri sa vad daca mai au turta si mam uitat si la puiet uni avea cam20cm diametru pe o rama si oua si larve pe linga puiet capacit al doilea fam batrina la fel iar un roi ce lam facut anu trecut dupa floarea soarelui avea pe doua rame plin si puiet capacit larvar si oua e pe 4 rame nu stiu de ce nu au toti la fel pentru ca matcile sunt de anu una din primavara si doua din toamna .
SANATATE SI MULT NOROC.

mmacreanu

Citat din: LAZAR VASILE-CORNEL din Februarie 28, 2016, 07:06:07 AM
BUNA vreau sa va intreb ceva legat de puiet in stupii in perioada asta am 3 roiuri de 4 si 5 rame mam uitat la ei ieri sa vad daca mai au turta si mam uitat si la puiet uni avea cam20cm diametru pe o rama si oua si larve pe linga puiet capacit al doilea fam batrina la fel iar un roi ce lam facut anu trecut dupa floarea soarelui avea pe doua rame plin si puiet capacit larvar si oua e pe 4 rame nu stiu de ce nu au toti la fel pentru ca matcile sunt de anu una din primavara si doua din toamna .

chiar daca sunt matcile de aceeasi varsta, inceperea pontei si chiar puietul pe rame poate diferi din mai multe motive, cantitatea de albina in cuib, pregatirea lor in toamna, calitatea matcii de a incepe ponta mai devreme sau mai tarziu ... si altele, fac diferenta intre colonii!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Eugen B

La mine e cat de cat normala treaba, 2-3 rame de puiet, si albinele merg bine inainte